Visszafogott a BÉT

Iránytalan hangulat mellett kereskedtek csütörtökön New York-ban, az indexek mérsékelt áreséssel zárták a napot. A napközbeni hullámzást követve a Nasdaq Composite 1,69 százalékot, míg a Dow Jones 0,29 százalékot gyengült. A tartós gyengülési hullám már ötödik napja jelentkezett a tengerentúlon, és elemzők szerint ez a trend még tovább is tarthat, azonban a következő napokban egy pozitív korrekció lehet jelen a piacokon. A kereskedések viszszafogottságát az Enron-csőd, valamint a kozmetikázott eredmények okozták. A növekedési kilátásokat tegnap a Nikkei 225 index javulása, valamint az előző értékük körül mozgó európai kurzusok is igazolták. A magyar parketten is az erőtlen növekedés volt jelen, így az utolsó pillanatban visszazuhant a BUX értéke.

2002. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötnapos amerikai eróziót követve a befektetők még mindig bizakodók, a makrogazdasági adatok a várakozásokat jelzik, viszont az eredmények sokrétűsége és enyhe negatív jellege eladásra sarkallja a részvényeseket. Az értékesítési megbízást adók voltak többségben csütörtökön is, amikor a NYSE piacán 1,4 milliárd részvény cserélt gazdát, ami meghaladta a korábbi napokban elért volument. Az árfolyamokra ható legnagyobb visszahúzó erőt a Cisco Systems bejelentése okozta, amelyben a társaság arról adott hírt, hogy ugyan az eredményei jobbak lettek a vártaknál, de a jövőre vonatkozó kilátások negatívak, ezért a Cisco-papírok több mint nyolc százalékot zuhantak. Lefelé húzta a Nasdaq-indexet a WorldCom és a Palm is. A WorldCom eredményeinek ismertetésével idézett elő árfolyamromlást, azonban nyereséges tavalyi évet könyvelhetett el.
Bár elemzők további csökkenést jósoltak az ázsiai és európai piacokon, tegnap ezeket a várakozásokat nem lehetett észrevenni. A nemzetközi trendek megfordultak és délután az árfolyamok többsége a nyertes oldalon tartózkodott. A változásokhoz nagyban hozzájárultak az emelkedéssel nyitó tengerentúli börzék is, amit elsősorban a korrekciós hajlam vezérelt. Európában a média- és az autóipari cégek árfolyama tudott jobbára emelkedni, de a parketteken jelenlévők érdeklődő figyelemmel kísérték az Európai Központi Bank elnöki székéért folytatott vitát és az olajjal kapcsolatos híreket is. A nyersolajjal kapcsolatban, illetve az OPEC termeléskorlátozó intézkedéseinek végrehajtásáról adott ki publikációt a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). Az IEA szerint a kitermelőket összefogó szervezetnek csak napi 21,7 millió hordónyit kellett volna szállítania, de januárban átlagosan napi 23 millió hordónyit dobtak piacra. Érdeklődő szemek össztüzébe került a Ryanair is, a csődöket elkerülő cég várhatóan részvénykibocsátással próbálja meg előteremteni az új repülőgépekhez szükséges tőkemenynyiséget. A várakozások szerint a légitársaság részvényenként 6,25 eurós céláron 26 millió törzsrészvényt bocsát ki, ami a cég meglévő részvénytőkéjének 3,6 százaléka. Iránytalan, a nemzetközi piacokhoz képest pesszimista hangulat volt jelen a magyar piacon. A BUX nyitáskor 22 pontos veszteséggel nyitott, majd egy hirtelen megugrást követve folyamatos gyengülésen esett át. A veszteséges oldalon az index délután fél háromig tartózkodott, ekkor az amerikai nyitás hirtelen újból a nyertes oldalra billentette a BUX kurzusát. A kereskedés végén a kényszereladók miatt az index egyre lentebb sodródott, míg végül a teremből 54 pontos csökkenéssel került ki. A forgalom mutatója 7,124 milliárd forintot jelzett, amelyből a Matáv–Mol duó közel ötmilliárd forinttal vette ki részét. A nap nyertese a Mol volt 70 forintos drágulásával, míg az egyik legnagyobb veszteséget a Matáv-papírokon lehetett regisztrálni. A távközlési cég részvényei napközben 904 forintig zuhantak, majd zárásra 907 forintra korrigált a papír, ami 17 forintos veszteséget jelentett. Spekulánsok a Mol árának megugrását a PKN Orlen elnökének leváltásával magyarázták. A pletykák szerint a PKN privatizációját az új menedzser kinevezése kedvezően befolyásolhatja majd. Az olajipari cég részvényeivel szemben mozogtak viszont a többi blue chipek. A Vivendi piacán is megjelenő Matáv mellett az OTP (–250 forint) és a Richter (–160 forint) értéke is gyengült. A nem túl kedvező eredményeket közzétevő Rába ára csökkenőben volt napközben, pedig a társaság a DaimlerChryslerrel (DC) január végén közösen adta be ajánlatát a Honvédelmi Minisztérium 7100 katonai járműre kiírt 300 milliárd forintos tenderére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.