Bezár az iskola a határon

Megtelt a kőbányai Kertvárosi Általános Iskola tornaterme a tegnapi rendkívüli szülői értekezleten, amelyet az iskola bezárásának hírére hívtak össze. A szülők aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy megváltoztassák az önkormányzat múlt heti döntését.

Gidró Kriszta
2003. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Gidró Kriszta
Kőbányán aláírásgyűjtő akcióba kezdtek a Kertvárosi Általános Iskolában tanuló diákok szülei, hogy megakadályozzák az intézmény bezárását. A tegnap esti rendkívüli szülői értekezleten érdek-képviseleti csoportot is alakítottak. Mint arról lapunkban beszámoltunk, a kőbányai képviselő-testület több intézmény bezárását, illetve összevonását határozta el. A döntés értelmében a kertvárosi iskolát július elsején összevonják a Kereszthury Dezső Általános Iskolával. A testület úgy határozott: amíg az épület hasznosítására nem találnak megoldást, a kertvárosi iskola a helyén maradhat.
Hauer Lászlóné, az iskola igazgatója lapunk kérdésére elmondta: ha az iskola a helyén maradhatna, nem lenne semmi probléma. Elképzelhető azonban, hogy már július 2-án megtalálják az épület hasznosításának módját, és az iskolát elköltöztetik. Ez a szülőknek azért okozna gondot, mert a Kereszthury iskola majdnem az Örs vezér térnél van, így gyermekeiket sokkal messzebbre kellene szállítani reggelente. Az igazgatónő tudatta azt is: az iskola messze nem kihasználatlan, egy-egy osztályban átlagosan huszonöt diák tanul. Az épületet 1996-ban 140 millió forintért újította fel az önkormányzat. Hauer Lászlóné szerint a gondot inkább az okozza, hogy az iskola két városrész határán található, így az ott tanulók ötvenöt százaléka a XVII. kerületben lakik.
*
Győrben három iskola bezárását tervezi az önkormányzat. Kun András alpolgármester lapunknak elmondta: takarékossági intézkedéseket vezetnek be minden területen. Az iskolákat kihasználatlanságuk miatt zárják be. Az általános iskolákban 1994 óta egyre kevesebb a gyermek, van olyan intézmény, ahol – bár az iskola kilencszáz főnek épült – mindössze 471 diák tanul. Éppen ezért az állami normatíva nem elegendő a megemelt pedagógusbérek kifizetésére. Az alpolgármester tudatta: az átszervezés előtt megvizsgálják, hogy meg tudják-e oldani minden tanuló elhelyezését és szakszerű képzését. Kun felhívta a figyelmet: a felszabaduló intézményeket a jövőben is oktatási célra használják. A városban működő egyetem és egy egyházi iskola is jelezte vételi szándékát.
***
Tanárból korrepetitor? Jelenleg négy-hétezer között mozog az állás nélküli pedagógusok száma, és ez elsősorban strukturális munkanélküliség – jelentette ki Magyar Bálint. Az oktatási miniszter szerint nem kell tömeges munkanélküliségtől tartaniuk a pedagógusoknak. Elmondta: a buktatás tilalma mellett a lemaradókat korrepetáló tanárokra lesz szükség; szabadidős foglalkoztatást is végezhetnek pedagógusok; s a szakiskolákban tervezett osztálylétszám-korlátozás is több tanerőt fog igényelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.