Debrecen és a nyugati normák

Debrecen nyakas, cívis-, kálvinista város, és én magam is nyakas, cívis, kálvinista vagyok – vallja magáról és városáról Kósa Lajos polgármester. E nyakasság, no és a képviselő-testület abszolút többségét kitévő fideszes képviselők támogatása markáns fejlődést idézett elő Debrecenben. Kiépült és élettel telt meg a külföldiek által nyugat-európai színvonalúként jellemzett főtér, kész a belvárost elkerülő belső körút, s a város vállalkozásai gyarapodásának ékes bizonyítékaként megduplázódtak a helyi adóbevételek.

2002. 08. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ciklus végén, a közelgő önkormányzati választások előtt hogyan ítéli meg polgármesteri tevékenységét?
– A város előző négy éve sikeres volt, és azt hiszem, hogy az én tevékenységem is sikeres volt Debrecen élén. Valószínű, hogy ezt nemcsak én látom így, hanem a külső szemlélők is, hiszen tavaly az a megtiszteltetés ért, hogy engem választottak Az év polgármesterévé Magyarországon.
– A kormánypárti politikusok és néhány civil csoport negatívan ítéli meg az ön tevékenységét, sőt hónapok óta kemény, személyeskedő bírálatban részesítik…
– A Fidesz abszolút többséget szerzett az 1998-as választásokon Debrecenben. Mi ezt felhatalmazásnak tekintettük arra, hogy megtehetjük, sőt meg is kell tennünk azokat a városfejlesztési lépéseket, amelyeket eleink rosszul felfogott kompromisszumkészségből húsz-harminc éve halogattak. Így lett főtér, így indult meg a belvárosi tömbrehabilitáció, így indult meg az egész megye hulladékgazdálkodását megoldó ISPA-program és sorolhatnám. Mindezt úgy csináltuk végig, hogy ragaszkodtunk a város hagyományaihoz, és próbáltuk az összes elképzelésünket a korábbi tradíciókba illeszteni. Erőfölényünkkel nem éltünk vissza, olyan civil szervezetekkel, mint a Lokálpatrióták, a Függetlenek Debrecenért Egyesülete, a Városvédők, akikkel bizonyos problémákról vitatkozunk, más ügyekben közös akciókat szervezünk. A magyar fájdalom emlékművét, néhai Tisza István miniszterelnök szobrát, amit a szocialista hordák vertek le annak idején a második világháború után, a városvédőkkel közösen állítottuk vissza. De a város erejét természetesen nem az ad hoc együttműködések adják, hanem a választók bizalmát bíró polgári összefogás, ami a szocialista kormány hatalomra kerülését követően is megmutatkozott. A novemberi torna vb-nek otthont adó rendezvénycsarnok 600 milliós kormányzati garanciavállalását visszavonták, ám mi tiltakoztunk, megtettük a lépéseket, és meghátrálásra kényszerítettük őket, pedig nagy volt az „elán”, hogy most pedig ők megmutatják. Egy másik ügy a táblabíróságok esete: a szocialista kormány úgy terjesztette be a táblabírósági törvényt, hogy abban három helyszín szerepelt: a főváros, Szeged és Pécs. Debrecen nem. Tehát a szocialista szándék szerint nem akarták, hogy itt legyen táblabíróság. Összefogtunk, módosító indítvány, lobbizás a kormánynál, és meg tudtuk szervezni, hogy a kormány eredeti előterjesztését leszavazta a parlament, és igenis lesz táblabíróság Debrecenben. Debrecen jelentős gazdasági, politikai, közéleti erőt képvisel az országban; azt kell mondjam, nincsen kiszolgáltatva a kormánynak, független a kormány szándékaitól. Ilyen helyzetben érthető, hogy a debreceni szocialisták nem találták a helyüket, egyszerűen nem volt mondanivalójuk, ezért a legprimitívebb személyeskedésbe mentek bele.
– Arra céloz, hogy prostituálttal folytatott viszonnyal gyanúsították meg?
– Igen, mert ez a rágalom különösen aljas volt: semmi köze a közéleti tevékenységhez, ugyanakkor nem is csak engem ért, hanem a családomat, akik nem közszereplők. A hazugságok miatt indított pert azóta megnyertem, az ominózus bulvárlap is közölte már a helyreigazítást, ám a támadások hangneme és brutalitása nem változott.
– Hogyan viseli mindezt?
– Tudomásul veszem, hogy engem mint politikust az alkotmánybíróság arra kötelezett, hogy tűrjek. A kesztyűt olyan értelemben nem vesszük fel, hogy hasonlóan vagdalkozzunk és személyeskedjünk, de szó nélkül sem kívánunk elmenni a durvaságok mellett. Éppen ezért a Fidesz vidéki szervezetei közül elsőként választási etikai kódexet dolgoztunk ki Debrecenben; rögzítettük az elvárható magatartásformákat. Kódexünket minden önkormányzati választáson induló szervezetnek megküldtük, azzal, hogy aki egyetért, csatlakozhat.
– Valószínű, hogy az etikus magatartást többre értékelik a választók, mint a személyeskedést, hiszen az országgyűlési választásokon Debrecenben, illetve Hajdú-Bihar megyében is elsöprő Fidesz-győzelem született.
– Valóban, itt visszaszorultak a szocialisták. 1994-ben még 12 parlamenti mandátumuk volt Hajdú-Bihar megyéből, 1998-ban hat, ma három. Azt gondolom, a Debrecen fejlesztéséért elvégzett munka közrejátszik abban, hogy az országgyűlési választásokon a város három körzetéből kettőt az első fordulóban nyert a Fidesz, egyet pedig a második fordulóban, de úgy, hogy jobban növelte a szavazatait, mint az MSZP. Mivel Hajdú-Bihar olyan megye, ahol a megyeszékhely súlya vitathatatlan, azt is bátran állíthatjuk, hogy Debrecen Fidesz-érában elért látványos fejlődése hatással volt a megye többi településének választására is.
– Miben mérhető Debrecenben a siker?
– Az eredmények kézzelfoghatók. Ma Debrecen adósságállománya nominálisan ugyanannyi, mint1998-ban volt, vagyis 2,8 milliárd forint. Közben négy év alatt a költségvetés főösszege a kétszeresére nőtt: most 33 milliárd forint. Négy évvel ezelőtt a város folyószámlája 120 napon keresztül volt mínuszban, most 90 alatt van. Az adósságállományunkat kedvezőbb kamatozásúra cseréltük, a város vállalkozói vagyonát pedig átszerveztük egy nagy holdinggá. Vállalati beruházásban készült el például a tócóskerti tanuszoda és negyven kilométernyi új csatorna. A város saját cége, a Cívis Ház Rt. beruházásában készült el az új városháza, több mint egymilliárd forintos költséggel. A város vállalatai – a hőszolgáltató, a vízmű – új szolgáltatási területeket tudtak megszerezni: ilyesmire 1990–98 között egyáltalán nem volt példa. A beruházási rátát 15 százalék közelébe emeltük, ami olyan új, látványos fejlesztésekben nyilvánul meg, mint a főtér, a belváros rekonstrukciója, a körút fejlesztése, az új atlétikai stadion, és 150 kilométernél több út szilárd burkolattal való ellátása.
– Mennyire láthatják sikeresnek az utóbbi négy évet a vállalkozói szféra szereplői?
– A most záruló önkormányzati ciklus alatt a város megduplázta adóbevételeit – az 1998-as 2,5 milliárd forinttal szemben ma ötmilliárdot fizetnek be a vállalkozások – úgy, hogy volt olyan adónem, amit eltöröltünk. Ez azt mutatja, hogy a város gazdasága nagyon erőteljes és nagyon jó állapotban van. Az észak-alföldi régió teljes GDP-jének egynegyedét Debrecenben állítják elő, és a teljes export egyharmadát is a város adja. Jön és tartósan berendezkedik a városban a külföldi tőke is: legutóbb az Egyesült Államok egyik vezető informatikai cége, a National Instruments épített a város határában termelőüzemet.
Beruházási boom van a lakóingatlanok esetében Debrecenben. A társasház építési rátája nagyobb rohamléptekkel megy előre, mint ahogyan a város például az építési szabályzatokban ezt követni tudja. A város jól változtatott az ingatlanpolitikáján, tudta ösztönözni a magánbefektetőket. Ez hatással van a városképre is: sok olyan beruházás van, ami a várossal közösen, a város ösztönzésére valósult meg. A magántőke és a város összefogásával folyik a Csapó–Rákóczi sarok rehabilitációja. A fejlődés persze nem áll le; mélygarázst építünk a Dósa Nádor téren, tervezési fázisban van a gyógyfürdő-rekonstrukció, a rendezvénycsarnok építése, a tömbrehabilitáció a Révész téren és a piactömb esetében. A következő négy évre ki tudjuk tűzni azt, hogy minden belterületi utat leaszfaltozunk, minden háztartást bekötünk a csatornarendszerbe, s a megyei szelektív gyűjtési rendszer részeként, teljes mértékig megoldjuk a város hulladékgazdálkodásának gondját is.

Kósa Lajos 1964-ben született Debrecenben. Tanulmányait a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen végezte. 1989–90 között a Kopint-Datorg tudományos segédmunkatársa. 1990–1992-ig óraadó a közgazdasági egyetemen. 1988-tól tagja a Fidesznek. 1994-től a párt elnökségének a tagja, 1998-tól alelnök. 1990-től parlamenti képviselő. 1998–2002 között a számvevőszéki bizottság elnöke. Jelenleg is a testület tagja, az önkormányzati bizottság alelnöke. 1998 óta frakcióvezető-helyettes. 1993-tól a Fidesz Hajdú-Bihar megyei elnöke. 1998-tól Debrecen polgármestere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.