Vége lehet a recessziónak?

Erőteljes zuhanással zártak a csütörtöki kereskedési napon az amerikai piacok. A tengerentúli visszahúzódást a csipszektor leminősítése, valamint az egyre feszültebb külpolitikai hangulat okozta. A Dow Jones értéke végül 1,07 százalékkal gyengült, míg a Nasdaq Composite, felülmúlva minden elképzelést, 3,34 százalékot zuhant. A tengerentúli pesszimizmus magával rántotta tegnap az európai piacokat is, így mind a londoni, mind a frankfurti mutató mélyrepülésben volt. A lassuló trendet megkerülő növekedést produkált viszont a hét utolsó kereskedési napján a japán tőzsde.

2002. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte ellenállás nélküli gyengülés volt jellemző a Nasdaq-indexre a hét utolsó előtti napján, pedig a zárás előtti pillanatokban a börzeindikátor értéke még pozitív tartományban állt. A főként technológiai indexeket jegyző mutató értéke a Bank of America Securities (BoAS) befektetési szolgáltató peszszimista jóslatának és az Intelre tett megjegyzésének köszönhette bezuhanását. A BoAS szerint a világ legnagyobb és legismertebb csipgyártója a piacon jelenlévő irányzatok miatt nem tudja tartani korábban publikált várható eredményét. A BoAS bejelentése kapcsán előbb az IBM, majd a Ciena, a Cisco Systems és az AOL is gyengült. A nap vesztese a Ciena lett 12 százalékot meghaladó csökkenésével, az IBM 2,93 dollárral, a Cisco 1,58 dollárral, a BellSouth 2,5 dollárral gyengült. Árfolyamcsökkenéssel zárt a General Electric is, pedig a Goldman Sachs szerint az év egyik legígéretesebb papírja.
A Wall Street-i zuhanásokat nem követe tagnap a japán piac, a Nikkei értéke a szokásos reakciótól eltérően tovább nőtt. A 0,6 százalékos indexben realizált pluszt azért sikerülhetett elérni, mert a japán kormány egyre észrevehetőbb lépéseket tesz a defláció ellen. A befektetők a Bank of Japan jövő heti értekezletétől olyan híreket várnak, amely a gazdaság élénkülését jelzik. A tokiói zárást követve az éppen kinyitó európai tőzsdéken pesszimizmus lett úrrá. Frankfurtban és Londonban nem volt olyan kedvező hír, amely pozitív irányba hajtotta volna az indexeket, az amerikai bezuhanás és az elemzők jóslatai azt jelezték: a gyengülés nem állt meg. A tegnapi nap nagy európai vesztesei a távközlési és a technológiai részvények voltak, azon belül is a német tőzsdén a Deutsche Telekom 4,41 százalékkal zuhant vissza. A peszszimizmust sem az Audi bejelentése, sem a Bank of England (BoE) vezetőjének nyilatkozata nem tudta megtörni. Edward George, a BoE vezetője szerint a világgazdasági túljutott a recesszió mélypontján, és a második fél évtől várhatóan fellendülésnek indul. A vezető bejelentését erősítette még az is, hogy az Audi bejelentette, hogy 2006-ig összesen 11,5 milliárd eurót tervez beruházásra fordítani.
A nyitáskor lefelé, majd néhány kiugrás után egyre lentebb és lentebb csúsztak az árfolyamok. A Budapesti Értéktőzsde zárásakor a Nasdaq gyengülése már meghaladta az egyszázalékos határt. Az újabb besszt a Fedaral Reserve, a UBS Warburg és a Moody’s bejelentései okozták. A Fed jelentése szerint a
J. P. Morgan befektetési tanácsadónak is szerepe volt az Enron- csődben.
Budapesten egy komolyabb megugrás után tartósan lefelé mozgott a BUX görbéje. A nyitáskori 11 pontos veszteséget előbb az index kijavította, majd kora délutánra megduplázta, és végül egészen 72,95 pontnyira rontotta le, így a magyar indikátor végül 7849,49 ponton állapodott meg. A forgalmi mutató 5,1 milliárd forintot jelzett, ami az elmúlt napokhoz képest nem nevezhető rossznak. A nagyobb forgalmat azonban nem a vevők túlsúlya, hanem az eladók jelenléte okozta. A blue chipek sorából a Matáv ára teljesített a legrosszabbul. A távközlési papírok csökkenő trendjét a Deutsche Telekom részvényeinek lassulása indukálta, amely hatás végül 1,6 százalékkal fogta vissza a Matáv részvények árfolyamát. A Mol 1,1 százalékkal, az OTP 0,8 százalékkal lett olcsóbb. A gyengüléssel szemben haladt viszont a Richter (+0,6 százalék) és a kárpótlási jegy (+4,8 százalék). A kárpótlási jegy értékét a sorozatos spekulatív elemek mellett tegnap az Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézet nyílt levél is befolyásolta. A Kárpótlási Jegytulajdonosok Egyesülete a miniszterelnökhöz intézett levelében a kárpótlási jegyek jövőbeni felhasználhatóságát szorgalmazta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.