Egy rövid írás jelent meg a Népszabadság pénteki számában arról, hogy a főváros XVI. kerületének képviselő-testülete fideszes javaslatra úgy döntött: felfüggeszti a Népszabadság előfizetését és hirdetési megrendeléseit. A lap kegyeletsértő cikket jelentetett meg a kerület díszpolgáráról, Tóth Ilonáról, és ezzel megsértette az önkormányzatot is. Kovács Balázs fideszes frakcióvezető a Népszabadságnak azzal indokolta a testület határozatát: a lap vélemény rovatában helyt adott Kende Péter írásának Szobor egy gyilkosnak? címmel. A szerző azt állította: nem lett volna szabad rehabilitálni, legfőként pedig szobrot állítani az 1957-ben gyilkosság, izgatás és kétrendbeli személyes szabadság megsértése miatt halálra ítélt és kivégzett Tóth Ilonának. Kovács megjegyezte: a határozatot addig fenntartják, amíg a lap a kerület díszpolgárának elégtételt nem ad. A Népszabadságból az is megtudható: Szabó Lajos Mátyás, a kerület szocialista polgármestere, aki nem volt jelen a szavazáson, nem ért egyet a döntéssel, és újra a testület napirendjére tűzi a határozatot.
Lapunk megkereste Szabót. A mátyásföldi első ember sajnálkozását fejezte ki: nem volt jelen az ülésen, mivel gépkocsiját szervizbe kellett vinnie. Megerősítette: jövő keddre ismét napirendre tűzeti Tóth Ilona ügyét. Kérdésünkre, egyetért-e a cikkíróval, aki gyilkosnak nevezi az ’56-os forradalmárt, így válaszolt: „Itt most nem arról van szó, hogy egyetértek vagy nem értek egyet, arról van szó, hogy egy sajtóvita kapcsán, ami a Fórum rovatban jelent meg, nem tartom indokoltnak a Népszabadság előfizetésének felfüggesztését. Egyébként is hat Népszabadság jár nekünk.” Szabó elmondta: kiáll a Népszabadság mellett. Megkérdeztük a szocialista polgármester véleményét arról is, mit gondol a képviselő-testület azon döntéséről, miszerint a Népszabadságot addig nem járatják, amíg a lap a kerület díszpolgárának elégtételt nem ad. A politikus azt felelte: „Nem tudom, hogy mit jelent az elégtétel.”
– Ennyi? – kérdeztük tőle.
– Ennyi – mondta. Hozzátette: felhívta a Népszabadság rovatvezetőjét, Révész Sándort, aki megígérte, eljön az önkormányzat ülésére, ahol tisztázzák a vitás kérdéseket. Arra a kérdésre, mi lesz, ha a képviselő-testület többsége ragaszkodik a határozatához, azt mondta: „Nem tudom, mit csinálok. Nem fogok vele egyetérteni!” Treer András, az 1956-os forradalom egykori résztvevője, volt SZDSZ-es alpolgármester, aki jelenleg a képviselő-testület tagja, elmondta: a polgármesternek végre kell hajtania az ügy kapcsán született döntést.
Bombakereső kutya, életnagyságú Gripen-makett és hungarikumözön
