Vegyesen zártak a múlt hét utolsó kereskedési napján az amerikai börzék. Az ellentétes elmozdulást a negatív vállalati hírek és a Michigani Egyetem által összeállított fogyasztói bizalmi mutató adatai okozták.
Az európai tőzsdéken mérsékelt optimizmussal indult a hét. A londoni és a frankfurti tőzsdén az EU által kiadott inflációs adatok, valamint a német költségvetési deficitről szóló hírek nem érződtek. A Reuters által közöltek szerint Gerhard Schröder német kancellár a jövő évben 18,9 milliárd eurós költségvetési deficitet vár a korábbi 15,5 milliárd helyett, míg az idei évre vonatkozóan 34,6 milliárd eurós negatívumot jósol. A deficit mérsékléséhez, az államháztartás állapotának javítását segítve 15 százalékos adót vetnek ki a részvények, a befektetési jegyek és a nem saját célra használt ingatlanok eladásából származó tőkenyereségre.
Pesten már nyitáskor jóval előző értéke felett állt a BUX kurzusa, a délelőtt folyamán egy enyhe negatív korrekció szele futott végig a parketten, amit délre egy kimagasló drágulási hullám tetézett. A délután újabb gyengüléssel, erőgyűjtéssel telt el, de az utolsó másfél órában az index újból emelkedni kezdett. A zárás előtti drágulás eredményeként a BUX 117,33 pontot erősödve 7718,50 ponton zárt. Az ötmilliárd forintos forgalom jócskán alulmúlta a korábbi napokban elért szintet, amit elemzők azzal magyaráztak, hogy a befektetők többsége az amerikai piacok nyitásakor megjelenő negatív vállalati hírek miatt távol tartotta magát a BÉT-től. Szakértők szerint a mostani emelkedés nem biztos, hogy fenntartható. A brókerek és a szakemberek véleményét igazolta, hogy a Mol napközbeni emelkedéséhez képest előző szintjére esett vissza, valamint az, hogy a Richter 25 forintot gyengült. A Matáv annak ellenére emelkedett 20 forintot, hogy a Moody’s felülvizsgálja a Deutsche Telekom hiteleinek besorolását. A nap nyertese az OTP lett 88 forintos drágulásával.
Kiderült, eddig a napig illik boldog újévet kívánni