Hétfőn a szerb képviselőház egyszerű szavazattöbbséggel elfogadta a jövőbeni államalakulat, Szerbia-Montenegró alkotmányos alapokmányát és az alkalmazásáról szóló törvényt, tegnap pedig a montenegrói parlament tűzte napirendjére, hogy a napokban a szövetségi törvényhozás is rámondja az áment.
Ma pedig összeül az emberi és kisebbségi jogokról, valamint a polgári szabadságjogokról szóló dokumentumot kidolgozó bizottság is. Ezzel lesz ugyanis teljes a most elfogadott alkotmányos alapokmány. Kasza József szerbiai kormányfőhelyettes, a Vajdasági Magyarok Szövetségének elnöke szerint az okmányokat együtt kellett volna a parlamentek elé vinni. „Előlegeztük a bizalmat, s megszavaztunk az alapokmányt” – jelentette ki a vajdasági magyar politikus, egyúttal sürgetve ennek a mielőbbi meghozatalát, hogy ne kerüljenek veszélybe a már megszerzett jogok.
Nenad Csanak vajdasági házelnök a tartomány érdekeiért emelt szót. Szerinte ugyanis az alkotmányos alapokmány elfogadása fontos lépés ugyan, de még nem tudni pontosan, milyen irányban.
Ha ez az állam fenn akar maradni – részletezte Csanak –, akkor rendeznie kell a létfontosságú kérdéseket, kezdve a kisebbségi kérdésektől egészen a Vajdaság státusáig. A Vajdasági Reformisták sem „maradéktalanul elégedettek” az alkotmányos alapokmánnyal, mert a Vajdaság korábban a jugoszláv föderáció alkotóeleme volt. Most nem az. Megelégedéssel fogadták azonban, hogy Szerbia „öszszetett állam”, amely a Vajdasággal együtt lép közösségre Crna Gorával. Ily módon a Vajdaság nemzetközileg elismert szubjektum Szerbia kötelékében.
Katy Perry majdnem a közönségre zuhant a koncertjén + videó
