A levél Tony Blair brit és José María Aznar spanyol miniszterelnök közös kezdeményezése volt, amelyhez csatlakozásra kérték fel Medgyessy Pétert. Magyarország elfogadta a felkérést, módosításokat javasolva – mondta Kovács László külügyminiszter az AFP-nek.
Németh Zsolt (Fidesz) kezdeményezi, hogy a külügyi bizottság hallgassa meg Medgyessy Pétert azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormányfő is csatlakozott az Irak lefegyverzését szorgalmazó felhíváshoz. A külügyi bizottság elnöke nem hiszi, hogy Medgyessy Péternek joga van kész helyzet elé állítani a magyar közvéleményt. Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője úgy látja, a deklaráció aláírása a miniszterelnök részéről újabb bizonyíték arra, hogy a kormány nem áll a helyzet magaslatán. Úgy véli, nem egyértelmű, valójában ki képviseli a kormányt. Nemrég ugyanis Kovács László külügyminiszter még arról beszélt, hogy a döntéssel meg kell várni a fegyverzetellenőrök további jelentését. – Sajnos Medgyessy Péter sajátos bizonyítási kényszerben szenved az Egyesült Államok felé, ahelyett hogy Európa megfontolt politikáját követné a kérdésben – tette hozzá Simicskó, aki szerint kérdésessé vált, hogy a kormányfő egyeztet-e a külügyminiszterével.
– Az MDF idő előttinek tartja a nyolc európai kormányfő, köztük Medgyessy Péter közös állásfoglalását – jelezte Csampa Zsolt képviselő utalva arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa várhatóan a jövő héten ülésezik. Az MDF szerint a háború csak a legvégső eszköz, ezért arra kérik a kormányt: körültekintőbben járjon el. Kuncze Gábor SZDSZ-elnök úgy fogalmazott: fontos mindent megtenni az iraki kérdés békés megoldásáért, ugyanakkor az is fontos, hogy „cselekedjünk, mert a legnagyobb veszélyt a nem cselekvés jelenti”. Mint mondta, mindent el kell követni, hogy az emberiséget fenyegető veszélyeket felszámolják.
– Álláspontunk változatlan, a terrorizmus elleni harc helyébe lépő mindenféle olajcélokért vagy a tőkés társaságok érdekeiért folytatott háborút ellenzünk – mondta Krausz Tamás mint a formálódó háborúellenes civil mozgalom egyik szószólója. – Tiszteletben tartjuk az alkotmányból és a törvényekből eredő szövetségesi kötelezettségeinket, de a magyar hatalmi elitnek évszázados hagyománya, hogy a szövetségesi pozíciókat csatlósira cseréli fel – hangsúlyozta. – Csak remélni tudom, hogy Irakkal kapcsolatban a francia–német álláspont kerekedik felül – mondta Krausz, hozzátéve: Horn Gyula volt kormányfő is jelezte, hogy a magyar kormány az EU többségi álláspontját fogja képviselni. Leszögezte, a terrorizmust fel kell számolni. Csak az a probléma, hogy míg az Egyesült Államok Irakra összpontosít, addig a terroristák folytatják tevékenységüket például a Közel-Keleten és Afrika számos országában – fejtette ki.
Az MSZP egyetért azzal, hogy Medgyessy Péter csatlakozott a hét európai vezető közös nyilatkozatához – tájékoztatott az MSZP sajtóirodája. Közlésük szerint a közös nyilatkozatban foglaltak egybeesnek azzal a magyar állásponttal, amely szerint Szaddám Huszein magatartása, a tömegpusztító fegyverek tárolása és felhasználása komoly fenyegetést jelent a térség és a világ biztonságára.
Kövér László: Európa ellen hadjárat folyik
