Budapesten a befektetők a csütörtöki napon lezajlott harmadik negyedéves vállalati eredmények közzétételére vártak. A vegyesnek, de többségében jónak mondható adatok hatására, valamint a Moody’s felértékelése következtében a magyar piacon egyre több vevő jelent meg. A forint a hét összes napján a sáv erős oldalán állt, ezzel is jelezve, hogy valakik valamiért vették a forintot.
Hétfő
A nyitáskori, közel százpontos veszteséget a BUX-nak sikerült korrigálnia. A magyar piacon alacsony, hárommilliárd forintos részvényforgalom mellett 1,78 pontos gyengüléssel zárt a hazai tőzsdekurzus. A minimális elmozdulást elemzők azzal magyarázták, hogy a piac (végül csütörtökön publikált) magyar vállalati harmadik negyedéves adatokra vár. A hétfői napon a vezető részvények árai ellentétes mozgást mutattak, a Matáv és a Richter gyengült, míg a Mol és az OTP drágult. A távközlési papírok 565 millió forgalom mellett 1,31 százalékkal, a Richter 387 millió forintos forgalmat követve 0,16 százalékkal gyengült. Az Egis 0,68 százalékkal, 13 295 forintra drágult, 48 millió forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A két nyertes blue chip mellett néhány kiskapitalizációjú papír is jól teljesített, a Démász (+200 forint), az Inter-Európa Bank (+4,35 százalék) és a Zwack (+1,27 százalék). A gyengülők között találhattuk az Antenna Hungária (–0,69 százalék), a Fotex (–0,79 százalék) és a Phylaxia (–3,03 százalék) részvényeit. A kárpótlási jegyek ára 0,64 százalékkal, 780 forintra csökkent.
Kedd
A befektetőket csupán néhány nemzetközi hír érdekelte, ezek közül is a Deutsche Telekom új vezérigazgatói kinevezése volt a legfontosabb téma a parketten (a Matávot is érinti). Mint ismert, már sok olyan pletyka megjelent, hogy az új DT-vezetés nemcsak házon belül, hanem a leányvállalatok körében is teljes átszervezésről dönthet, így a piac igen érzékenyen reagál minden olyan hírre, ami a pletyka hitelességét erősíti vagy gyengíti. A német piacon az új vezetés megnevezése következtében igen erőteljes árfolyam-emelkedést produkált a DT részvénye, ez húzta magával a Matáv-papírokat is. A hazai távközlési cég részvényei záráskor 2,25 százalékkal előző szintjük felett álltak. A kora délután bejelentett Moody’s-felértékelés nem hatott a magyar tőzsdére, a spekulánsok változatlanul érdektelenül szemlélték az eseményeket, pedig az elemzők – mint később kiderült – komoly árfolyam emelkedést vártak az amerikai hitelminősítő döntésétől. A Moody’s nemzetközi hitelminősítő a helyi valutában jegyzett szuverén adósságok szintjére minősítette fel nyolc kelet-európai EU-tagjelölt, köztük Magyarország devizaadósságának és devizakötvényeinek besorolását az európai uniós csatlakozás kilátására hivatkozva. Magyarország küladóssági minősítése „A3”-ról „A1”-re javult. A Matáv- mellett a Richter-papírok ára értékelődött még fel, míg a Mol és az OTP ára tovább gyengült.
Szerda
Minimális korrekció és növekvő forgalom jellemezte a hét közepén a magyar tőzsdét. A piac felkészült a következő napokban megjelenő eredménydömpingre, ezt mutatta az is, hogy a BUX kétnapos gyengülés után visszavette az elszenvedett veszteségét, és szerdán már 51,51 pontos emelkedéssel zárhatott. A trendforduló ugyan nem volt eléggé határozott, de néhány spekulánsnak elegendő volt ahhoz, hogy kikiáltsa: lassan jön a Mikulás-hossz. Bár az utóbbi években valóban nem karácsonyi időszakban, hanem inkább november végén érkezett meg a várva várt tőzsdei fellendülés, azonban a hosszról kár volt beszélni. A blue chipek a Mol kivételével drágultak, a Matáv árfolyama 2,3 százalékkal, az OTP 1,1 százalékkal, a Richter 1,2 százalékkal emelkedett. A Mol részvényei annak a hírnek hatására gyengültek, hogy a cég bejelentette: nem vásárol több papírt a tőzsdén. A Mol végül 0,7 százalékkal gyengült. A csökkenő árfolyamú papírok közül érdemes kiemelni az Antenna Hungária (–0,46 százalék), a Nabi (–1,49 százalék), a Pannonplast (–3,56 százalék) részvényeit. A harmadik negyedéves adatait publikáló TVK ára változatlan szinten zárt.
Csütörtök
A blue chipek tulajdonosai nagyon jó adatokkal rukkoltak elő, több esetben még a vártakat is meghaladták a számok. A Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX 185,93 pontos emelkedéssel, 7661,08 ponton zárt, ami 2,49 százalékos erősödésnek felelt meg. A forgalom 6,9 milliárd forintra ugrott. Az eredményadatok közül a Mol–OTP–Matáv hármas gazdálkodási adatai messzemenően felülmúlták a vártakat. A 40,3 milliárd forint adózás utáni eredményt produkáló OTP 1,15 százalékot drágult. Az OTP menedzsmentje egyúttal bejelentette, hogy az év egészére nézve 56 milliárd forintos adózási eredményt vár a korábban megjósolt 54 milliárd forinttal szemben. Kedvező, a korábbi években tapasztalt gázüzletági veszteség nélküli adatokat közölt a Mol is. Az olajipari vállalat vezérigazgatója az eredmények ismertetésekor hangoztatta, hogy a cég továbbra is állami megoldásra vár gázárügyben. Az olajipari cég így kis időre kiszűrte a gázüzletág problémáit, és 57,852 milliárd forint adózott eredményt ért el az idén az első háromnegyed évben. A Matáv a korábbi év hasonló időszakánál kisebb eredményt jelentett, de a cég saját várakozásaival összhangban lévő 58,1 milliárd forint nettó eredménnyel zárta az év első kilenc hónapját. A Matáv részvényei 2,33 százalékkal drágultak. A kisebb forgalmú papírok sorából a jó eredményeket közlő Synergont és a negatív hírekkel előrukkoló Rábát volt érdemes kiemelni.
Péntek
Csendes korrekcióval zárult a hét, a BUX 59,91 pontos csökkenéssel, 7601 ponton került ki a teremből. Az egész nap lassuló indexre nagyban hatottak azok a hírek, amelyek az amerikai piacokon elinduló trendekről szóltak. Elemzők még a New York-i nyitások előtt jelezték, hogy a Wall Streeten gyengülni fognak az árak, ez később be is igazolódott, így a BUX zárás előtt negyedórával napi mélypontjáig, 7595 pontig esett. A forgalom meghaladta a 9,6 milliárd forintos szintet, amiről elemzők azt mondták, hogy a spekulatív tőke érkezik a kelet-közép-európai térségbe, ezt jelezte a forint árfolyamának jelentős drágulása is. A Matáv 3,13 százalékkal, 804 forintra, a Mol 1,49 százalékkal, 5300 forintra gyengült, míg a nyertesek táborába tartozott a félszázalékos drágulást jelző OTP és a 0,89 százalékkal erősödő Richter. Az Egis a magas, 82 millió forintos forgalma ellenére változatlan áron zárt. A szakértők zárás után elmondták, hogy sokan vásároltak még akkor is, amikor látszott, hogy a nemzetközi trend nem a hosszt segíti. A megkérdezett elemzők szerint azért maradt fenn a magyar parketten a vásárlási igény, mert a befektetők a karácsony előtti szokásos drágulási folyamatokra vásároltak be. A Mikulás-hossznak becézett emelkedési hullámot ebben az évben korábbra várják a befektetők.
Lendvai Ildikó leleplezte Magyar Pétert, kiderült a titok