Egyensúlyra törekszik a Fed

Egyre mélyebbre csúszik a német gazdaság, míg az Egyesült Államokban minden jel arra mutat, hogy a válságból lassan kilábalnak. Mind az elemzők, mind a német kormány egyhangúan állítják, hogy a gazdaság állapota rég nem látott mélységek felé tart.

2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél éves agónia után lassan rendeződik az Egyesült Államok gazdaságának állapota, a növekedés ugyan nem túlzottan magas, de elegendő ahhoz, hogy a tőzsdei befektetők és a vállalatok megnyugodhassanak. Mint ahogyan az a gazdasági életben megszokott, minden világméretű esemény az Egyesült Államokból indul ki, így a technológiai robbanás, majd a tech-lufi kidurranása, a recesszió és a vállalati botrányok is a tengerentúlról indultak ki. Az elmúlt hónapokban lecsökkentek azok a negaítv események, melyek eddig megrengették az amerikai gazdasági életet, mára már csupán a tőzsdei események és a Fed döntései iránt érdeklődnek.
Elemzők szerint míg az európai gazdaságok állapota egyre rosszabbá válik, addig az Egyesült Államok lassan kilábal a recesszió okozta problémákból. Alan Greenspan, a Federal Reserve elnöke a szokásos módon pszichológiai eszközökkel próbál egyensúlyt teremteni a gazdaság és a tőkepiac között. A Fed vezetője a napokban azt mondta, hogy vékony jégen táncol a gazdaság, ezt szakértők úgy magyarázzák, hogy az USA gazdasága javul, de nem olyan mértékben, ahogyan kellene, így a visszaesés, a double deep veszélye nem múlt el. A Fed utoljára két hete mérsékelte az irányadó kamatlábakat, ezt vélhetően azért tette, hogy megerősítse a gazdasági növekedés ütemét.
Amíg az Egyesült Államok gazdasága felfelé ível, addig egyre nagyobb a probléma az európai partok közelében. Előbb a technológiai lufi kidurranása okozott gondot, majd a a recesszió is egyre nagyobb nyomást gyakorolt az EU gazdaságaira. A legerősebb, de a napokban legnagyobb gyengülést megélő európai országban, Németországban lassan válságos állapotok alakulnak ki. Az államháztartás hiánya következtében az EU ferde szemmel néz Berlinre, Hans Eichel pótköltségvetés beterjesztését javasolja, de a Bundestag csak akkor fogadhatja el azt, ha a kormány a gazdasági egyensúly megbomlására hivatkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.