Demszky bírálja a büdzsét

Továbbra is szerepelnek a költségvetés tervezetében a fővárost negatívan érintő intézkedések – állította tegnap Demszky Gábor. A főpolgármester elvárja a Medgyessy-kormánytól, hogy ezen változtasson, s továbbra is követeli a tömegközlekedés normatív támogatását, illetve a forrásmegosztást és az illetékbevételeket érintő módosítást.

2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki kell kerülniük a fővárosi önkormányzatot érintő hátrányos rendelkezéseknek a 2003. évi központi költségvetésből – jelentette ki Demszky Gábor. A főpolgármester szerint ugyanis az Orbán-kormány által bevezetett diszkriminatív pontok a jövő évi büdzsé tervezetében változatlanul szerepelnek. Ezek közt említette, hogy a budapesti illetékbevételek felét a megyék kapják meg, a fővárosnak továbbra is hátrányos az adóerő-képesség számítása, és változatlanul csorbul a fővárosi önkormányzat joga a forrásmegosztás esetében. Demszky örvendetesnek nevezte, hogy a személyi jövedelemadó helyben maradó része öt százalékról tízre növekszik, felhívta azonban a figyelmet, hogy ezt a kétmilliárd forintos pluszbevételt elviszi a közalkalmazottak ötvenszázalékos béremelése. A főpolgármester kijelentette: a BKV esetében a jövő évi költségvetésből tízmilliárd forintnyi normatív támogatásra számít. A közlekedési társasággal kapcsolatos diszkriminatív szabályokat – például a gázolaj jövedéki adójára, a helyközi közlekedés árkiegészítésére vonatkozó rendelkezéseket – ugyanis csak 2004-től lehet megváltoztatni.
Demszky közölte: a kormánytól a negatív rendelkezések megszüntetését várja. Szerinte nem szabad ugyanis a budapestiek kormányba vetett bizalmát megingatni.
Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője, a szocialisták parlamenti képviselőcsoportjának helyettes vezetője nem kívánta kommentálni Demszky Gábornak a Medgyessy-kormányra vonatkozó kijelentését. A politikus kérdésünkre, hogy az MSZP-frakció milyen módosításokat nyújt be a költségvetéshez a 4-es metró és a csőd közeli BKV gazdasági helyzetének rendezésére, úgy válaszolt: meg kell várni a büdzsé tárgyalását, a miniszteri expozét, ezután foglalkoznak a kérdéssel.
Úgy tudjuk, a parlamentben a szabad demokraták a fővárosi SZDSZ nyomására várhatóan benyújtják a főpolgármester által követelt módosító indítványokat.
***
Bizottságok: közel az egyezség. A bizottsági helyek számáról, illetve mandátumarányos elosztásáról már körvonalazódik a megállapodás a fővárosi önkormányzat frakciói között, a bizottsági elnöki posztok odaítélésében azonban még fennáll az ellentét. A huszonegy városházi testületben 140 helyet az MSZP–SZDSZ-koalíció delegáltjai, míg 95-öt az ellenzéki pártok képviselői között osztanak szét, beleértve a külsős szakértői delegálást is. A városvezetés nyolc bizottsági elnöki pozíciót ajánlott az ellenzéki pártoknak, ezek között azonban kevés az igazán fajsúlyos, a nagyobb szakpolitikai testület vezetői beosztása. A Fidesz-frakció nehezményezte, hogy az ellenzék annak ellenére sem adhatja a parlamenti gyakorlattal ellentétben a nagyobb testületek elnökeit, hogy ezen bizottságokban a többihez hasonlóan ugyanúgy fennmaradna a baloldali többség. A MIÉP-frakció történelmi sikerként értékeli, hogy Budapesten is érvényesül az az európai gyakorlat, miszerint minden közgyűlésbe kerülő párt minden bizottságba delegálhat tagot. (P. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.