Háború előtti részvényárak

Egy határozott, gyors háború szakértők szerint jót tenne a legfejlettebb országok gazdaságainak. Legutóbb, a múlt hét végén a brit Institute of Directors közölte prognózisát.

Hírösszefoglaló
2003. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikában és Európában is csökkentek az irányadó tőzsdeindexek a napokban. Pénteken Amerikában három százalék körüli veszteséget szenvedtek a befektetők, s tegnap az európai piacokon is ereszkedő trend alakult ki. Az invesztorok az iraki fegyverzet-ellenőri jelentés közzétételét megelőzően úgy döntöttek, csökkentik részvényállományukat, ezért erősödött fel az eladói nyomás. Hasonló félelmek mozgatták az olajárakat is, noha a kínálat bővülésére utaló hírek érkeztek a piacra. Mint emlékezetes, az OPEC legutóbbi értekezletén a kitermelés bővítéséről határoztak az olajminiszterek. A venezuelai olajipar kitermelése pedig majdnem megduplázódott januárban. Míg a múlt év végén – a krízis mélypontján – napi 757 millió hordónyi nyersolajat hoztak felszínre, addig ebben a hónapban már napi 1,32 millió hordóra nőtt a kitermelés.
Összhangban a korábban megjelent, hasonló vizsgálatokkal, a londoni Institute of Directors arra a következtetésre jutott, hogy az amerikai gazdaságnak előnyös lenne, ha az iraki konfliktust egy gyors, hatvan napnál rövidebb amerikai hadművelet rendezné. Az Institute of Directors szerint a rövid háború véget vetne a piacokat félelemben tartó bizonytalanságnak, az olaj hordónkénti ára visszaesne húsz dollár közelébe. A legkedvezőtlenebb következményekkel egy elhúzódó háborús konfliktus járna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.