Az ügyészség titka

2003. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sódor István, a Fővárosi Főügyészség vezetője „sem most, sem a jövőben nem árulja el”, hogy mivel indokoltak egy közelmúltban hozott ügyészségi határozatot. A fővárosi főügyész a tegnapi médiajogi konferencia előestéjén nyilatkozott lapunknak, márpedig a rendezvényen vezető bírók és ügyészek egybehangzóan nyilvánították ki: a média joga, hogy akár bírálhassa is az igazságszolgáltatás szerveit, ha azok úgymond politikai ízű döntéseket hoznak.
A Fővárosi Főügyészség politikai ízű döntést hozott, amikor helybenhagyta a rendőrség nyomozást megtagadó határozatát egy olyan büntetőeljárásban, amelyben ki kellett volna deríteniük, ki a felelős azért, hogy a Huszty András által vezetett, állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank leánycége vajon milyen nemzetgazdasági érdekből vásárolt a szocialista holdudvarhoz tartozó Pretium Holding Rt.-től hasznavehetetlen szállodai berendezéseket. 1996-ban kétszázmillió forintért hét tartalék fajanszküblit, munkásmozgalmi rézkarcokat, egy MSZMP feliratú fémbeütőt, valamint nyolcszázkét kádelőt vásárolt meg a Huszty vezette MFB leánycége.
Azt még csak értjük, hogy a KISZ KB-s múltú caolás Nagy Imre volt egyetemi szobatársának, Vindics Józsefnek és cégének, a Pretium Holdingnak a raktárában nem hagyott pótolhatatlan űrt az MSZMP feliratú fémbeütő, de arra, hogy 1996-ban vajon miért volt pótolhatatlan érték az MFB Trezorg Kft.-jében a küblikészlet, nem találtunk magyarázatot. Ezért vártuk volna el a pártállami irodalmi élet titkait titkosszolgálati eszközökkel is feltáró Salgó főkapitány által irányított fürkész rendőrségtől és a Fővárosi Főügyészségtől, hogy kiderítse: ki kezelte hűtlenül a közpénzt az MFB háza táján. Ez nem történt meg.
Az ügyészség egy volt titkosszolgálati ügynök vezette kormány idején szó nélkül hagyja, hogy a miniszterelnök családi cége úgy árul szocialista szavazatokat lobbi címszó alatt, hogy az ügyészség felügyelte rendőrség nem talál nyomoznivalót a korrupciógyanús ügyben. Sódor ügyészék felügyelete mellett a nyomozó hatóság szerint az is rendben van, ha áron alul adhatnak el pártérdekből önkormányzati tulajdonú ingatlanokat.
Az állami tulajdon elkótyavetyélése sem okoz álmatlan éjszakákat a testületnek. A Legfelsőbb Bíróság kimondta a múlt év végén, hogy a magyar növényolajipar privatizációs szerződését az ügyészség közérdekre hivatkozva perben támadhatta volna meg, semmisségre hivatkozva. Sőt erre egyedül neki lett volna joga – a legfőbb törvénykező szerint.
Tényleg naiv volt az a feljelentő, aki azt hitte, hogy majd éppen az MSZMP-üdülő felesleges raktárkészletére kidobott kétszázmillió forint akad meg a nyomozó hatóság és a Sódor István vezette főügyészség torkán. A mi ügyészségeinkről falra hányt borsóként pereg le a sajtó által feltárt legtöbb olyan ügy, amely a nemzeti vagyont érő, bűncselekménygyanús károkozásról szól. Eddig azonban a jog bikkfanyelvén szólva legalább megkísérelték indokát adni tétlenségüknek. Sódor István új fejezetet nyitott az ügyészség és a sajtó közötti kommunikációban. Azt mondta az ügyész: ha törik, ha szakad, esze ágában sincs megindokolni, sem most, sem a jövőben, miért engedi meg, hogy örök homályban maradjon: ki a felelős a küblikre meg az MSZMP feliratú fémbeütőre kétszázmillió forintnyi közpénz elköltéséért.
Huszty András most a privatizációval fenyegetett Malév Rt. elnöki posztján csücsül, így bizony közérdek lett volna a bűncselekménygyanús ügy tisztázása, hogy bíróság dönthessen az államot kétes művészeti értékű munkásmozgalmi rézkarcokkal gazdagító, tartalmát tekintve közbeszerzésnek számító ügyletben.
Kérdéses, hogy a sajtó számára titkos indoklással alátámasztott fővárosi főügyészségi döntés kuriózum marad-e a magyar igazságszolgáltatásban, vagy mindez a legfőbb ügyész jóváhagyásával történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.