Ausztriát meghódító cégek

Uniós támogatási ajánlatokkal és díjmentes letelepedési tanácsokkal próbálja az osztrák állam a bécsi régióba vonzani a magyar vállalkozókat.

Binder István
2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ingyenes tanácsadással, telephelykereséssel és a szükséges munkavállalási és tartózkodási engedélyek beszerzésével segítik a magyar vállalatok ausztriai letelepedését az állami Osztrák Üzleti Ügynökség (ABA) és tartományi partnerszervezetei. Egy honi cég osztrák leányvállalata révén hozzájuthat az Európai Unió támogatásaihoz, s utóbbi az anyacég finanszírozójává is válhat – érvelt a befektetési lehetőség mellett Maurizio Bossi Fedrigotti, az ABA közép-európai projektmenedzsere a témáról rendezett konferencián.
Berényi Ferenc, a Magyar Befektetésösztönző és Kereskedelemfejlesztő (ITDH) bécsi irodavezetője lapunknak úgy fogalmazott: a magyar vállalkozó nem a „saját kárán” sajátíthatja el az uniós adó- és vámszabályokat, ha betársult egy osztrák cégbe. Szomszédunknál ma főképp a szolgáltató jellegű, s nem az ipari vállalatok vannak jelen.
Az ITDH szakembere rámutatott: Ausztriában – szemben a hazai 25 és a németországi 16 százalékkal – az uniós belépés után is 20 százalék maradt az általános forgalmi adó maximális kulcsa. A társasági adó mértéke itthon alacsonyabb, ám a hazai (ott nem alkalmazott) osztalékadó ezt „kiegyenlíti”. A helyi adóknál nincs komoly eltérés, a személyi jövedelmadózás feltételei pedig kedvezőbbek Ausztriában. Száz euró nyereség után ma 59,4, Magyarország uniós belépése után 66 euró adózott profitja lehet egy itthoni vállalatnak, ha százszázalékos tulajdonos egy osztrák leánycégben – számolt be Gálffy Zoltán, az osztrák vállalatalapítási tanácsadással foglalkozó Falcon-csoport ügyvezetője. A kedvező adózási megoldás példájaként említette, ha hazai magánszemélyek kültagként, s egy osztrák beltag céggel együtt alapítanak vállalkozást.
*
Nyugati szomszédunknál az szja-kulcs évi 3640 euróig 0 százalék, további ugyanekkora jövedelem esetén 21, efölött 14 530 euróig 31, majd újabb 29 070 euróig 41 százalék, majd minden egyes euró után 51 százalék jövedelemadót vonnak. A társasági adó kulcsa 34 százalék. Az áfakulcsokat 0, 10 és 20 százaléknál húzták meg, de kisvállalkozások 22 000 euróig alanyi áfa-mentességet élveznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.