Nem lehet tudni, hogy korrekciónak vagy csak egyszerűen általános csökkenő trendnek kell-e nevezni a napok óta tartó nemzetközi lassulásokat, de az biztos, hogy a befektetők az Enron-ügy kapcsán igen visszafogottan vásárolnak. Az energiaipari cég bajba jutását követve górcső alá vették a szakemberek a többi céget is, és néhány esetben azt vehették észre, hogy az eredményadatokat megkozmetikázták. Az egyik ilyen megkozmetikázott cég a Tyco International, amelynek részvényei az NYSE hétfői kereskedése során 5,73 dollárt zuhantak. Az amerikai tőzsdefelügyelet több esetben indított vizsgálatot a meghamisított eredményjelentések ügyében.
A rossz hangulatban telt amerikai kereskedéseket tegnap a japán piac is követte, a TDK veszteségei és a Honda igen kedvező eredményei nem tudták kioltani egymást, így a Nikkei 225 index 1,62 százalékot zuhant. A számítógépek, mobiltelefonok és egyéb elektronikai cikkek részegységeit gyártó TDK működése óta az első veszteséges évét fogja zárni. Az elektronikai vállalat csoportszinten mért működési vesztesége a decemberrel zárult harmadik üzleti negyedévben 14,2 milliárd jen volt, szemben az igen kedvező, előző évi 18,1 milliárd jenes nyereségével. A TDK adataival viszont ellenkező rekordnyereséget publikált a Honda. A járműipari óriásvállalat menedzsmentjének nyilatkozata szerint a sikeres modellek nagyban hozzájárultak a 82,2 milliárdos, rekordméretű nettó profit eléréséhez. A cégcsoport nettó eladásai 11 százalékot meghaladóan 1,75 billió jenre emelkedtek a korábbi évi 1,57 billióról.
Negatív irányba nyitottak az európai börzék is, és a pesszimizmust tovább tetézték a szintén lefelé mozgó amerikai árfolyamok is. Az öreg kontinensre a vállalatok romló gazdálkodási jóslatai hatottak, ilyen nem túl fényes jövőképet jelzett előre a BASF elnöke, Jürgen Strube is. A német vegyipari konszern első embere szerint nem várható nagy forgalomnövekedés vállalatánál 2002-ben.
Miközben Európában a negatív vállalati hírek jelentettek nagyobb érdeklődést, a veszteséggel kezdődő amerikai tőzsdék árfolyamai megfordultak. A trendfordulót a General Electric 2002. évre vonatkozó, igen kedvező eredmény-előrejelzései, valamint a Hewlett Packard és a Capco szoros, már-már egyesülési jeleket mutató együttműködési szerződése okozta. A GE vezetője, Jeff Immelt szerint az idei EPS akár 18 százalékkal is növekedhet. A Hewlett Packard közleményben tudatta, „hogy a világ első, kizárólag a pénzügyi ágazat igényeinek kielégítésére szakosodott technológiai megoldásszállítója és szolgáltatóvállalata, a Capco teljes körű üzleti és technológiai megoldásokat fejleszt ki a globális pénzügyi szolgáltatóipar részére. A megállapodással a HP 30 millió dolláros tőkeinjekciót ad a Capcónak, és szoros együttműködést irányoz elő a tőkepiacokon, valamint a lakossági bankszolgáltatások és a vagyonkezelés szegmensében tevékenykedő ügyfeleknek szánt átfogó megoldások fejlesztése, marketingje, értékesítése és szállítása terén”.
Budapesten a tőzsdemutató a nyitáskori 100 pontos veszteségét tovább növelte. A napközben 7798,27 pontig is bezuhanó index zárásra enyhe korrekciót hajtott végre, és 7815,78 ponton, 207,26 pontot gyengülve került a partvonalon túlra. A 8,52 milliárd forintos forgalomból a Matáv 3,1 milliárddal, az OTP és a Richter 1,5-1,5 milliárd forinttal vette ki részét. A nagyobb forgalmú részvények szinte kivétel nélkül gyengültek, a távközlési papírok 35 forintot lassultak, a banki részvények 250 forinttal csökkentek, míg a Mol árfolyama 180 forinttal esett vissza. A nyertesek közül egyedül a kárpótlási jegyek (+2,9 százalék) és a Richter (+300 forint) értékei jelentettek nagyobb pozitív jellegű ármozgást.
Hatalmas győzelem: Csibi Krisztina nyerte meg a választást!