Mugabe utolsó harca

Ma és holnap rendezik Zimbabwében az elnökválasztást, amelynek jelentősége, hogy évtizedek után először szorulhat ki a hatalomból Robert Gabriel Mugabe elnök és radikális pártja, a Zimbabwei Afrikai Nemzeti Unió – Hazafias Front (ZANU PF). Az idősödő Mugabe számára száműzetést, elszegényedést, sőt akár a halált is jelentheti a választási vereség.

2002. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mugabe sokak szerint hosszú elnöki periódusának legnagyobb kihívása előtt áll. Elemzők úgy vélik, a volt bozótharcos a régi gerillamódszereket veszi elő kampánya során, ám most már nem népéért, hanem egyedül önmagáért harcol. Nagy kihívásokkal kényszerül szembesülni. A korábban egyértelműen őt támogató lakosok közül is egyre kevesebben készek tűzbe menni az általában nacionalista érzelmekre ható, a dicstelen gyarmati múltat minduntalan hangoztató 78 éves Mugabéért. A ZANU PF-nek azonban vannak tartalékai. Először is az elnökhöz végsőkig lojális hadsereg, valamint azok az elvakult – és nincstelen – fiatalok és idősek, akik az „örökös elnök” győzelméért bármire képesek. Ők vezették annak idején a „veteránok” földfoglaló programját, melynek során fehérek tízezrei hagyták el az országot, valamint rengeteg helyi ellenzékit mészároltak le. A számok most is beszédesek: a kampány során a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) szervezet 31 képviselőjét gyilkolták meg. A felülről irányított felforgatók útblokádokat emelnek országszerte, és mindenkit, aki nem tagja a ZANU PF-nek, megvernek, megkínoznak vagy megölnek. Morgan Tsvangirai, az MDC elnökjelöltje is bajba került, miután Mugabe egy ellene tervezett merénylettel vádolta meg, amelyhez Montreálból, Kanadából hozott volna segítséget.
Az ország ilyen politikával előbb-utóbb a Brit Nemzetközösségen kívül találhatja magát, vélik szakértők. A belső helyzet komolyra fordulását jelzi, hogy az Európai Unió is külön kezdett foglalkozni a zimbabwei kérdéssel. Svájc kész befagyasztani a jelenlegi kormány bankszámláit, Dél-Afrika és Ausztrália pedig megfigyelőket küldene az országba a választások idejére. Az ugyanis nyilvánvaló, hogy a „veteránok” a szavazás két napján sem fognak otthon ülni. Az MDC nagy szomorúsága, hogy támogatottságuk ugyan alkalmas lenne a hatalomváltásra, de választóikhoz a cenzúra és az erőszakos kampány miatt nem jutnak el. Tony Blair brit kormányfő egyenesen úgy fogalmazott, ha tiszta választásra kerülne sor Zimbabwében, úgy az MDC nyerne. Mugabe akként replikázott a felvetésre, hogy Blair „menjen a pokolba”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.