Bizonyítás vagy cselekvés?

Sajnos Medgyessy Péter sajátos bizonyítási kényszerben szenved az Egyesült Államok felé – vélte a miniszterelnök által is aláírt iraki állásfoglalásra hivatkozva Simicskó István (Fidesz). Kuncze Gábor, ay SZDSZ elnöke szerint a legnagyobb veszélyt a nem cselekvés jelenti.

Munkatársainktól
2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A levél Tony Blair brit és José María Aznar spanyol miniszterelnök közös kezdeményezése volt, amelyhez csatlakozásra kérték fel Medgyessy Pétert. Magyarország elfogadta a felkérést, módosításokat javasolva – mondta Kovács László külügyminiszter az AFP-nek.
Németh Zsolt (Fidesz) kezdeményezi, hogy a külügyi bizottság hallgassa meg Medgyessy Pétert azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormányfő is csatlakozott az Irak lefegyverzését szorgalmazó felhíváshoz. A külügyi bizottság elnöke nem hiszi, hogy Medgyessy Péternek joga van kész helyzet elé állítani a magyar közvéleményt. Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője úgy látja, a deklaráció aláírása a miniszterelnök részéről újabb bizonyíték arra, hogy a kormány nem áll a helyzet magaslatán. Úgy véli, nem egyértelmű, valójában ki képviseli a kormányt. Nemrég ugyanis Kovács László külügyminiszter még arról beszélt, hogy a döntéssel meg kell várni a fegyverzetellenőrök további jelentését. – Sajnos Medgyessy Péter sajátos bizonyítási kényszerben szenved az Egyesült Államok felé, ahelyett hogy Európa megfontolt politikáját követné a kérdésben – tette hozzá Simicskó, aki szerint kérdésessé vált, hogy a kormányfő egyeztet-e a külügyminiszterével.
– Az MDF idő előttinek tartja a nyolc európai kormányfő, köztük Medgyessy Péter közös állásfoglalását – jelezte Csampa Zsolt képviselő utalva arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa várhatóan a jövő héten ülésezik. Az MDF szerint a háború csak a legvégső eszköz, ezért arra kérik a kormányt: körültekintőbben járjon el. Kuncze Gábor SZDSZ-elnök úgy fogalmazott: fontos mindent megtenni az iraki kérdés békés megoldásáért, ugyanakkor az is fontos, hogy „cselekedjünk, mert a legnagyobb veszélyt a nem cselekvés jelenti”. Mint mondta, mindent el kell követni, hogy az emberiséget fenyegető veszélyeket felszámolják.
– Álláspontunk változatlan, a terrorizmus elleni harc helyébe lépő mindenféle olajcélokért vagy a tőkés társaságok érdekeiért folytatott háborút ellenzünk – mondta Krausz Tamás mint a formálódó háborúellenes civil mozgalom egyik szószólója. – Tiszteletben tartjuk az alkotmányból és a törvényekből eredő szövetségesi kötelezettségeinket, de a magyar hatalmi elitnek évszázados hagyománya, hogy a szövetségesi pozíciókat csatlósira cseréli fel – hangsúlyozta. – Csak remélni tudom, hogy Irakkal kapcsolatban a francia–német álláspont kerekedik felül – mondta Krausz, hozzátéve: Horn Gyula volt kormányfő is jelezte, hogy a magyar kormány az EU többségi álláspontját fogja képviselni. Leszögezte, a terrorizmust fel kell számolni. Csak az a probléma, hogy míg az Egyesült Államok Irakra összpontosít, addig a terroristák folytatják tevékenységüket például a Közel-Keleten és Afrika számos országában – fejtette ki.
Az MSZP egyetért azzal, hogy Medgyessy Péter csatlakozott a hét európai vezető közös nyilatkozatához – tájékoztatott az MSZP sajtóirodája. Közlésük szerint a közös nyilatkozatban foglaltak egybeesnek azzal a magyar állásponttal, amely szerint Szaddám Huszein magatartása, a tömegpusztító fegyverek tárolása és felhasználása komoly fenyegetést jelent a térség és a világ biztonságára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.