A MIÉP ősszel a túlélésért küzdött

Hatékony szakmai munkát remél képviselőcsoportjától Marsi Péter Pál, a fővárosi MIÉP frakcióvezető-helyettese, aki szerint annak ellenére, hogy eggyel kevesebb városatyával ülnek bent a közgyűlésben, nem gyengültek. A Fővárosi Közgyűlés legrégebbi MIÉP-es képviselője lapunknak adott interjújában beszélt pártja választási politikájáról, a világváros-építésről és a díszpolgári címekről.

2002. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a ciklusban egy fővel kevesebb a MIÉP-es képviselő a Fővárosi Közgyűlésben. Érzése szerint emiatt gyengébb lesz a frakció, vagy a más személyi összetétel miatt erősebb?
– Egészen biztos, hogy nem lesz gyengébb, sőt szakmailag jobbak leszünk, mint az előző ciklusban, ugyanis erősebbnek kell lennünk.
– Nem lenne még erősebb a frakció, ha Csurka István is átvette volna a mandátumát?
– Biztos, hogy erősebb lett volna. Csurka Istvánnak ugyanakkor óriási feladata van a pártban. Ő áttekintette azt, hogy egy közgyűlés ötven-hatvan, esetleg hetven előterjesztésének zöme nem politikai jellegű kérdés, hanem tényleg a város üzemeltetésével, fejlődésével összefüggő szakmai ügy.
– Mi történt volna a MIÉP-pel, ha nem jut be a Fővárosi Közgyűlésbe sem? Könnyen előfordulhatott volna, hogy a többi kis párt sorsára jut, és eltűnik a süllyesztőben, hiszen a megyei közgyűlések közül is csak Pest megyében szerzett mandátumot a párt.
– Egészen biztos, hogy jóval nehezebb helyzetben lennénk most, hiszen az természetes, hogy nincs annyira rivaldafényben például egy kisközségi MIÉP-es képviselő. A tavaszi parlamenti választások alkalmával néhány tized százalékkal közös erővel kiejtették a MIÉP-et az Országgyűlésből, így nem maradt más hátra, mint az újrakezdés. Sokadszor kezdjük újra. Ám azt szoktam mondani: a MIÉP igazából nem is egy párt, hanem a magyarság utolsó megtartó ereje. Éppen ezért megszűnéséről szó sem lehet, nem is fog eltűnni a süllyesztőben. A közeljövőben lesz a MIÉP országos gyűlése, ahol egészen biztos, hogy komoly bírálatok hangzanak majd el a párt vezetése felé. Bírálni egyébként nagyon egyszerű, főleg a kudarc miatt, ám ezt általában azok szokták megtenni, akik a korábbi sikerek után csöndben maradtak.
– Kikre gondol konkrétan?
– Nem gondolok konkrétan senkire, ez általánosságban jellemző. Úgy vélem, ez a négy év munka elegendő lesz arra, hogy 2006-ban visszakerüljünk a parlamentbe. Eddigi eredményes szakmai munkánkat mi sem jellemzi jobban, hogy októberben körülbelül tízezerrel több szavazatot kaptunk Budapesten, mint négy évvel ezelőtt, csak magasabb volt a részvételi arány.
– A MIÉP vezető politikusai közül többen is bírálták a Fideszt, hogy a MIÉP szavazóinak elcsábításáért radikálisabb retorikát alkalmaztak, ami azonban tettekben nem nyilvánult meg. Ezt ön is így látja?
– Igen, négy évvel ezelőtt is azt mondtam, hogy a Fidesz a céljai eléréséért mindenre képes. A radikalizmusnak nem most kellett volna megjelennie a Fidesznél, hanem 1998-ban, amikor átvették a hatalmat. Később próbálták ezt pótólni, de már késő volt, hiszen a sajtóban nem történt semmi változás.
– A MIÉP fővárosi önkormányzatban kifejtett munkája a Magyar Fórumon kívül jóformán csak a Magyar Nemzetben volt olvasható. A napilapok közül egyedül lapunk számolt be indítványaikról, felszólalásaikról. Korrekt tájékoztatás, médiaháttér nélkül hogyan tud megerősödni a párt?
– A MIÉP-nek soha nem volt médiaháttere, bár azt el kell ismerni, hogy a Magyar Nemzet volt az egyetlen a napilapok közül, amely hírt adott a párt fővárosban végzett szakmai munkájáról. Az előző kormánynak óriási hibája, hogy nem egyenlítette ki az erőviszonyokat a sajtóban, s így rendkívül egyoldalú az a tájékoztatás, amely eljut a budapestiekhez. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez majdnem olyan hátrányosan érintette a Fideszt is, mint a MIÉP-et. Ugyanakkor Demszky Gáborról tizenkét év alatt sem derült ki egyértelműen, hogy mindhárom kormánnyal konfrontálódott. Erről az emberről semmilyen negatív hír nem jelent meg a sajtó jelentős részében, egy rossz döntése sem volt hír. Olyan ő, mint egy szent tehén.
– A közgyűlés előző ciklusát főleg a foghíjas padsorok jellemezték, mintha a képviselők egy része nem vette volna komolyan a munkát. A MIÉP tervezi-e, hogy szigorúbban lép fel a mulasztó képviselői ellen?
– Mi többnyire jelentős közgyűlési részvétellel bírunk. 1994 és 1998 között kilencvenszázalékos volt a részvételi arányunk, az előző ciklusban valamivel kevesebb, de még mindig lényegesen magasabb mint a többi frakcióé, főképpen a Fideszé. Nem egy képviselő volt, akit hónapokig nem is láttunk. Vonatkozik ez a bizottsági munkára is, ahol most a ciklus végén mutattam be a foglalkoztatáspolitikai grémium tagjainak a fideszes képviselőt, mert négy évig meg sem jelent. Néhány lelkes Fidesz–MDF–MKDSZ-tag ugyanakkor megpróbálta ellensúlyozni a többiek hiányát, s kifejezetten aktívak voltak. Nem egyszer volt azonban olyan előterjesztés, amelyet a közgyűlés megszavazhatott volna, mert az MSZP és az SZDSZ padsorai üresek voltak, nem volt ott azonban elegendő fideszes képviselő sem, így nem ment át a javaslat. Egyébként nem bántani akarom a Fideszt, Isten éltesse őket sokáig. Csak nagyon nagy hiba volt például a MIÉP-ellenes retorika. Nem tudom, mi baja lenne a Fidesz-kormánynak, ha egy húsz-huszonöt fős MIÉP-frakció kívülről támogatná a parlamentben.
– A MIÉP-ellenes felhangok miatt nem született szélesebb körű megegyezés a Fidesz és a MIÉP között az önkormányzati választásokon?
– Nem bosszúból nem léptünk vissza a Fidesz javára. A MIÉP a létéért küzdött az önkormányzati választásokon, nem engedhette meg magának, hogy ne indítson önálló jelöltet. Számos kerületben pedig tovább kellett volna tárgyalni.
– Ezzel a politikával inkább az ellenkezőjét érte el a MIÉP. Budafokon például a jelenleginél több lenne a MIÉP-es képviselő a testületben, ha megszületik a megegyezés a Fidesz és a MIÉP között. Most ugyanis egymást hibáztatja a két párt.
– Erre mondom azt, hogy tovább kellett volna tárgyalni. Minden részletre kiterjedően. Sajnálom Szabolcs Attila volt MDF-es polgármestert és Esze Tamás kerületi MIÉP-elnököt is. Mindkettőjüket régóta ismerem. Valószínűleg nem volt elegendő kompromisszumkészség a felekben.
– A MIÉP a Fidesszel ellentétben nagy sikerként értékelte a Városháza új bizottsági struktúráját, a mandátumarányos helyelosztást. Miért akkora előrelépés, nem ez lenne a normális?
– Valóban nem történt semmi rendkívüli, az eddigi gyakorlathoz képest azonban mégis sikerként lehet értékelni az új bizottsági struktúrát. Itt nem volt szokás ugyanis az, ami Európában mindenhol: ha egy párt átlépi a bejutási küszöböt, automatikusan minden bizottságba tagot delegálhat. Az előző ciklusban a hatfős MIÉP-frakciót több testület munkájából is kizárták. Ettől függetlenül én és néhány képviselőtársam eljártunk olyan bizottsági ülésekre is, ahol szavazati jogunk ugyan nem volt, de a véleményünket elmondhattuk.
– A választók akaratából a negyedik ciklusban is tovább épülhet a multikulturális világváros. A MIÉP választási programjában éppen a multikultúra túlburjánzásának megakadályozása szerepelt a leghangsúlyosabban. Csurka István is kijelentette, hogy nem akar világvárost építeni. Az ötfős frakció hogyan küzd a program végrehajtásáért?
– A főváros arculata nemcsak Budapest vezetésétől, hanem a hatalmon lévő kormánytól is függ. A jó értelemben vett multikultúra fontos dolog. Magyarországon tizenhárom bejegyzett kisebbség él, így a szlovák, sváb, örmény és más nemzetiségi kultúra ápolása elengedhetetlen, ezeket támogatni kell. A baj azonban az, hogy nem ezek a rendezvények kapnak hangsúlyt, hanem például a melegfesztiválok, illetve a nem deklarált nemzeti kisebbségek programjai.
– A díszpolgári címek odaítélésére létrehozott bizottságban a MIÉP frakcióvezetője tartózkodott, amikor Kertész Imre díszpolgári címéről szavazott a testület. Ennek mi volt az oka?
– Tavaly tavasszal a MIÉP javasolta, hogy Puskás Ferenc és Papp László soron kívül kapjon díszpolgári címet. Akkor ugyanis mindketten nagyon betegek voltak. Gesztusértékű lett volna, ha a közgyűlés megszavazza a javaslatunkat, ám természetesen ellene voksoltak, arra hivatkozva, hogy be kell tartani a határidőket, várjanak csaknem egy évet, amikor döntenek a díszpolgárok személyéről. Egy évvel később aztán saját ötletként terjesztették elő ugyanezt az indítványt. Mi viszont most úgy látjuk, hogy Kertész Imre is várja ki a sorát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.