Önt választotta a MIÉP elnöksége főpolgármester-jelöltnek. Mit gondol, ezzel a lépéssel tud új szavazókat, voksokat szerezni a MIÉP az önkormányzati választásokon?
– Remélem, sokat begyűjtünk ezzel a döntéssel. Ám a célom elsődlegesen az volt, hogy bebizonyítsam: csalás történt a tavaszi országgyűlési választásokon. A felelősség teljes mértékben az enyém. Be fogjuk bizonyítani, hogy a MIÉP erősebb Budapesten, mint amilyen eredményt elért áprilisban.
– Mit ért az alatt, hogy a teljes felelősséget magára vállalja? Az eredménytől teszi függővé saját politikai jövőjét, esetleges visszavonulását?
– A párt sikeres választási szereplése a célom. Megtehetném, hogy visszavonuljak, de éppen a felelősség miatt nem teszem. Nyugalmasan tudnék élni a jövőben íróként, de mégsem ezt teszem. Nincs más út. Ezt végig kell járni.
– Az országgyűlési választások után felmerült önben a lemondás gondolata?
– Sok minden megfordult a fejemben azokban a napokban, sorban derültek ki a csalások országszerte. Ezeket nem vizsgálták ki, hiába jeleztük s tettünk több mint ötszáz feljelentést. Most az önkormányzati választásra készülök, s ígérem, nagyon oda fogunk figyelni minden részletre. Bízom a sikerben, bizonyítani fogjuk, hogy nem a valóságot mutatta tavasszal a kihirdetett választási eredmény.
– Abban is bízik, hogy ama jobboldali szavazók, akik nem kötődnek igazán sem a Fideszhez, sem a MIÉP-hez, önöket választják? Több esetben is azzal illették a Fidesz vezetőit, hogy a radikálisabb retorikával szavazatokat vontak el a MIÉP-től. Feltételezem, hogy őket szeretnék elsősorban visszacsábítani.
– A radikális retorika megvolt, ám a tettek hiányoztak. Mi tíz éve ugyanazt az utat járjuk. Azoknak, akik elpártoltak, s bedőltek esetleg a baloldali ígéreteknek vagy az álradikális retorikának, minden okuk megvan a visszatérésre. A MIÉP jelszavait sajnálatos módon mindenfajta forrásmegjelölés nélkül használták fel egyes politikusok. Ám most már talán látják a választók, hogy ki képviseli igazán a nemzeti radikalizmust.
– Az előző négy évben sem kaptak sok szereplési lehetőséget a médiában, de most, hogy a parlamentből is kiszorultak, még annyit sem. Így hogyan juttatják el a MIÉP üzeneteit, választási programját az emberekhez? Bízik pártja megerősödésében?
– Létszámunk bővül, ötszázan léptek be a MIÉP-be az országgyűlési választások óta. Járjuk az országot. Rendezvényeinken általában telt ház vár minket, és nagyon sikeresek. A médiától, hasonlóan az eddigiekhez, sok jót nem remélünk. Ez így van, amióta létezünk. Jóformán semmilyen szereplési lehetőséget nem kaptunk akkor sem, amikor parlamenti párt voltunk, és ha beszélnek rólunk, akkor támadnak, ócsárolnak, és csak a rossz hírünket keltik. Sajnos még az úgynevezett jobboldali nemzeti sajtótól sem remélhetünk sok jó szót. Üde kivétel éppen a Magyar Nemzet egyik írása, amelyet Molnár Tamás, a régi ellenzéki Inconnu csoport tagja jegyez. Ő felsorolja a Fidesz kampány alatt elkövetett hibáit, s szemére veti a MIÉP-től való elhatárolódásokat is.
– A MIÉP eddig több választáson is visszaléptette jelöltjeit az erősebb jobboldali pártok javára. Szakítanak e hagyománnyal, vagy marad a visszaléptetős rendszer?
– Nem, erről szó sem lehet. Mint ahogy azoknak a hátulról sugalmazott kéréseknek sem tudunk eleget tenni, amelyek jelöltjeink visszaléptetésére akarnak rábírni bennünket anélkül, hogy hivatalos, nyilvános, szabályszerű megkeresést kapnánk. Kizárólag korrekt, hivatalos tárgyalásokat folytatnánk a nyilvánosság előtt, s akkor sem biztos, hogy létrejönne az egyezség. De az, hogy tiszteletre méltó emberekkel üzengetnek nekünk; hogy nem hajlandók tárgyalásokat folytatni velünk, de támogassuk jelöltjeiket, egyszerűen elfogadhatatlan. Nem utolsósorban pedig megalázó helyzetet teremt, mert egy hajszálnyi remény sincsen arra, hogy a mi programunkból bármi is megvalósuljon támogatásunk esetén.
– Demszky Gábor úgy vélekedett, hogy neki Gy. Németh Erzsébet nem ellenfél, az ő igazi vetélytársa Schmitt Pál. Ön kit tart a legfőbb riválisának?
– Legfőbb célom az, hogy Demszky esélyeit porrá zúzzam, és megállítsam Budapest elnemzetköziesítését. Budapesten gyökeres változásokra van szükség, amit csak radikálisan lehet megvalósítani. Akármilyen eredmény születik, az a lényeg, hogy egy erős, ütőképes MIÉP-frakció legyen a Fővárosi Közgyűlésben és minden kerületben.
– Lát esélyt arra, hogy valamilyen szinten együttműködjön Schmitt Pállal? Fel fogja-e keresni tárgyalási szándékával, vagy kizárja ezt?
– Nem kerestem meg eddig senkit, s nem fogok ezután sem. Ha fordítva történik, természetesen állok elébe. Schmitt Pálnak nagy tisztelője vagyok, sokat tett az országért. Azt azonban nem tudok elfogadni, hogy független jelölt lenne. Csak azt kell megnézni, kik állítják össze a programját, kik segítik választási felkészülésében. Visszatérve kérdésére, ha hivatalosan megkeres, természetesen hajlandó leszek vele tárgyalni, s egyeztetni programjainkat.
– A közvélemény-kutatások szerint a baloldal tíz százalékkal növelte népszerűségét a jobboldallal szemben. Ez Budapesten különösen pesszimista kilátásokra adhat okot az ellenzéki pártoknak. A MIÉP két százalékon áll.
– A választások előtt meg a Fideszé nőtt tíz százalékkal a közvélemény-kutatások szerint, s mégis veszített. Nem hiszek a közvélemény-kutatásokban. Ezek a cégek a baloldali-balliberális tábor választási kampányának eszközei. Feltehetőleg most sem mondanak igazat. Egyet azonban tudni kell: nem ők döntik el a választások végeredményét, akárhogy szeretnék is Demszky Gábor újabb győzelmét.
– Medgyessy Péter a Népszabadságnak adott interjújában nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy előre hozott választást tartsanak az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt. Az unió tagjaként óriási pénzek fölött rendelkezhet a kormány a forrásalapoknak köszönhetően. Egyesek szerint a csatlakozásig várhatóan folytatnák több száz napos osztogató programjukat, s abban reménykednek, hogy nem csökken népszerűségük. Ön mit gondol Medgyessy meglepő felvetéséről?
– Az MSZP az Európai Unió felé kacsingatva mutogatja magát, és kampányában mindig jelen van a csatlakozás alternatívanélkülisége. Most azt szeretnék elkerülni, hogy a magyar nép ügydöntő népszavazáson döntsön uniós csatlakozásunkról. Azt fogják mondani, hogy aki az MSZP-re szavaz, az az Európai Unióra is voksol. Egyben kihúzzák a Fidesz méregfogát is, amely szintén erőteljesen EU-párti, s nem meri majd vállalni azt a kockázatot, hogy rásüssék a bélyeget: Európa-ellenes. Ez elfogadhatatlan, a társadalommal alaposan meg kell ismertetni az unió előnyeit és hátrányait egyaránt, teret kell engedni az euroszkeptikusoknak is véleményük kifejtésére. A MIÉP a magyar nép döntésére bízza csatlakozásunkat, ezért kezdeményezni fogjuk, hogy minél hamarabb, akár már jövőre tartsák meg az erre vonatkozó népszavazást. Arról van szó, hogy az MSZP-nek kényelmesebb lenne még négy évig kormányozni, de az európai uniós csatlakozást eldöntő népszavazástól félnek, mert az nem azonos egy országgyűlési választással. A felébredő nép le is szavazhatja a csatlakozást, és ez az ő bukásuk.
– Az utóbbi hónapokban számtalanszor, talán senki nem tudja, hány esetben gyűjtöttek aláírásokat, kezdeményeztek népszavazást szervezetek, pártok. A magyar termőföld hazai kézben tartásáért, védelmében önök is népszavazást kezdeményeztek, ám aláírásgyűjtő íveiket az Országos Választási Bizottság (OVB) nem hitelesítette. Mihez kezdenek most?
– Az OVB mondvacsinált okok miatt utasította el az ívek hitelesítését. Ám nem adtuk fel, az Alkotmánybírósághoz fordultunk, s várjuk pozitív döntését.
– Hogyan vélekedik a Medgyessy Péter, illetve a rendszerváltozás utáni kormányok tagjainak állambiztonsági múltját feltáró bizottságok működéséről?
– Megalakulásukkor számítani lehetett arra, hogy bohózatba fullad az egész. Azt is tudni lehetett, hogy a teljes igazságot nem fogja kideríteni a két testület, hiszen kezdeményezőik nem így akarták. Működésüket értelmetlennek, szégyenletesnek tartom. A legtöbb érintett résztvevőben nincs egy szemernyi becsület sem. Összevissza beszélnek, akár folytatják a polémiát, akár nem, kabaré az egész pró és kontra egyaránt. Andersen sokat tanulhatott volna azokból a mesékből, amelyek a bizottsági üléseken hangzottak el a D–209-es elvtársról és társairól.
– Korábban a Magyar Nemzetnek nyilatkozva nem zárta ki, hogy a Városháza átvilágítását is kezdeményezni fogják.
– Mindenesetre mi csak tiszta múltú embereket jelölünk képviselőnek és polgármesternek. Programom sarkalatos része viszont, hogy a tizenkét éves Demszky-uralmat gazdaságilag, pénzügyileg átvilágítsuk. Még egyszer hangsúlyozom, hogy a MIÉP csak tiszta múltú embereket visz a közgyűlésbe, s ez a gazdsági és pénzügyi tisztaságra is vonatkozik.
– Mikor készül el főpolgármesteri programja, és melyek lesznek annak főbb kitételei?
– Most készült el a programom, a Demszky-korszak gazdasági átvilágításán kívül sarkalatos része még a szociális bérlakások és közösségi létesítmények építése, a tömegsport és a kultúra hatékonyabb támogatása, a közműfejlesztés, amelyben világvároshoz méltatlan lemaradásunk van. Létrehoznék az előrelátó várostervezéshez egy távlati tervezési osztályt, amely figyelembe venné minden egyes városrész sajátosságait, s az alapján dolgozná ki a jövőbeli fejlesztési munkálatokat. Meg kell szüntetni azt a bevett gyakorlatot, hogy egy adott helyen egyszer kábelfektetés, aztán csatornázás, majd harmadjára útfelújítás miatt szedjék fel a burkolatot. Igen lényeges pontja a programomnak, hogy újra felállítom a Fővárosi Közmunkák Tanácsát.
– A választások után ön azt mondta, hogy nem ismerik el legitim kormánynak a Medgyessy-kabinetet, s annak megdöntésére szólították fel a lakosságot. Újraszámolás nem volt, már nem is lehet, új választást szintén nem írtak ki. Milyen módszerekkel, hogyan gondolja a kormány megbuktatását?
– Éppen az újraszámlálás makacs elutasítása bizonyítja, hogy csalás történt. Nem adjuk fel és hagyjuk abba a Medgyessy-kormány leváltásáért és az új, tiszta választásokért folytatott küzdelmünket. Sajnáljuk, hogy a Fidesz hamar feladta. Küzdünk. Erőnk szerint a legnemesebbekért.
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen