Korrekció a fizetési mérlegben

Hibás vállalati adatszolgáltatások miatt a 2000. és a 2001. évi havi fizetésimérleg-adatok visszamenőleges módosítására kényszerült a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Erre azért volt szükség, mert vizsgálatakor a technikai mértéket meghaladó különbségeket tárt fel.

2002. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a módosított folyó fizetési mérleg hiánya a tavalyi évben 1,248 milliárd euró volt, addig 2000-ben 1,434 milliárd eurót tett ki, ezért 2001-ben a decemberi hiány 328 millió euró lett. A korrekció főként az áruforgalomban, valamint a szolgáltatások egyenlegében jelentett nagyobb mértékű változást.
Mérsékelt, de tendenciózus csökkenést jelzett a tőkebefektetésekhez kapcsolódó nettó jövedelemkiáramlás mértéke. A profit jellegű nettó kifizetések ugyan 31 millió euróval nőttek, de az adósság típusú befektetésekhez kapcsolódó nettó kamatkiadások 53 millió euróval csökkentek. Tavaly év végén a jegybanki tartalékok értéke 12,2 milliárd eurót tett ki. Járai Zsigmond, az MNB elnöke szerint a 2001. évi gazdasági folyamatok amellett is igen kedvezőnek mondhatók, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya az előzetesen jelzettnél lényegesen nagyobb, és meghaladja az 1,2 milliárd eurót.
Ezúttal is kiderült, hogy nem teljesen megfelelő a fizetési mérleg összeállításának módszere, így a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió által történt ajánlások alapján az MNB a vámstatisztikán alapuló mérlegszámításokra kíván áttérni. Az MNB, a KSH és a Gazdasági Minisztérium közösen megkezdte a vámstatisztikai adatok szerinti átállást, így várhatóan 2003-ban már a nemzetközi normáknak megfelelően készülhet a fizetési mérleg. Londoni elemzők szerint a folyómérleg-korrekció nem okoz különösebb piaci hatást, sőt a monetáris politika módosulásával sem számolnak, mert az új számokat sem tartják rossznak. Az elemzők egyhangúlag úgy nyilatkoztak, hogy hasonló eset bármelyik országban megtörténhet, a korrekció nem gyengíti az MNB hitelességét és az adatközlésbe vetett piaci bizalmat sem.
*
Tőkepiaci hatások mozgatták a januári háztartások inflációszűrt pénzügyi megtakarítási adatait. A csökkenést jelző mutató az év első hónapjában 28,4 milliárd forintot tett ki, szemben a tavaly decemberi 101,4 milliárd forinttal.

Kamatvágás és inflációs prognózis. Az MNB a monetáris tanács döntése alapján mai hatállyal 9-ről 8,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. A jegybanki alapkamatnak megfelelően változnak az egyéb jegybanki eszközök kamatlábai is; az egynapos jegybanki betét kamata hét, az egynapos fedezett hitel kamata tíz százalékra módosul. A monetáris tanács szerint 2002. év átlagában öt százalék körüli lesz az infláció. Az év végére a 2001 decemberéhez viszonyítottan az árindex várhatóan 4,8 százalék lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.