Elsikkadó béketervek

György Zsombor
2003. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóságos diplomáciai kavarodást váltott ki a közelmúltban Ariel Saron két tekintélyes amerikai lapnak adott nyilatkozata, amelyben kifejtette: az izraeli–
palesztin válság rendezésén dolgozó „kvartettet” igazából nem is kell komolyan venni. Mint az izraeli kormányfő megfogalmazta, ő sem veszi komolyan, s valószínűleg Bush sem. Pedig az Európai Unió, az Egyesült Államok, Oroszország és az ENSZ képviselői alkotta bizottság jó ideje keresi a megoldást a régóta húzódó izraeli–palesztin válság mielőbbi rendezésére. A jeruzsálemi miniszterelnöki hivatal persze próbálta enyhíteni Saron szavainak élét, de a cikkekben megfogalmazott vélemény nemcsak a kérdés összetettségére, hanem az izraeli politika elképzeléseire is következtetni enged. Történt mindez nem sokkal azt követően, hogy az izraeli kormány ismét csalódottságát fejezte ki a „kvartett” által kidolgozott legújabb tervezet végleges változata kapcsán. Mint látható, elvi és gyakorlati kérdések ütköznek akkor, amikor a szemben álló felek elutasítóan nyilatkoznak a sorra megszülető tervezetekről, hiszen az előrelépéshez valamelyiküknek engednie kellene.
Az arab országok tavaly márciusban, az Arab Liga bejrúti csúcsértekezletén Szaúd-Arábia javaslata nyomán fogadták el béketervüket, amely az első közös lépésük volt az izraeli–arab kapcsolatok átfogó normalizálása érdekében. Ez a terv Izrael kivonulását feltételezte minden megszállt palesztin területről, és egyben megerősítette a palesztin menekültek hazatérésének jogát. A „kvartett” erre alapozott terveit Washington is támogatta, a Közel-Keleten azonban ezt is fenntartásokkal fogadta mindkét fél. A menetrend első szakasza a palesztin politikai vezetés átalakítását és választások megtartását irányozta elő, illetve az izraeli csapatok visszavonását a második palesztin lázadás kirobbanása előtti állásokba. Ezt követné egy ideiglenes palesztin állam kikiáltása 2003-ban, majd egy végső békemegállapodás megkötése 2005 végéig. De mint azóta bebizonyosodott, még normális körülmények közt zajló választások megtartására sincs jelenleg mód. Izrael továbbra is ragaszkodik a terrorcselekmények leállításának a tervezetbe foglalásához, továbbá elveti a hadsereg kivonását a megszállt területekről. A palesztin tisztségviselők pedig megkövetelik, hogy Izrael fagyaszsza be az újabb zsidó telepek építését, s elvetik az Arafat elmozdítását célzó izraeli terveket is.
Tovább folytatódik tehát a huzavona, hiszen a feltételek egyelőre nélkülözik a realitásokat. A megvalósíthatatlanságra jó példa a nemrég bemutatott egyiptomi béketerv, amelynek értelmében a megalakuló palesztin állam fővárosa Kelet-Jeruzsálem lenne, a hatalmat az Arafat vezette hatóság gyakorolná, amely megakadályozná a terroristák Izraelbe jutását. Ezzel szemben Izrael kötelezettséget vállalna, hogy nem intéz támadásokat palesztin szervezetek ellen. A kulturálisan megosztott Jeruzsálemről azonban egyik fél sem mond le, Arafat hatalmát Izrael valójában sosem fogja támogatni, a terroristák mozgását pedig ugyancsak lehetetlen egyik napról a másikra leállítani. Ameddig azonban folytatódnak a merényletek, Izrael sem szünteti be megtorlásait, a béketerveket pedig egyenesen lesöpri. Tovább nehezíti a megoldást, hogy az Izrael által szinte egyedüliként elfogadott közvetítőt, az Egyesült Államokat most lefoglalja az iraki válság, így az nem vesz részt teljes erőbedobással a rendezési folyamatban.
A Washington által támogatott úgynevezett útiterv kulcseleme egy alkotmánytervezet megszövegezése volt. Ez a dokumentum részben már el is készült, de ki kell majd egészíteni az átmeneti palesztin állam ideiglenes határainak kijelölésével. Mivel azonban a tervezet olyan kulcskérdéseket, mint Jeruzsálem státusa, vagy a négymillió menekült sorsa a felek közti béketárgyalásokra bíz, félő, hogy éppúgy elsikkad, mint az egykori Tenet- vagy a vatikáni terv.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.