Mivel a nyugatról érkező eseményekben már semmilyen kapaszkodót nem lehetett találni, így a magyar spekulánsok elkezdték a hazai társasági eredményeket latolgatni és elemezgetni. Az eredmény igen érdekes volt, a legnagyobb és legkedvezőbb hírt a Richtertől lehetett várni, míg a legérdekesebbet a Moltól.
Centenáriumi eredmény
A Magyar Nemzet által elkészített előrejelzés szerint az éppen százéves Richter 24 milliárd forint körüli nettó profitról ad számot, amit a társaság a múlt hétfőn igazolt is azzal, hogy a 2001. évre vonatkozó gyorsjelentésében 24,573 milliárd forintos nettó profitot publikált. A Richter vezérigazgatója, Bogsch Erik hangoztatta, hogy a forgalom emelkedése 2001-ben csaknem valamennyi termékét érintette, de az elért teljesítmény elsősorban az 1999-ben piacra kerülő készítmények kimagasló árbevétel-növekedésének tudható be. A gyógyszergyártó cég menedzsmentje a következő évre vonatkozóan maximum tízszázalékos eredményjavulást vár.
Tovább elemezve a hazai tőkepiaci szereplőket, és jelentési időszak szerinti sorrendbe helyezve a cégeket, pénteken a Rába tette közzé működési adatait, ami a korábbi vizsgálatoknál jobb lett. Lapunk egymilliárd forint körüli nettó profitszinttel számolt, míg a gépipari cég 1,189 milliárd forint nettó eredményt ért el, ami 58,1 százalékkal múlta alul az előző évi 2,836 milliárd forintos eredményt. A csökkenés egyik oka az amerikai megrendelések visszaesése, míg a másik a hazai buszgyártási kapacitás gyengülése volt. A Rába, mint ismeretes, profittisztításon esett át, így több, korábban stratégiai üzletágat adott el. A társaság vezérigazgatójának, Steiner Lászlónak szavaiból arra lehetett következtetni, hogy a cég lassan túljut a nehézségeken, de a DaimlerChryslerrel létrehozott közös vállalat, illetve a Mercedes-Benz teherjárművek gyártásának eredményei csak sokára érezhetők. A vezérigazgató bejelentette, hogy a német–amerikai konzorciummal ez év január végén közös ajánlatot adtak be a Honvédelmi Minisztérium által kiírt tenderre, amelyet 7100 járműre, azaz háromszázmilliárd forint értékű beszerzésre írt ki a honvédelmi tárca.
Trendváltozás a Synergonnál
Folytatva a sorozatot, előbb a Synergon, majd a Mezőgép vizsgálati eredményeit érdemes megismerni. A Synergon holnap, míg a Mezőgép várhatóan szerdán teszi közzé a tavalyi évre vonatkozó működési adatait. A rendszerintegrátor cég a sorozatos bukdácsolások után – előrejelzésünk szerint – nem fog különösebben nagy változást felmutatni. A 2000. év utolsó negyedében a Synergon 515 millió forintos veszteséget jelentett, amelyen ezúttal várhatóan sikerül javítani, és a tavalyi év utolsó három hónapját pozitív szaldóval, nagyjából hetven-nyolcvan millió forintos plusszal zárhatja. Rosszabb adatokat jósolunk viszont a 2001. év egészére. A korábbi évben elszenvedett 694 millió forintos negatívummal szemben várhatóan ebben az évben 610-640 millió forint veszteséget sikerül elérni. A társaság a költségcsökkentési és racionalizálási terveknek megfelelően jó úton halad a nullszaldó felé.
Az amerikai eredménydömpinghez hasonlóan egyszerre, egy napon – csütörtökön – teszi közzé kilenc társaság az eredményét. Az elemzők eddig a napig igen érdektelen kereskedést várnak a hazai tőkepiactól, amit azzal magyaráznak, hogy ekkor válnak ismeretessé a Matáv, a Mol, az OTP és a TVK tavalyi gazdálkodási adatai, amelyek nyomást gyakorolnak a parkettre. A legnagyobb változást a TVK-tól várjuk, míg a legkisebbet a Matávtól. A távközlési cég részvényeinek árába már részint beépült az a négy százalék körüli eredménybővülés, amit várhatóan közzétesz a cég. Ismereteink és a korábbi eredmények adatai szerint a Matáv 70-71 milliárd forint körüli nettó profitot realizált a múlt év egésze során. A 2001. év utolsó három hónapjában a korábbi év hasonló időszakához képest viszont a Deutsche Telekom cége közel megháromszorozta profitját. A tavalyi év utolsó hónapjaiban történt eredménybővülést azzal tudjuk magyarázni, hogy a távközlési liberalizáció nyitása előtt a Matáv egy igen erőteljes marketingkommunikációt folytatott, amely jótékony hatással bírt a cégre. A kommunikációs eszközök mellett a Westel eredményei is hatást gyakoroltak a cégre. Rosszabb éves eredményeket várunk a Moltól, amely cég a Matávhoz hasonlóan várhatóan igen kedvező negyedik negyedéves profitot birtokolt. A pesszimista várakozásunk azt mutatja, hogy az olajipari cég a tavalyi 19,5 milliárd forintos nettó profit után kétszázmillió forint körüli veszteséget szenvedhetett el. A tavalyi év utolsó három hónapjára nézve viszont a Mol 12 milliárd forint körüli nyereséget produkált, amely jócskán meghaladja a 2000. év hasonló időszakában mért, 3,53 milliárd forintos veszteséget. Elképzeléseink szerint az olaj világpiaci ára és a gázár továbbra is negatívan hatott a hazai olajipari cégre, viszont az eddig meghiúsult akvizíciók az eladósodottsági veszélyeket csökkentették.
Megugorhatott a TVK profitja
A legnagyobb előrelépést a TVK-tól várhatjuk; a vegyipari cégnek kedveztek az alacsony nyersolajárak, sőt a BorsodChemmel kötött etilénszállítási megállapodás is csak növelte a társaság jövőbeli sikereit. Előrejelzésünk szerint a vegyipari cégnek a 2000. év egészében elért 3,86 milliárd forintos nettó profitját tavaly sikerülhetett megdupláznia, és akár a 7,5 milliárd forintos szintet is elérhette. Kedvező, de mégis visszafogottabb növekedést várhatunk a banki szektor legnagyobb cégétől, az OTP-től. A társaság konszolidált adatai azt jelzik, hogy a 2001. évet megelőző tizenkét hónapban 38,4 milliárd forint értékű nettó nyereséget sikerült realizálni, és valószínűleg a múlt évben ezt a szintet 16-18 százalékkal sikerül felülmúlni. A bank eredményeire negatív hatással voltak a szeptember 11-i események, valamint a gyengébb karácsonyi kiskereskedelmi forgalom. Pozitívan hatott viszont az, hogy a csökkenő Hajdú-Bét-tulajdon miatt a céltartalékok képzése is csökkent, ellenben nőtt a banki szolgáltatásokból származó díjbevétel és a hitelezésből eredő kamatbevétel.
Kiskunmajsán is kétharmaddal nyert a Fidesz