Az egyetlen jelölt

2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma Szatmárnémetiben elkezdődik az RMDSZ hetedik kongresszusa. Az első sorokban ott ül majd Medgyessy Péter magyar, valamint Adrian Nastase román kormányfő, mellettük pedig féltucatnyi miniszter: a magyar részről a külügy első emberét, a román kormányból pedig a honvédelmi, a belügyi, a közigazgatási és a tájékoztatási tárcák vezetőit várják. A magas rangú meghívottak jelzik az RMDSZ súlyát, Markó Béla elégedetten nézhet le a pulpitusról.
Sokat változott a világ például 1996 ősze óta, amikor az RMDSZ elnöke a karzatra szorulva figyelhette a magyar Országgyűlésben azt, hogy Horn Gyula és Nicolae Vacaroiu hogyan írja alá – az erdélyi magyarság véleményét semmibe véve – a román–magyar alapszerződést. A román csúcsvezetés (Vacaroiu–Iliescu– Nastase) akkor nemcsak az erdélyi magyarság, hanem a világ szemében is szalonképtelen volt – azóta Romániát meghívták a NATO-ba és kézzelfogható közelségbe került az ország uniós csatlakozása is. De a világ változása valójában csak körforgás: most is szocialista kormánya van Magyarországnak, és Romániában is Iliescu és Nastase van a parancsnoki fedélzeten. És abban sincs változás, hogy a budapesti kormány újra a határon túli magyarokkal való egyeztetés nélkül ugrott neki a kedvezménytörvény módosításának, miközben nem felejtett el konzultálni például Bukaresttel.
És az sem új, hogy a látványos román– magyar egység mögött kevés a tartalom, a Kempinski Szállóban gyakorolt gesztusnak ugyanis nem volt viszonzása a másik részről: legutóbb például egy rendelettel gyakorlatilag lehetetlenné tették a magyar kisvállalkozások romániai térhódítását. A langymeleg – és minden kompromisszumra kész – magyar külpolitika persze nem tiltakozik; a Washington–Brüsszel– Moszkva prioritásba nem fér bele a magyar érdek hatékony képviselete.
Az elkövetkező három napon lenne dolga a romániai magyarság küldötteinek. Meg kellene vizsgálniuk például azt, hogy hova tűnt csaknem kétszázezer magyar Markó Béla tízéves elnöksége idején, és hogyan állítható meg a vészes fogyás. Az elnöknek számot kellene adnia arról, amit megválasztásakor, a brassói kongresszuson magának feladatul kijelölt: középen állva az RMDSZ két szárnya közötti nézetkülönbségek kiegyenlítésén fog fáradozni. Ehhez képest azóta az ultrajobbosnak kikiáltott és nevetségessé tett Katona Ádám és platformja súlytalanná vált, a Reform Tömörülés pedig nem megy el a rendezvényre. Komolyan felmerült, hogy a kongresszuson megszüntetik Tőkés László tiszteletbeli elnöki tisztségét – csak nem Adrian Nastase miniszterelnök nyáron megfogalmazott kérésének tesznek eleget? Kikoptak a szervezetből a másként gondolkodók (köztük Szőcs Géza, Kincses Előd, Csapó József és mások); a tulipán jegyében perbe fogták az udvarhelyi magyar tanácstagokat; elmaradtak a belső választások. Az apró lépések politikájára esküdött vezetés (miközben segített az ország NATO- és EU-bizonyítványának kiállításában) négy év kormányzás és az azt követő paktumpolitika után sem tudta elérni, hogy legyen állami magyar egyetem (sőt, a multikulturális Petőfi–Schiller ötlet is hamvában holt), az egyházi ingatlanoknak kevesebb mint tíz százalékát sikerült visszaszerezni, nem tudták töröltetni az alkotmányból az egységes nemzetállam fogalmát, megszavazták a húszszázalékos nyelvtörvényt és elnézték a székelyföldi ortodox expanziót. Arról is kellene beszélni, miért maradtak ki a magyarok a romániai privatizációból, és hogyan lehetséges az, hogy a leggazdagabb száz román polgár listáján alig két magyart találni (köztük az egyik, Verestóy Attila éppen RMDSZ-szenátor, akinek a választott tisztség megszerzése előtt nem volt számottevő magánvagyona). De ne legyünk igazságtalanok, voltak eredmények is: tulajdonba került sok ezer hektárnyi mezőgazdasági terület és erdő, több szórványtelepülés tábláira kikerült a magyar felirat.
Kár az elmúlt évekért. Ha sorba vesszük a dolgokat: drasztikusan csökkent a tagdíjfizető RMDSZ-tagság, a gyűlésekre a tömbmagyar vidékeken már lasszóval fogják a résztvevőket. Az is elgondolkodtató adat, hogy a magyarigazolványt igénylők kevesebb mint negyede folyamodott az RMDSZ-hez igazoló iratért, a nagy többség inkább az egyházban vagy az oktatási intézményekben bízott. Egyre többen gondolkodnak új pártban vagy mozgalomban – épp a múlt hét végén alakult meg Maros megyében a Polgári Mozgalom, amely egyesíti a térségben működő polgári köröket. Katona Ádámék kirekesztéséről csak annyit: radikális erdélyi jobboldal nélkül nincs viszonyítási alap a román politikai közéletben, így óhatatlanul gyengültek az RMDSZ alkupozíciói (arról nem is beszélve, hogy ha nincs „ellensúly” a jobbszélen, a közép is balra tolódik).
Néhány napja az RMDSZ Temes megyei elnöksége közleményében kifejtette: a kongresszus elé terjesztett alapszabályzat-módosítások úgy alakítják át a szervezetet, hogy a minden erdélyi magyarnak helyet adó, sokszínű és befogadó szövetség helyett egy szigorú hierarchiára épülő, homogén és centralizált egypárt lehetőségét teremtik meg. Toró T. Tibor, a Reform Tömörülés vezetője az „egykori szövetségeseknek, harcostársaknak” címzett levelében arról ír, hogy a közösség kezdett kiszorulni az RMDSZ-ből, miközben a vezetők hatalma egyenes arányban növekedett a vezetettek félelmével. Szövetség helyett párt alakul, amelyből kiszorulnak a civil szervezetek és az egyházak, és nem lesz helye a helyi véleménynek.
A ma kezdődő kongresszuson gesztusokra volna szükség. Belső gesztusokra. Ha a jelenlegi vezetés – hathatós bukaresti és budapesti támogatással – könyörtelenül leszámol a belső ellenzékkel, akkor könnyen megeshet, hogy az erdélyi magyarok új alternatívában kezdenek gondolkodni, és ennek áldozatául eshet akár a parlamenti képviselet is. A jelek erre mutatnak: a tíz éve halogatott belső választásokat az eredeti elképzelés szerint általános, titkos és közvetlen voksolás útján kellett volna megtartani, ám a mostani javaslat szerint (ezt még el kell fogadniuk a küldötteknek) nem a teljes erdélyi magyarságot, hanem csak az RMDSZ-tagokat illetné meg a részvétel joga.
Szatmárnémetiben tehát elkezdődik az RMDSZ hetedik kongresszusa, amelyen Markó Béla az egyetlen elnökjelölt. A másfél milliós erdélyi magyarságból vajon tényleg csak egyetlen ember alkamas erre a tisztségre?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.