Egy évünk van megtanulni az EU-t

Gőzerővel kell felkészíteni a magyar agráriumot az uniós tagságra, de az agrártárca egyelőre még hezitál, nem mer lépni. Roszik Péter, a Győr-Moson-Sopron megyei agrárkamara elnöke úgy véli, ezt a feladatot a legjobban az agrárkamarák lennének képesek ellátni, mivel az érdekvédelmi szervezetek feladata elsősorban tagságuk képviselete. A gazdákat tájékoztatni kell mindenről; az egyik legfontosabb dolog a szerkezetátalakítás, ugyanis az idén ősszel elvetett búzát már az unióban fogjuk learatni. Az idő azért sürget, és azért kell mielőbb mindenről tájékoztatni a mezőgazdaság szereplőit, mert az osztrák gazdák már „tanulják” Magyarországot, és készek arra, hogy a csatlakozás pillanatától „betörjenek” hozzánk. Ezen és hasonló dolgok kivédésére hatékony piac- és földvédelmet kell bevezetni itthon – véli az elnök.

Nagy Ottó
2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fel kell készíteni az agráriumot az unióra, hiszen a csatlakozásig csak alig több, mint egy évünk van. Ezt a feladatot az agrárkamaráknak kell ellátniuk, mert ma a kamaráknál kompetensebb, felkészültebb szervezetek nincsenek erre a feladatra – nyilatkozta lapunknak Roszik Péter, a Győr-Moson-Sopron Megyei Agrárkamara elnöke. A többi jelölt érdekvédelmi szervezet elsődleges feladata tagjaik érdekeinek érvényesítése és képviselete, ebből adódóan nem alkalmasak e feladat ellátására. A kamara köztestületi feladatokat lát el, és a hatályos, 1999-es (CXXI ) kamarai törvényben is deklarálva van, hogy e szervezetnek kell a mezőgazdasági szereplők EU-csatlakozásra való felkészítését elvégezni. És a számonkérést is a kamarán kell elvégezni, de ez csak akkor lehetséges, ha megfelelő feltételeket biztosítanak a feladatok ellátásához – mondta Roszik Péter, kiemelve: a kamarák helyzete különleges, mert törvényből fakadó kötelességet viselnek az összes mezőgazdasági szereplőért, ezért megfelelően fel kell készíteni őket, hogy megfelelően felkészíthessék az agráriumot a csatlakozásra.
Végre meg kellene születniük azoknak a kormányzati intézkedéseknek, amelyek megnevezik a felkészítést végző szervezetet. A döntést mielőbb meg kell hozni, akkor is, ha a minisztérium vezetőinek kötődése okán ez kellemetlen, a konfliktust azonban vállalniuk kell – közölte Roszik Péter. A győri kamara elnöke természetesen azt tartaná a legjobb megoldásnak, ha a választás az agrárkamarára esne. Az elnök a forrásokról annyit mondott, hogy a kötelező tagság utolsó évében, 1998-ban a húsz területi kamara 1,2 milliárd forintból gazdálkodott hatékonyan, és úgy látja, hogy a felkészítés fontosságának megfelelő öszszeget – amelyet a szakember nem nevesített – kell a kormányzatnak e célra fordítania.
Győr-Moson-Sopronban a kamara már második turnusban képez EU-tanácsadókat a megyei termelők közül, akik majd teljesen felkészülve az unióból gazdatársainak adják tovább a megszerzett ismereteket. A gazdákat mindenről tájékoztatni kell. – Az egyik legfontosabb dolog a szerkezetátalakítás, ugyanis az idén ősszel elvetett búzát már az unióban fogjuk learatni, és nem mindegy, hogy ott, akkor milyen lehetőségeink lesznek – vázolta az elnök.
Az osztrákok sikeres csatlakozásában oroszlánszerepük volt az ottani kamaráknak. A szomszédok viszont ma sem nyugszanak, Magyarországról szerveznek tanfolyamokat, azt tanulják, hogy a határok nélküli Európában miként tudnak majd hozzánk „betörni”, földet és piacot szerezni, és a csatlakozás pillanatától kezdve arra is készen akarnak állni, hogy a határ menti nagyvárosok áruházláncaiba tejet szállítsanak – tájékoztatott Roszik Péter. A szakember úgy vélte, az ilyen „lehetőségek” kivédése érdekében hatékony piac- és földvédelmet kell bevezetni. Ha a szükséges lépések nem történnek meg, és a termelőket nem készítjük fel időben és megfelelően, akkor kellemetlen élményekkel gazdagszik az agrárszektor a belépés után.

Az agrárkamara a felelősségről. A kormány felelős az uniós tárgyalásokon elért eredményekért. Az azok adta lehetőségeket azonban együtt kell kihasználnia az agrárium szereplőinek, lehetőség szerint úgy, hogy az érintettek megértsék: a szomszéd nem legyőzendő versenytárs, hanem potenciális partner – tájékoztatott tegnap Csikai Miklós, a Magyar Agrárkamara (MAK) elnöke. A felkészülés fontosságáról osztrák példát hozott. Elmondta, hogy szomszédaink nagyon sajnálják, hogy későn kezdték meg az uniós felkészülést, csatlakozásuk előtt hat évvel. A részletek kidolgozása, a pontos teendők meghatározása a kormányzat feladata, de legalább ennyire szükséges ezek összehangolása is. A valósággal kell megismertetni a gazdákat, tájékoztatni kell őket, hogy milyen lehetőségeik lesznek a közösségben – húzta alá az elnök. Meg kell tanulniuk az érintetteknek, hogy milyen piaci körülmények közé kerülnek, és rá kell bírni őket, hogy alkalmazkodjanak e megváltozott feltételekhez. A MAK adatai szerint az agrárium megerősítése azért is elengedhetetlen, mert a múlt év első tizenegy hónapjában az élelmiszer- és a nyersanyagkivitelben a forinterősödés miatt mintegy 70 milliárdos veszteség keletkezett – az élelmiszerkivitel vesztesége mintegy 57 milliárd, a nyersanyagexporté pedig több mint 12 milliárd forint volt az előző évhez viszonyítva –, és a 60 milliárdos agrárkonszolidáció sem érte el célját, mert az aszály és az árvíz okozta kiesés meghaladta ezt az összeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.