Az üzbég atomfizikus is a bolhapiacból él

Halász Miklós
2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csencselők száma felbecsülhetetlen. Az ország második legnagyobb bolhapiacán, Szegeden, a Cserepes soron tízezrek fordulnak meg hétvégenként. Január elején azonban pánik lett úrrá a kereskedőkön, mert elterjedt a hír, hogy a jugoszlávok nem jönnek. Ha ők nem jönnek, sokan lehúzhatják a rolót, mert a vásárlók csaknem fele belőlük áll. Azt is rebesgetik, szigorodnak a vámelőírások, mert uniókonformak lesznek, tehát ezért sem érdemes átjönni. A Balkán kapujának is elnevezett helyen érthetően nyugtalanok az árusok.
Kopunov Legetin Karlo Szabadkáról települt át Szegedre, még a balkáni háború idején . Megkapta a magyar állampolgárságot; pedagógus feleségével, Évával kényszervállalkozók. Vegyeskereskedést működtetnek a piac területén, talán az egyik legjobb helyen, a bejárattal szemben állították fel a pavilonjukat. Kopunov Éva mégis panaszkodik.
– Vevőink nyolcvan százaléka vajdasági magyar. Tavaly év végén megrohantak minket, a mosóportól a papír zsebkendőig felvásárolták a készletünket. Azért ruháztak be, mert arra számítottak, hogy januártól csak vízummal jöhetnek. Szerencsére nem így lett, de törzsvásárlóink valószínűleg nem tudják pontosan, hogy mi a helyzet. Ezért maradtak el. Elhatároztuk, hogy amint bevezetik a vízumkényszert a jugoszlávoknál, bezárjuk a boltot és elmegyünk innen. A mellettünk lévő konkurens vegyeskereskedő, Iricz Gyula ezt tette. Valószínűleg abban a hiszemben, hogy befellegzett a bevásárlóturizmusnak.

Batyus szabadcsapatok

A Cserepes sori piacon csaknem ezer kereskedő dolgozik. Kétharmaduk magyar, többi külföldi. Korábban ötven, Jugoszláviából áttelepült nyitott üzletet, de számuk azóta a felére csökkent. A piac területén csak engedéllyel lehet kereskedni. Az úgynevezett batyusokat már hat éve nem engedik árulni. Csak az bérelhet bódét vagy asztalt, aki vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, ezért a batyusok a piac melletti utcákban adnak-vesznek. Portékájuk a dióbéltől kezdve az ágyneműig, kabátokig terjed. Mielőtt bementem volna a piacra, egy középkorú férfi, tört magyarsággal, a Prima márkájú ukrán cigarettát akarta rám sózni, dobozonként mindössze száznegyven forintért. A batyusok nemcsak a piac környékét szállják meg, hanem járják a várost, megszólítják a járókelőket, becsöngetnek a lakásokba. Hatalmas sereget alkotnak. Az erdélyi Kovászna megyei Gerence falunak szinte az egész felnőtt lakossága felkerekedett és átjött Magyarországra, és házalásból tartják fenn az otthonmaradottakat.
A Cserepes sori piac „mindenevő”. A városi önkormányzat többségi tulajdonában lévő intézmény igazgatója, Bikádi János szíve szerint beengedné a batyusokat. A tiltás miatt hangot is ad elégedetlenségének.
– Törvénytisztelő ember vagyok, de érthetetlen, hogy mire volt jó a szigorítás, ami ellehetetlenítette a batyusok működését. Amikor ez a paragrafus megszületett, azt mondtam, olyan lett a piacunk, mint az antianyag, kívül a gőz, belül a kazán. Sok értelme nem volt ennek az intézkedésnek, továbbra is bejön ugyanaz az árumennyiség, csak nem itt adják el, hanem a házaknál. Pedig itt legalább ellenőriztük őket. Ez volt az első csapás a szegények piacára, mert a Cserepes sort így is nevezik.
– Várható újabb csapás is?
– Sajnos nem alaptalanok a piac ellehetetlenülése miatt keletkezett félelmek. Ha a jugoszlávok csak vízummal jöhetnek, akkor itt vége a bevásárlóturizmusnak, sok piaci vállalkozó tönkremegy. A szombati tízezres forgalomból legalább négy-ötezer a vajdasági bevásárló. Úgy hallottam a jugóktól, húsz-harminc euróba kerül majd egy beutazóvízum. Náluk az átlagfizetés harminc-negyvenezer forintnyi, természetesen dinárban. Nem lesz értelme, hogy átjöjjenek.
– Ki lesz a vesztes?
– Mindenki. A piacon áruló kereskedők zöme kényszervállalkozó. Többségük a rendszerváltás után vesztette el a munkahelyét. Nincs kizárva, hogy másodszorra is ez lesz majd a sorsuk. Ez a piac azért nagy forgalmú, mert olcsó; azért olcsó, mert alacsony a rezsi: a kereskedő napi hatszáz forint helypénzt fizet. Így minden a felébe- harmadába kerül, mint a belvárosi üzletekben. Ha csökken a forgalom, az árak emelkednek majd. Ezt a helybeliek is megsínylik, hiszen olyan alacsony áron, mint itt, sehol nem tudnak vásárolni.

Ingenként négyszáz forint haszon

Mások is kongatják a vészharangot a szegények piacán. Lin, a kínai kereskedő azt mondja, néhány társa már körülnézett Szabadkán, ott állítják majd fel a bódéjukat. Szörényi Sándor divatkereskedő addig marad, amíg értelmét látja a munkájának. Szerény körülmények között él, talán ezért sem titkolja a profitját.
– A haszonkulcsom nem több három százaléknál. A kis hal is jó hal közmondás ezen a piacon azért érvényesült eddig, mert naponta több százan is elmentek a bódém előtt. Azonban félek a jövőtől. Nem lehet tudni, hogy az EU-csatlakozás miatt hány jugoszláv kuncsaftom pártol el tőlem. Eddig nem jelentettek konkurenciát a kereskedelmi központok, de most már velük is számolni kell, mert a külföldieknek visszaadják az áfát.
Megszokott a vásárlók viselkedése. Egy palicsi vevő elárulja, naponta jön Szegedre, mert náluk olcsó a benzin, és reggelente több karton inget bespájzol a kínaiaktól, amit otthon nagy tételben ad el. Mindegyik ingen négyszáz forintot keres. Mások CD-kből, kávéból pakolnak fel. Virágzik a nemzetközi „viszontkereskedelem” is. Ezen a piacon árul Lada-alkatrészeket az az üzbég atomfizikus, aki a nyolcvanas években a szegedi egyetemen oktatott. Magyarul kínál illatszert egy laoszi fiatalember, ő a vásárhelyi mezőgazdasági főiskolán szerzett diplomát. Egy másik férfi Ukrajnából nősült Szegedre, és a piacon a szórakoztató elektronika eladására szakosodott. Ők még hisznek abban, hogy nem kényszerülnek újabb pályamódosításra.

A jövő a vízumkényszertől függ

A vámszabályokat főleg a külföldiek nem tartják be: a szabálysértések kilencven százalékát ők követik el. A magyarok már nem csencselnek, nem járják a balkáni országokat úgy, mint tíz vagy húsz évvel ezelőtt. Legfeljebb az olcsóbb benzinért mennek Horgosra vagy Aradra, és áthozzák gépkocsijuk tankjában, amit a törvény nem tilt. Régen befellegzett a benzinseftnek, egyirányúvá vált a csempészek országútja is, csak idefelé működik a bevásárlóturizmusban. A vám- és pénzügyőrség dél-alföldi regionális parancsnoksága hetente nyolcszáz–ezer karton cigarettát, száz–százötven liter tiszta szeszt és kétszáz liter szeszes italt foglal le. Egyre többször koboznak el házi készítésű pálinkát és bort is. Naponta harminc-negyven jegyzőkönyvet vesznek fel a szabálysértésekről; ez is bizonyítja, hogy főleg a románok és a jugoszlávok nem tartják be az előírásokat. Végül is ez a seftelőturizmus hordaléka, amelynek statisztikáját a vámparancsnokság sajtóreferense, Bunyevácz Miloje ismertetett velem. Ám a bevásárlóturizmus jövője neki is kifürkészhetetlen; véleményét így summázza:
– A vámtörvények az uniós csatlakozás után sem változtatják meg a határ menti bevásárlást. A bevásárlóturizmus sorsa nem a vámszabályoktól függ, hanem attól, hogy miképpen terjesztik ki a vízumkényszert a környező országokra. A vámszabályok nem sokat változnak a személyforgalomban, már ma is szinte teljes egészében eurokonformok. Ebből a szempontból nem könnyítik, de nem is nehezítik a helyzetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.