Már öt napja tart a bessz a nemzetközi parketteken, és nem csitul a befektetők eladási kedve – nyilatkozta lapunknak a Merrill Lynch New York-i brókere kedden este, miután a Nasdaq 3,23 százalékot zuhant. Az újabb és újabb beeséseket ezúttal a Vivendi Universal körül keletkezett „homokvihar” okozta. Lassan négy hónapja téma a tőzsdéken, hogy a Vivendi készpénzhiánnyal küzd, ezért kénytelen eladni leányvállalatait. A Vivendi sikertörténetével együtt említendő Jean-Marie Messier exelnök-vezérigazgató személyes története is, akinek a korábban közműszolgáltatóként működő cég a megújulását köszönhette. A Vivendi működése valójában 1853-tól datálható, amikor létrehozták a mai vállalat alapját, a Creation of Compagnie Générale des Eaux-t (CGE). Később, az 1980-as évek közepén CGE vezetése megkezdte az átalakítást, ennek első lépcsője a Canal+ fizetős francia televízióadó elindítása volt. 1997-ben a CGE létrehozta és 1992-től elkezdte működtetni az SFR GSM távközlési céget. Messier vezetésével 1998-ban a CGE nevet lecserélték a Vivendi névre, és az akkor még teljesen francia vállalat tovább terjeszkedett. Létrehozták a távközlési szolgáltatásra szakosodott Cegetelt, majd részt vettek az SNCF, a nemzeti vasúttársaság működtetésében is. A terjeszkedés akkor jutott a csúcsra, amikor az amerikai Universal filmprodukciós céget is megvásárolták; innentől datálódik a Vivendi Universal (VU) mint cégnév bevezetése. A sorozatos akvizíciók során elkerülhetetlenné vált, hogy a cég hitelek felvételével próbálja kiküszöbölni a készpénzszükségletét. Az év első napjaiban Messier a cégportfólió csökkentését határozta el azért, hogy a felhalmozott tartozásokat ki tudják fizetni, azonban a társaság igazgatóságának többsége a döntést nem fogadta el. A VU 13 igazgatósági tagja lemondatta Messiert, és ezzel beindult a botrányverkli. Messier – egyes hírek szerint – 18 millió eurós (4,5 milliárd forintos!) végkielégítést kap, amire a szakértők már csak a fejüket tudták csóválni. A Vivendi vezetés nélkül maradt, és nem képes hiteleit visszafizetni, a kölcsönökben érintett bankok viszont újabb 2-3 milliárd eurós tőkeinjekciótól várják a médiaóriás talpra állását. Egy másik megoldás a cég teljes szétdarabolása lehet.
Tegnap már a könyvelési kozmetika brit–amerikai Vodafone-t is „elérte”, bár ellentétben a WorldCom és a Vivendi bebizonyítható csalási eseteivel, egyelőre csupán piaci pletykaként kering az FTSE parkettjén. A tőzsdei reakciók azt jelzik, hogy a Vodafone körül nem tiszta a „kép”, ezért a mobilszolgáltató részvényei 3,5 százalékkal gyengültek.
Bár nyitáskor még felfelé kezdtek az amerikai piacok, de a kedvező munkanélküliségi mutatók mellett megjelentek a feldolgozóipari értékek is, melyek az USA gazdaságának lassuló növekedéséről adtak számot. Nem segítette a pozitív korrekciós próbálkozást a WorldCom körüli baljós csend, sem az AMD mikroelektronikai cég eredményéről szóló negatív hírek.
A magyar parketten némileg csitultak a kedélyek, a BUX árfolyama 17 pontos emelkedéssel, 7357 ponton nyitott, a nap nagy részét az index a 7350 pont közelében töltötte. A zárás pillanatában a tőzsde kurzusa 7452 ponton állt, ami a 112 ponttal volt magasabb, mint az előző napon. A forgalomi indikátor 5 milliárd forintot jelzett, melyből az OTP 2, a Mol pedig 1,1 milliárd forinttal vette ki részét. A nap nyertese a nagy forgalmú OTP lett, ára 89 forinttal drágult. A nyertesek térfelén találhattuk a Matávot (+20 forint), a Richtert (+50 forint). A távközlési részvények drágulását a Matáv 490 millió forintos tőkeemelési híre okozta.
Baleset történt az M3-as autópályán