BUX: 8000 pont felett

2002. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jobbára csökkenő irányba mozogtak tegnap az európai árfolyamok. A frankfurti és londoni tőzsdék erózióját azok az amerikai befektetési tanácsadók elemzései okozták, amelyek egy szinten emlegették az amerikai cégeket az európai vállalatokkal, illetve az Egyesült Államok gazdaságát az Európai Unió gazdaságával. Az európai parketteken a nap híre a Vivendié volt. A Vivendi–Vodafone párharcból egyelőre az látszik, hogy a francia cég megpróbálja megtartani a Cegetel felett az irányítást, de ezt csak úgy teheti meg, ha gyorsan értékesíteni tudja azokat a cégeit, amelyek a struktúra átalakítása során felkerültek az eladási listára. Elemzők szerint a Vivendit segíti a francia állam is, bár ezt a kormányzat cáfolta. Az mindenesetre érdekes, hogy az Elecricité de France – az állami elektromos művek – a Vivendi Environnementnek csaknem a felét (40,8 százalékát) megvásárolja. A Vivendi várhatóan él elővételi jogával a Cegetelre, így megtarthatja az SFR mobiltávközlési tulajdonát is.
Miután tegnap délután kiderült, hogy az amerikai piacok felfelé nyitnak, már elkezdték manővereiket az európai tőzsdék is. A tengerentúlon hét hónapja a legmagasabb szintre nőtt októberben a meglévő lakóingatlanok értékesítése. Elemzők változatlan vagy csökkenő értéket vártak, de ennek hatására hirtelen drágulás következett be a tőkepiacokon. New Yorkban a Budapesti Értéktőzsde zárásakor a mikroelektronikai cégek drágultak.
Budapesten nyitáskor gyengült, majd erőteljes ütemben drágult a BUX kurzusa. A délután négy órakor csúcsra járatott index átlépte a 8000 pontos határt, és 8019,81 ponton zárt. A vezető részvények a 23 forinttal gyengülő OTP kivételével drágultak, a nap nyertese az Egis 5,5 százalékos drágulásával, ezt követte a Matáv 3,3 százalékkal. A Molra az új stratégia bejelentése hatott, hiszen a sajátrészvény-tranzakciót követve elemzők az olajipari részvények gyengülését várták, de az elmaradt, így a Mol papírjai 40 forinttal értékelődtek fel. A Matáv drágulásához nagyban hozzájárult a Morgan Stanley felminősítése is. A befektetési bank a távközlési részvények célárát 1010 forintban határozta meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.