Tartósan csökkenő trend

Meredek árfolyamzuhanást követve három százalékkal estek vissza a hét első kereskedési napján az amerikai árfolyamok. Elemzők szerint a technológiai szektor iránti ellenszenv és az Enron-csőd hatásai ott lebegtek a spekulánsok feje felett. A befektetők nem tudják eldönteni, vajon mikor indul el az Egyesült Államok gazdaságának fellendülése, így néha alaptalan hírek kapcsán a vásárlók fejvesztve vesznek és adnak el részvényeket – mondta egy New York-i bróker. Csökkenő kurzusok jellemezték tegnap Japánt és Nyugat-Európát is, sőt a magyar tőzsdén is jobbára lefelé mozogtak az árak.

2002. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet tudni, hogy korrekciónak vagy csak egyszerűen általános csökkenő trendnek kell-e nevezni a napok óta tartó nemzetközi lassulásokat, de az biztos, hogy a befektetők az Enron-ügy kapcsán igen visszafogottan vásárolnak. Az energiaipari cég bajba jutását követve górcső alá vették a szakemberek a többi céget is, és néhány esetben azt vehették észre, hogy az eredményadatokat megkozmetikázták. Az egyik ilyen megkozmetikázott cég a Tyco International, amelynek részvényei az NYSE hétfői kereskedése során 5,73 dollárt zuhantak. Az amerikai tőzsdefelügyelet több esetben indított vizsgálatot a meghamisított eredményjelentések ügyében.
A rossz hangulatban telt amerikai kereskedéseket tegnap a japán piac is követte, a TDK veszteségei és a Honda igen kedvező eredményei nem tudták kioltani egymást, így a Nikkei 225 index 1,62 százalékot zuhant. A számítógépek, mobiltelefonok és egyéb elektronikai cikkek részegységeit gyártó TDK működése óta az első veszteséges évét fogja zárni. Az elektronikai vállalat csoportszinten mért működési vesztesége a decemberrel zárult harmadik üzleti negyedévben 14,2 milliárd jen volt, szemben az igen kedvező, előző évi 18,1 milliárd jenes nyereségével. A TDK adataival viszont ellenkező rekordnyereséget publikált a Honda. A járműipari óriásvállalat menedzsmentjének nyilatkozata szerint a sikeres modellek nagyban hozzájárultak a 82,2 milliárdos, rekordméretű nettó profit eléréséhez. A cégcsoport nettó eladásai 11 százalékot meghaladóan 1,75 billió jenre emelkedtek a korábbi évi 1,57 billióról.
Negatív irányba nyitottak az európai börzék is, és a pesszimizmust tovább tetézték a szintén lefelé mozgó amerikai árfolyamok is. Az öreg kontinensre a vállalatok romló gazdálkodási jóslatai hatottak, ilyen nem túl fényes jövőképet jelzett előre a BASF elnöke, Jürgen Strube is. A német vegyipari konszern első embere szerint nem várható nagy forgalomnövekedés vállalatánál 2002-ben.
Miközben Európában a negatív vállalati hírek jelentettek nagyobb érdeklődést, a veszteséggel kezdődő amerikai tőzsdék árfolyamai megfordultak. A trendfordulót a General Electric 2002. évre vonatkozó, igen kedvező eredmény-előrejelzései, valamint a Hewlett Packard és a Capco szoros, már-már egyesülési jeleket mutató együttműködési szerződése okozta. A GE vezetője, Jeff Immelt szerint az idei EPS akár 18 százalékkal is növekedhet. A Hewlett Packard közleményben tudatta, „hogy a világ első, kizárólag a pénzügyi ágazat igényeinek kielégítésére szakosodott technológiai megoldásszállítója és szolgáltatóvállalata, a Capco teljes körű üzleti és technológiai megoldásokat fejleszt ki a globális pénzügyi szolgáltatóipar részére. A megállapodással a HP 30 millió dolláros tőkeinjekciót ad a Capcónak, és szoros együttműködést irányoz elő a tőkepiacokon, valamint a lakossági bankszolgáltatások és a vagyonkezelés szegmensében tevékenykedő ügyfeleknek szánt átfogó megoldások fejlesztése, marketingje, értékesítése és szállítása terén”.
Budapesten a tőzsdemutató a nyitáskori 100 pontos veszteségét tovább növelte. A napközben 7798,27 pontig is bezuhanó index zárásra enyhe korrekciót hajtott végre, és 7815,78 ponton, 207,26 pontot gyengülve került a partvonalon túlra. A 8,52 milliárd forintos forgalomból a Matáv 3,1 milliárddal, az OTP és a Richter 1,5-1,5 milliárd forinttal vette ki részét. A nagyobb forgalmú részvények szinte kivétel nélkül gyengültek, a távközlési papírok 35 forintot lassultak, a banki részvények 250 forinttal csökkentek, míg a Mol árfolyama 180 forinttal esett vissza. A nyertesek közül egyedül a kárpótlási jegyek (+2,9 százalék) és a Richter (+300 forint) értékei jelentettek nagyobb pozitív jellegű ármozgást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.