A vitéz Csonka bég, azaz Czunkenberg Lipót

Szepesi Attila
2002. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A XVII-XVIII. század fordulója táján élt bosnyák származású török vitézt, Mehmed Colakot – mivel fél karja hiányzott – Csonka bégnek hívták a magyarok. Délceg dalia volt, végvári csaták hőse, előbb a nógrádi vár kapitánya, később a helyi szandzsák bégje, akit a magyarok is becsültek vitézségéért. Thököly fejedelem „jó embereként” próbált olykor egyeztetni a Fényes Porta meg a magyarok között. Amikor viszont 1686. szeptember 2-án a törököktől sikerült visszafoglalni másfél évszázad után Buda várát, Csonka bég is a hatezer török hadifogoly közt találta magát. Mesélik, a félkarú bosnyák vitézül védte a királyi palota környékét – a híres-neves Abdurrahmán pasa elesett közben a Bécsi kapunál –, ám végül az ő sorsa is megpecsételődött: kilencéves fiával egyetemben Lotharingiai Károly fogságába esett.
„Jól őriztess! – vágta büszkén a győztes szemébe. – Vagy azonnal üttesd le a fejem! Mert a szerencse forgandó: ma nekem, holnap neked!” – ám mégsem fejezték le, hiszen ismerték vitézségét, lovagiasságát, ezért Bécsben „a császár foglyaként” börtönbe vetették. A németek – a magyar Csonka bég elnevezés kifacsarásával – Czunkenbergnek hívták a rabláncon sínylődő janicsáragát, aki – szabadulása után – 1696-ban Bécsben megkeresztelkedett, s mivel keresztapjául sikerült megnyernie Lipót császárt, ezentúl Czunkenberg Lipótként élte az életét. Savoyai Eugén herceg oldalán részt vett többek között az 1704-es rajnai hadjáratban, ahol – a franciák foglyul ejtették a félkarú daliát, a hajdani Mehmed Colakot, aki immár Czunkenberg huszárkapitányként rótta a harctereket. Ezután – egy fogolycsere alkalmával – a császáriak kiváltották francia fogságából, ám a szabadságnak már nem sokáig örülhetett, mert 1705-ben meghalt.
Fiát, aki – mint említettem – szintén a császáriak fogságába esett még gyerekként Buda 1686-os visszafoglalásakor, ugyancsak Leopold császár neveltette. Őt Czunkenberg Ferencnek hívták, és – mint az uralkodó Ebergényi huszárezredének őrnagya – 1709. július 10-én helytállásáért, hűségéért bárói címet kapott. Így lett a bosnyák születésű török Csonka bég fiából osztrák báró!
Az ifjúnak, akit „Obester Csonka bég, a volt budai vicepara fiaként” is emlegettek, vitézségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Badeni Lajos őrgróf oldalán harcolva Strasbourgnál – mint a korabeli krónikás feljegyezte – „halálos sebet kapott”. Nos, lehet, hogy a seb másnak halálos lett volna, a deli ifjú Czunkenberg báró azonban felépült „halálos sebesüléséből” és továbbra is szépen haladt előre a katonai hierarchiában. Mi több, feleségül vette egy magyarországi földbirtokos família leányát, Eva von Kelliót.
Az ifjú Czunkenberg báró, atyja nógrádi vitézkedése emlékére, a Czobor grófoktól megvásárolta a Branicsa nevű nógrádi falut és a hozzá tartozó birtokot. Arra is volt gondja, hogy atyját egy jeles festővel – huszár óbesteri egyenruhában – megörökíttesse. A festményen a család címere is látható: a címerábrán a koronával ékes magyar hármashalmon egy üres, kézfej nélküli páncélkar látható. Oromdíszül festve pedig egy buzogányos férfialak és egy – sasszárnyak övezte – páncélos kar, amelyből immár a szablyát markoló másik félkar és a kézfej sem hiányzik...
Czunkenberg Ferenc – császári tábornagyként mint Feldmarsall-lieutnant – 1735. február 12-én hunyt el a tiroli Clausenben. Zolnay László, aki e különös család pályafutásáról megemlékezett, azt is feljegyzi: a clauseni Szent András-templomban mind a mai napig díszes, címeres sírkő emlékeztet Csonka bég vitéz fiára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.