A vallás túlzott hatalmának letörését célzó Sinui a harmadik legjobb teljesítményt érte el, és az eddigi hat helyett már 15 képviselője van a parlamentben. Az ultraortodox Sasz párt képviselete viszont 17-ről 11-re esett vissza. A szélsőjobboldali pártok hárompárti koalíciója, a Nemzeti Unió hét, a baloldali Merec az eddigi tíz helyett hat mandátumot szerzett. Az ugyancsak szélsőjobboldali Nemzeti Vallási Párt öt helyett hat, a kelet-európai származásúakra épülő Tórai Zsidóság Pártja öt, az arab–zsidó kommunista Hadas négy, az arabokat képviselő Balad három, a szakszervezeti gyökerű Am Ehad három, a főleg orosz ajkú bevándorlókat képviselő Jiszrael Ba’Alija két, az Egyesült Arab Lista két helyet szerzett.
Amram Micna, az Izraeli Munkapárt vezetője már az este folyamán gratulált a győzelemhez Saronnak, és lényegében visszautasította a miniszterelnök azon felvetését, hogy alakítsanak egységkormányt. Saron történelminek minősítette pártja diadalát, és a lehető legszélesebb körű egységkormány alakítása mellett foglalt állást, többek között az esetleges Irak elleni hadművelet fenyegetésével és a terrorizmus elleni összefogás fontosságával érvelve. Jelezte azt is: a szélsőjobboldalt nem kívánja bevonni a kormányba. Tomi Lapid viszont azt adta értésre, hogy a Sinui nem vesz részt olyan koalícióban, amelyben az ultraortodoxok is helyet kapnak.
A világsajtó kitüntetett figyelemmel kísérte a választást, s a győzelmi mámor helyett inkább a Likud előtt álló feladatokra mutatott rá, figyelemre méltónak minősítve a jelenséget, és a választók teljes kiábrándultságának, irányvesztésének tulajdonítja Saron fölényes újraválasztását azután, hogy előző kétéves mandátuma meghirdetett céljainak egyikét sem teljesítette.
***
Előkelő vendégek a követségen. A választások éjszakáján Izrael nagykövetsége vendégül látta a témával foglalkozó újságírókat, szakértőket, civil szervezetek tagjait és a politikai élet egyes szereplőit. A vendégek az izraeli televízió élő adásával, az események elemzésével foglalkoztak. A találkozón részt vett többek között Csehák Judit egészségügyi miniszter, Szabó Zoltán MSZP-s politikus, valamint Juszt László újságíró. (MN)
Kövér László: Európa ellen hadjárat folyik
