Miután sorozatban jelentek meg negatív hírek, így változatlanul csökkenő trend jellemezte tegnap a nemzetközi tőkepiacokat. A keddi amerikai árfolyamgyengülések és az általános pesszimista hangulat következtében tegnap az európai piacokon egy százalék feletti eróziót tapasztalhattunk. Ázsiában korrekciós hatások érvényesültek, a japán Nikkei 225 index árfolyama annak ellenére javult, hogy a Bank of Japan lerontotta a szigetország gazdasági fejlődésére vonatkozó várakozásait. A jegybank szerint a gazdasági válságból való kilábalás lehetősége kétségeket hagy maga mögött. A japán jóslatokhoz hasonló várakozásokat tett közzé a német Bundesbank is, a jegybank szerint a gazdasági élénkülés elmarad, mivel a piac igen pesszimista. A Bundesbank véleményével összhangban állt a tegnapi Moody’s-leminősítés, amely az Allianz csoportot érintette. A Fitch Ratings hitelminősítő a Commerzbankra tett átminősítő intézkedést. A Standard and Poor’s a Deutsche Telekomot figyelmeztette, hogy csak akkor kerülheti el a bóvli kategóriába sorolást, ha a korábban tett pénzügyi vállalásait betartja.
Kora délután a brókerek és a piaci szakértők gyengülést vártak a Wall Streettől, a nyitáskor a jóslat bevált, a Dow Jones csaknem negyedszázalékos veszteséggel indította a kereskedést, amit az októberi, újonnan megkezdett lakóingatlan-építések számának jelentős csökkenése indukált. A későbbiek folyamán New Yorkban száznyolcvan fokos fordulatot tettek a tőzsdemutatók, és emelkedésbe fogtak.
Budapesten 25 pontos csökkenéssel nyitott a tőzsde, az első fél óra zuhanással, majd a nap nagy része mérsékelt emelkedéssel telt. A magyar befektetők is az amerikai csökkenésekre spekuláltak, és meglepődve tapasztalták, hogy a nyitáskori gyengülés megszakadt, így többen a vételi oldalra álltak át. A trendforduló következtében a BUX kurzusa átlendült a határvonalon, és 12,43 pontos emelkedéssel zárt. A vezető részvények közül a Mol és a Richter drágult, míg az OTP- és a Matáv-papírok gyengültek. A nap nyertese a Globus lett, de jól szerepelt az Egis és a BorsodChem is.
Varga-Bajusz Veronika: A kormány célja, hogy minden élethelyzetben támogassa a gyermeket vállalókat