Bush azt üzente a Perzsa-öböl térségében gyülekező amerikai erőknek, hogy sorsdöntő órák előtt állhatnak. „Azokban az órákban ügyünk sikere tőletek függ majd” – mondta. Az elnök felkérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT), hogy február 5-én üljön össze, és hallgassa meg Colin Powell külügyminisztert, aki amerikai hírszerzési értesülések alapján tájékoztatni fogja a testületet Irak fegyvergyártási programjairól. Bush értésre adta, hogy elszánta magát Irak lefegyverzésére az ENSZ támogatása nélkül is. „Konzultálni fogunk, de ne legyen félreértés, ha Szaddám Huszein nem szerel le teljesen, népünk biztonsága és a világbéke érdekében egy koalíciót vezetve fogjuk őt leszerelni.”
Tizenkét évvel ezelőtt Szaddám Huszein az általa kirobbantott és elvesztett háborúban, hogy mentse magát, kötelezte magát tömegpusztító fegyvereinek felszámolására. Az utóbbi 12 évben módszeresen megsértette ezt a megállapodást – fejtegette az elnök. A BT három hónapja utolsó esélyt adott neki a leszerelésre, ő azonban kimutatta teljes megvetését a világszervezet és a nemzetközi közvélemény iránt. A diktátor nem szerel le, hanem csal – hangsúlyozta Bush. Az elnök kijelentette, hogy a hírszerzési források, valamint elfogott terroristák vallomásának tanúsága szerint Szaddám Huszein terroristákat támogat és oltalmaz, köztük az al-Kaida terrorhálózat tagjait.
*
Az amerikai elnökhöz hasonlóan nyilatkozott tegnap Tony Blair szóvivője is, aki kijelentette: a brit kormánynak bizonyítékai vannak arra, hogy Irak menedéket nyújt az al-Kaida terrorhálózat embereinek. Bagdad egyébként határozottan tagadta kapcsolatát az al-Kaidával.
Hogy kell-e új BT-határozat az Irak elleni támadáshoz, arról a brit kabinet felfogása röviden úgy foglalható össze: „Jó, ha van, de nem létkérdés.” Mint londoni tudósítónk jelentette: Jack Straw külügyminiszter legújabb nyilatkozata szerint Washington és London a nemzetközi jog értelmében és a BT eddigi határozatai szerint megindíthatja a katonai hadjáratot Irak ellen e határozatok be nem tartása miatt a legutóbbi határozatban foglalt fenyegetésnek megfelelően.
A Fehér Ház szerint Irak leszerelésének ügye a végső szakaszába lépett. Ari Fleischer szóvivő úgy véli, ez a végső szakasz az utolsó lehetőség arra, hogy a diplomáciával elkerülhető legyen a háború. A fegyverzetellenőrök egyébként újabb sikertelen kísérletet tettek arra, hogy rávegyenek iraki tudósokat szem-, illetve fültanúk nélküli meghallgatásra. Közben egy arab nyelvű lap tudni véli, hogy Oszama bin Laden Bagdad támogatására – amerikai és nyugati érdekeltségek elleni támadásokra – akar felszólítani, ha megkezdődik az Egyesült Államok Irak elleni támadása. A terrorvezér állítólag majd egyéb „meglepetéseket” is kilátásba helyez.
Mindeközben Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője úgy vélte: a BT-nek kell kulcsszerepet játszania az iraki válság rendezésében. Alekszandr Jakovenko, az orosz külügyminisztérium szóvivője pedig kijelentette, hogy Oroszország továbbra sem lát indokot egy Irak elleni katonai akcióra.
Közben a szlovák kormány úgy döntött, hogy egy lehetséges iraki háború esetén megnyitja az ország légterét az Egyesült Államok légiereje előtt, és hetventagú vegyvédelmi harci egység kiküldésének jóváhagyását indítványozza a szlovák parlamentnek. A kormány tizennégy tagja a kabinet döntése mellett, két kereszténydemokrata (KDH) kormánytag a döntés ellen szavazott.
***
Fehér foltok. Bush elnök az ENSZ-adatokat és az amerikai felderítés jelentéseit idézve kijelentette, hogy Szaddám Huszein iraki elnök nem tudott elszámolni nagy mennyiségű, ötfajta vegyi és biológiai fegyver előállítására alkalmas anyaggal. Az amerikai elnök ezek között említette a lépfenét (antrax), a botulizmust (ételmérgezés), a VX idegmérget, a szarin idegmérget és a mustárgázt. (MTI)
Lövöldözés volt egy oslói bevásárlóközpontban
