Elolvadt a nyereség

Megint botrányszagú volt a csütörtöki Wall Street-i kereskedés, mivel az amerikai Bristol-Myers Squibb gyógyszergyártó cég könyvelésének termékértékesítésekről szóló részében hibát véltek felfedezni. Az USA tőzsdefelügyeletének (SEC) a Bristolnál végzett vizsgálódásáról szóló hírek hatására a New York-i árfolyamok mélybe zuhantak, de a gyengülési folyamat csupán néhány óráig tartott. Többségében kedvező hírek miatt tegnap az ázsiai és az európai árfolyamok is emelkedni tudtak, ezt a trendet a Budapesti Értéktőzsde is követte. A növekedéseket főként az amerikai társasági hírek segítették, a Dell, a General Electric, valamint a makrogazdasági fronton jelentkező kiskereskedelmi forgalom bővülése.

2002. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változatos árfolyamok, vegyes ármozgások jellemezték a hét utolsó előtti napján a tengerentúli tőzsdei kereskedéseket. A befektetők egy-egy pillanatra félrerakták a könyvelések valóságát megkérdőjelező félelmüket s az olcsó és negatív hírekkel nem rendelkező cégek részvényeit elkezdték vásárolni. „Fordult a kocka” – mondta New Yorkban egy optimista befektető, de a váltás nem volt igazán egyértelmű. A nyitáskor rohamléptekkel vásárlók abban a pillanatban, mihelyst felröppent az a hír, hogy a Bristol-Myers Squibb gyógyszergyártó könyvelésében hibát találtak, gyorsan elkezdték eldobálni a megvásárolt részvényeket. A korrekciót korrekció követte, mégpedig igen erős negatív hatásokkal teli változás következett be, a Nasdaq 1,6 százalékot vesztett értékéből. Kétórás mélyrepülés után a technológiai mutató újból szárnyalni kezdett, és végül 2,11 százalékkal előző szintje fölött akadt meg.
Optimistán indult és zárult a nap Délkelet-Ázsiában is, a tokiói és a hongkongi árak megugrását az amerikai technológiai piac emelkedése indukálta. A japán piacon megjelent befektetők nemigen foglalkoznak azokkal a csődbe ment cégekkel, melyek lassan „ellepik” az országot, ezt igazolja a Teikoku Databank japán hitelvizsgáló publikációja is. A befektetésekre specializálódott hitelminősítő cég szerint az év első hat hónapjában Japánban újabb 10 ezer cég ment csődbe.
Amerika, majd Japán után Európa is a növekedési pályát választotta. Az öreg kontinens tőzsdéi még nem igazán nyugodtak meg a távközlési cégekkel kapcsolatos baljós események miatt. A problémák meg nem oldottságát jól jelezte, hogy a France Telecom távközlési céget a Standard&Poor’s hitelminősítő a „bóvli” szint közelébe sorolta. Az S&P szerint megkérdőjelezhetők a francia vállalat jövő évi adósságtörlesztési esélyei. A frankfurti piacon némi megkönnyebbülést okozott a Deutsche Telekom felügyelőbizottsági elnökének kijelentése, mely szerint továbbra is támogatásukat élvezi Ron Sommer elnök-vezérigazgató.
Tegnap – az előző napihoz hasonlóan – változatosan indult az amerikai kereskedés, a Dow fölfelé, míg a Nasdaq görbéje lefelé indult el, de később már a technológiai mutató is követte ipari társát. Szakértők nyitás előtt a Dell Computer és a General Electric (GE), valamint a kiskereskedelmi és a fogyasztói bizalmi mutatótól várták az emelkedés megindulását. A világ legnagyobb és legdrágább cége, a General Electric az év második negyedében a várakozásoknak megfelelően teljesített, hasonlóan a befektetőket kielégítő tevékenységről adott tanúbizonyságot a Dell Computer is, mely megemelte második negyedévre vonatkozó eredményprognózisát. A jóslatokat felülmúlta az USA júniusi kiskereskedelmi forgalmáról készült átfogó tanulmány is, mely 1,1 százalékos növekedést jelzett. A kedvező hangulatú kereskedésbe viszont negatívan szólt bele a Michigani Egyetem által készített fogyasztói bizalmat jelző mutató csökkenése.
A magyar parkettet sokáig a drágulás eseményei vezérelték, de zárásra a BUX a napközben megtermelt 140 pontos pluszt visszaadta a piacnak. A kereskedés végére az indexben már csak 14 pontos többletet lehetett felfedezni. A forgalom 2,6 milliárd forintra csökkent, a részvények többsége drágult, ez alól csupán a Richter, a Mol és a Rába volt kivétel. A nap nyertese a Nabi lett 2,4 százalékos drágulásával. A Milford újabb részvénycsomaggal bővítette tulajdoni hányadát a BorsodChemben. Az ír cég 3,17 százaléknyi részt vásárolt a már meglévő 24,8 százaléknyi BC-ben birtokolt részéhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.