Ki kell kerülniük a fővárosi önkormányzatot érintő hátrányos rendelkezéseknek a 2003. évi központi költségvetésből – jelentette ki Demszky Gábor. A főpolgármester szerint ugyanis az Orbán-kormány által bevezetett diszkriminatív pontok a jövő évi büdzsé tervezetében változatlanul szerepelnek. Ezek közt említette, hogy a budapesti illetékbevételek felét a megyék kapják meg, a fővárosnak továbbra is hátrányos az adóerő-képesség számítása, és változatlanul csorbul a fővárosi önkormányzat joga a forrásmegosztás esetében. Demszky örvendetesnek nevezte, hogy a személyi jövedelemadó helyben maradó része öt százalékról tízre növekszik, felhívta azonban a figyelmet, hogy ezt a kétmilliárd forintos pluszbevételt elviszi a közalkalmazottak ötvenszázalékos béremelése. A főpolgármester kijelentette: a BKV esetében a jövő évi költségvetésből tízmilliárd forintnyi normatív támogatásra számít. A közlekedési társasággal kapcsolatos diszkriminatív szabályokat – például a gázolaj jövedéki adójára, a helyközi közlekedés árkiegészítésére vonatkozó rendelkezéseket – ugyanis csak 2004-től lehet megváltoztatni.
Demszky közölte: a kormánytól a negatív rendelkezések megszüntetését várja. Szerinte nem szabad ugyanis a budapestiek kormányba vetett bizalmát megingatni.
Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője, a szocialisták parlamenti képviselőcsoportjának helyettes vezetője nem kívánta kommentálni Demszky Gábornak a Medgyessy-kormányra vonatkozó kijelentését. A politikus kérdésünkre, hogy az MSZP-frakció milyen módosításokat nyújt be a költségvetéshez a 4-es metró és a csőd közeli BKV gazdasági helyzetének rendezésére, úgy válaszolt: meg kell várni a büdzsé tárgyalását, a miniszteri expozét, ezután foglalkoznak a kérdéssel.
Úgy tudjuk, a parlamentben a szabad demokraták a fővárosi SZDSZ nyomására várhatóan benyújtják a főpolgármester által követelt módosító indítványokat.
***
Bizottságok: közel az egyezség. A bizottsági helyek számáról, illetve mandátumarányos elosztásáról már körvonalazódik a megállapodás a fővárosi önkormányzat frakciói között, a bizottsági elnöki posztok odaítélésében azonban még fennáll az ellentét. A huszonegy városházi testületben 140 helyet az MSZP–SZDSZ-koalíció delegáltjai, míg 95-öt az ellenzéki pártok képviselői között osztanak szét, beleértve a külsős szakértői delegálást is. A városvezetés nyolc bizottsági elnöki pozíciót ajánlott az ellenzéki pártoknak, ezek között azonban kevés az igazán fajsúlyos, a nagyobb szakpolitikai testület vezetői beosztása. A Fidesz-frakció nehezményezte, hogy az ellenzék annak ellenére sem adhatja a parlamenti gyakorlattal ellentétben a nagyobb testületek elnökeit, hogy ezen bizottságokban a többihez hasonlóan ugyanúgy fennmaradna a baloldali többség. A MIÉP-frakció történelmi sikerként értékeli, hogy Budapesten is érvényesül az az európai gyakorlat, miszerint minden közgyűlésbe kerülő párt minden bizottságba delegálhat tagot. (P. G.)
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó