Nagy Imre halálai

Ludwig Emil
2002. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ítélet: halál címmel az ünnepi könyvhétre jelent meg egy kötet. Magyarország kivégzett miniszterelnökeiről szól. A szomorú sorban az utolsó név Nagy Imréé, most már remélhetjük, örökre az utolsó. A holnapi évforduló negyvennegyedik azóta, hogy 1958. június 16-án 5 órakor – két társával együtt – kivégezték, az 1956-os forradalom tíz napig élt kormányának fejét. „A Magyar Népköztársaság nevében” történt a justizmord, de a budai Gyorskocsi utcában működött kommunista vérbíróság előzetesen egyeztette a politikai per koncepcióját, s természetesen az ítéletet is, az ilyen ügyekben illetékes szovjet elvtársakkal. A legmagasabb szinten. Ámbár… A Belügyminisztérium (!) már 1957. augusztus elejére elkészítette a vádiratot, amit Biszku Béla egyedül vitt ki Moszkvába – olvashatjuk Rainer M. János frissen megjelent Nagy Imre-életrajzában. A Kreml urai úgy látták, hogy a munka „alapjában elfogadható”, s ugyan „még tovább kell dolgozni rajta”, ám a pragmatikus Hruscsov már nem volt benne olyan biztos, hogy a reformer vezetőkre kiszabott halálos ítéletek jót tennének a Szovjetunió nemzetközi – és a saját – érdekeinek. Ő csak azzal sürgette Kádárt, járjanak az ügy végére, de a címzettre bízta a probléma megoldását. A kegyelem nem járható út – mondta a „jó ember” pár hónappal később –, ha nem néznénk a világkommunizmus érdekeit, Nagy Imre és bandája már rég a föld alatt lenne. Azért a pár napos szabadságért azért az álomért, hogy talán függetlenül, a maguk módján is építhetnék a szocializmust a magyar szocialisták, kötél járt Kádár Jánostól.
Ne feledkezzünk meg róla, hogy Kádár a Magyar Szocialista Munkáspárt első számú vezetője volt e gyilkosságok idején, és utána még több mint három évtizedig. Szeretett első titkár elvtársa, a mostani kormányban helyet foglaló jó pár egykori funkcionáriusnak, központi bizottsági, politikai bizottsági tagnak, pártállami miniszternek. Nagy dolognak számított a közeli munkatársának lenni, vele parolázni.
De most ugorjunk egy nagyot! Igencsak meg kell nyújtanunk azt az ugrást az időben, amikor egyáltalán szabad volt szót ejteni nyilvános helyen 1956-ról, Nagy Imréről. A kései Kádár-korszaknak nem a diszkrét báját, hanem a poshadt bűzét jellemzi az 1983-as irodalmi botrány: elég volt a hatalomnak Nagy Gáspár versének sorvégeiben, a főnévi igenév -NI képzőjében felismerni a mártír miniszterenök monogramját, a vidéki folyóirat mehetett a zúzdába, a szerző szilenciumra. 1989-re is csak ama sokat emlegetett nemzetközi helyzet enyhülése tette lehetővé az országot tartós traumában tartó ’56-os kérdés napirendre tűzését. A (reform)kommunisták ugyan hirtelen felfedezték magukban az addig lappangó „szocialistát”, de azért mégiscsak jellemző, hogy a párton belül félszegen kimondott népfelkelés kifejezés micsoda vihart kavart a köreikben.
Ebben a helyzetben vészesen közelgett Nagy Imre kivégzésének emléknapja, június 16-a. A Helytartótanács reszketni méltóztatott – írta Petőfi, az 1848-as forradalom napjaiban a hatalom sarokba szorított képviselőiről. Hasonlóan festett a helyzet 141 évvel később is. 1989. április 1-jén az Új köztemető 301-es parcellájában a hozzátartozók azonosították Nagy Imre és két társa földi maradványait. Az emberek a napi hírekből szereztek tudomást a rendszer mindaddig gondosan titokban tartott, förtelmes gaztetteiről. A kivégzett miniszterelnököt és társait először a Kozma utcai börtön udvarán ásták el, majd három év múlva kiszedték és kátránypapírt drótoztak a koporsók köré, majd az éj leple alatt átvitték a szomszédos temetőbe, ahol jeltelenül elföldelték. Még a hozzátartozóik sem tudhatták, hol nyugszanak a kivégzettek. Kádár még megélhetette áldozatai újratemetését, de a már májusban leváltott pártelnök július 2-án, bukott politikusként halt meg. Június 8-án a Történelmi Igazságtétel Bizottság balszárnya hozzájárult, hogy az Országgyűlés nevében Szűrös Mátyás, a Minisztertanács nevében Németh Miklós kormányfő, Pozsgay Imre és Medgyessy Péter részt vehessenek Nagy Imréék újratemetésén. A június 16-i események azóta a történelemkönyvek lapjaira kerültek. Hatalmas részvét mellett helyezték – most már talán valóban örök – nyugalomra Nagy Imrét, Gimes Miklóst, Losonczy Gézát, Maléter Pált és Szilágyi Józsefet a rákoskeresztúri temetőben. Előtte a Hősök terén negyedmillió ember rótta le kegyeletét a koporsóknál. A ceremónia legemlékezetesebb momentuma egy fiatal, addig ismeretlen politikus, Orbán Viktor beszéde volt. Az öt áldozat koporsója mellett ott feketéllett a Műcsarnok előtti ravatalon egy hatodik: a névtelen hősök, az ismeretlen áldozatok jelképes koporsója. „Valójában akkor, 1956-ban vette el tőlünk – mai fiataloktól – a jövőnket a Magyar Szocialista Munkáspárt. Ezért a hatodik koporsóban nem csupán egy legyilkolt fiatal, hanem a mi elkövetkező húsz, vagy ki tudja, hány évünk is ott fekszik” – mondta az akkor három hónapja megalakult Fidesz első embere.
Nos, abból a húsz, vagy ki tudja, mennyi előre elrabolt esztendőnkből azóta már lepergett tizenhárom. Sajnos, mint sci-fi horrorfilmekben a szörnyek, már kétszer is feltámadtak, és megint a hatalomba trükközték magukat a már végképp legyőzöttnek vélt (poszt)kommunisták. Legutóbb alig két hónapja, egy látszatra kifogástalan, demokratikus választáson. A magyar társadalmat leginkább megosztó személy – minden ellenkező híreszteléssel szemben – nem a Fidesz azóta miniszterelnökként is bizonyított vezetője, hanem az MSZP párton kívüliként befutott miniszterelnöke. Igen, az a fentebb említett Medgyessy Péter, aki ’89-ben miniszterelnök-helyettesként szintén ott állt Nagy Imréék ravatalánál, mert odaállították. Akkor nem mondta, hogy „az ’56-osok, akik egymással szemben álltak, lassacskán kihalnak, nem kell ezzel foglalkozni”, mint a mostani kampányban nyilatkozta. Pedig akkor még nem volt pártonkívüli, sőt tagja volt a Központi Bizottságnak is.
Medgyessy életrajza szerint 1962–1966 között a Marx Károly Közgazdaság-tudományi Egyetem elméleti-politikai-gazdaságtan szakára járt; 1961–62-ben segédüzletkötő, 1966–70 között a Pénzügyminisztérium munkatársa, 1982-ig különböző, emelkedő beosztásokban dolgozik a PM-ben. A Magyar ATV 2001. december 23-i adásának nézőit a következő veretes mondattal avatta be múltja egy homályos részletébe: „Ugye, a dolog az volt, hogy az érettségi után én jelentkeztem közgazdasági egyetemre, nem vettek fel.”
Felvették viszont máshová. 1961. január 1-jétől ismeri el Benkei András belügyminiszter munkaviszonyának kezdetét, amikor jóval később rendőr főhadnaggyá nevezi ki, és beosztási illetményét 4600 forintban állapítja meg, fedőmunkahelyi illetményétől függetlenül. Benkei elvtárs nélkülözhetetlennek vélte a fiatal tiszt francianyelv-tudását, amelyet külön pótlékkal honorált. Egyéb kitüntetései között – talán e nyelvismeretének is köszönhetően – a francia Becsületrendnek is tulajdonosa.
Medgyessy Péter 2002. május 27-e óta a Magyar Köztársaság felelős miniszterelnöke. Még egy hónap sem telt el azóta, s máris itt az újabb Nagy Imre-évforduló. Lassan megszokjuk a megszokhatatlant, hogy a négyévenként kormányfőként visszatérő egykori pártállami vezetők, karhatalmisták és egyebek, kegyeletet és jó ízlést sértő módon „tisztelegni” járnak a mártír miniszterelnök sírjához.
Ezért kellett Nagy Imrének, reformer társainak, és oly sok hős magyarnak meghalnia?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.