Könyvesház

–
2003. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar párbajok
A krakélervilág és a fair play
Fehér Béla
A XIX. század utolsó harmada Magyarországon a párbajmánia kora. Kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy boldog-boldogtalan párviadalra kelt, de ez azért nem igaz, mert nem volt mindenki párbajképes. E sajátos kaszt élén, születési előjogai alapján, az arisztokrácia állt, utána következtek a magas rangú hivatalnokok, a katonatisztek, végül az értelmiség elitje. Társadalomtudósok, történészek számos tanulmányt írtak arról, hogy e sajátos – még a jogértelmezésben is ellentmondásos – igazságtevő intézmény miért nem múlt el a középkorral, s az okot az emberi tényezőben vélik megtalálni: a férfibecsület presztízse nem múlik el, s ha a becsületen csorba esik, az vért kíván. Hogy a párbajozás miért éppen a XIX. század utolsó harmadában vált tömegmozgalommá, arra többféle válasz is adható – mindenesetre ez a gavallérok, arszlánok és dzsentriből katonatisztté avanzsált krakélerek fénykora –, s talán nem járunk messze az igazságtól, ha az egészet egyszerűen a divat számlájára írjuk. Az is igaz viszont, hogy a törvény bizonyos esetekben – tyúkperekben vagy egyszerű nézetkülönbségek elrendezésében – nem tudott elégtételt nyújtani. Olyankor a felek fegyvert ragadtak, és maguk tettek igazságot.
A párbaj divat volt, a párbajhős pedig férfiideállá vált. Verekszenek az egyetemisták, főleg a joghallgatók, tusáznak a főispánok és a képviselők, de mindenekelőtt a katonatisztek, ők ugyanis nemcsak a maguk igazáért ragadtak kardot vagy pisztolyt, hanem védték az egyenruha becsületét is. A katonatiszti lét abban az időben folytonos párbajkényszert jelentett. Az esetleírásokból kiolvasható, hogy többnyire semmiségekért csaptak össze, ontották egymás vérét, s tették egymást egy életre nyomorékká, de halállal végződő verekedés is előfordult. Egy ferde pillantás elég volt ahhoz, hogy másnap a segédek tárgyalóasztalhoz üljenek, és megállapodjanak a feltételekben. A fair playt, a szigorú szabályokat ugyanis mindenki szentírásnak vette. Ezért is alakult ki az a nézet, hogy a párviadal növeli a jellem tisztaságát, s a párbajkódex előírásainak messzemenő betartása legalizálja az egyébként büntethető cselekményt, vagyis megkülönbözteti az ököljogon alapuló közönséges utcai verekedéstől. (Párbajozásért hat hónapig terjedő államfogházzal büntethették a feleket!)
Az Osiris Kiadó most egyetlen vaskos könyvben adta közre Clair Vilmosnak, a kor emblematikus figurájának A párbaj története – Magyar párbajok című munkáját (eredetileg 1930-ban jelent meg két kötetben), amelyben a szerző az 1923-as esztendőig lezajlott viadalok szakszerű leírását adja. A kötet tartalmazza Clair Vilmos híres Párbajkódexét is, amely az 1944-ben megjelent 29. (egyben utolsó) kiadás teljes szövege. A korban való eligazodást Ságvári György izgalmas bevezető tanulmánya könnyíti meg az olvasó számára.
(Clair Vilmos: Magyar párbaj. Osiris Kiadó, Budapest, 2002. Ára: 4980 forint)

Csimpánzok szövetsége
A természet az intelligencia egyetlen bírája
J. R.
Élt egyszer egy kíváncsi kiselefánt, aki addig nyaggatta rokonait örökös kérdéseivel, míg azok egyszer jól el nem páholták őt. A gyerekmesék tele vannak okos, érző, kedves, ügyes állatokkal, különböző vallások isteni tulajdonságokkal ruháznak fel őserdei élőlényeket. A Kipling mesenovellájában szereplő bumfordi elefántkölyök és családja „emberszerű” viselkedését minden további nélkül valóságosnak fogadjuk el, mert magunk is tapasztaljuk olykor, mennyire okosak az állatok.
Valóban úgy működik-e az agyuk, mint a homo sapiensé? Tényleg tudnak gondolkodni? Ezeket a mindenkiben felmerülő kérdéseket válaszolja meg könyvében a téma szaktekintélye, Marc D. Hauser. A Harvard Egyetem pszichológia- és idegélettan-professzoraként, az egyetem intelligencia-, agy- és viselkedéskutatási programjában részt vevő munkatársként évtizedeken át végzett elméleti és gyakorlati kutatásokat. S hogy az állatok érzelmeinek is avatott ismerője, arra életmódja a garancia: Cambridge-ben felesége, két macskája, két nyula, kutyája és halai társaságában él.
A könyv szeretettel szól az állatok viselkedéséről, még ha nem is mindenben támasztja alá az állatbarátok elfogult véleményét. Megfejteni, megmagyarázni törekszik azokat a jelenségeket, amelyeket az átlagember nem pontosan ért. Miért kötnek önvédelmi szövetséget a csimpánzok, miért segítenek a jó embereknek a delfinek, hogyan tudnak tájékozódni a méhek – ösztöneik vezérlik-e őket, vagy tudatosan végeznek valamilyen tevékenységet? Hauser professzor szerint minden állatot egyetemes eszköztárral látott el a természet: mentális képességek készletével, melyek lehetővé teszik a tárgyakra, számokra, térre vonatkozó ismeretek megszerzését. A fajok képviselői a maguk speciálisan megformált agyával képesek szembenézni a külvilág támasztotta feladatokkal. Az életben maradásért folytatott küzdelemben a természet az intelligencia egyetlen ítélőbírája. A túlélők elég okosak ahhoz, hogy tovább éljenek, a már kipusztultak viszont épp ebben maradtak alul.
(Marc D. Hauser: Vad elmék. Mit gondolnak az állatok? Vince Kiadó, 2002. Budapest. Ára: 2995 forint)

Az igazi Ronaldo
Malonyai Péter
Egyszerű az élet, visszatekintve mindenképpen. Utólag minden érthető: Ronaldo, azaz Luiz Nazario de Lima, az immáron kétszeres aranylabdás (1997, 2002) esetében különösen, hiszen a születése előtt egy varázsló megjósolta Sonia asszonynak, hogy kisfiút szül, aki megváltoztatja az életét. A gyerek híres lesz és gazdag, elfelejteti vele a szenvedést, a szegénységet. Így is történt: Ronaldo meséje karriertörténet a javából. A varázsló szemszögéből nézve mindenképpen.
A valóság persze bonyolultabb, még annál is, ami az életútját bemutató könyvben áll: „jellemvonásait alighanem három alapszínnel festhetjük meg: kedves, önzetlen és fesztelen a pályán, ahol érzi, csodálatos képességek birtokosa, gyerekes, esendő, infantilis a magánéletben, uralkodni vágyó, kimondottan féltékeny természetű a párkapcsolatában”. És legalább ilyen lényeges, hogy „nem túlságosan csillogó szellemi képességeihez mérten briliáns intelligenciával kezelte, hogy az éhező kisgyerekből, a varázsló jövendölését teljesítve, multimilliomos lett”.
Valamennyi megállapítás helytálló, ám az élet a világsztárok esetében is hétfőkből, keddekből, péntekekből áll, s valamennyi napon történhet valami, ami átlagemberré, hozzánk hasonló esendő földi lénnyé zsugorítja az irigyelt klasszist. Ronaldóról szólva érdemes őt magát idézni, olyan pillanatot kiragadva, amikor kikezdték a drukkerek: „Én csak egyszerű futballista vagyok, aki négy mérkőzés óta nem talált a kapuba, de előtte azért elég jól játszott. A szurkolók, akik támadnak, viszont egytől egyig elkényeztetett fickók, akik otthoni bajaik elfelejtésére járnak meccsre. Azt hiszik, ha engem szidnak, akkor megoldódik az ő bajuk. Azt hiszik, ha egy sztárt pocskondiáznak, ők is valakik”…
Mindez persze már túlmutat Ronaldón, a futballon. Cáfolhatatlan.
(Dénes Tamás – Mácsik Viktor: Az igazi Ronaldo. Viktória Könyvkiadó, 2002. Ára: 1990 forint)

Gép és ember
Mesék a benzingőz szerelmeseinek
Haklik Norbert
A száguldó cirkuszként emlegetett Forma–1 világa sokak szerint olyannyira elüzletiesedett, hogy a sportágból – amelynek népszerűségét csupán az olimpia és a futball képes felülmúlni – kiveszett minden hősiesség és pátosz. Pedig téved, aki úgy gondolja, hogy a technikai sportok királya mindössze újabbnál újabb technikai megoldásokról és dollármilliókról szól. A Forma–1-ben ugyanis mindmáig fontos szerepet játszik az emberi tényező: egy-egy csapat sikere mögött napjainkban is kitartó, elszánt sportolók, konstruktőrök és üzletemberek komoly erőfeszítési rejlenek.
A kéthetenként közvetített futamok hátterében megbúvó, kevésbé ismert, ám emberi drámákban bővelkedő világba enged betekintést a szépíróként is elismert szakújságíró, Méhes Károly Forma–1-kalandok című kötete. A szerző 1990 óta járja a futamok színhelyeit tudósítóként, és ez idő alatt számos érdekes történettel, legendával találkozott. Az olvasó ezeket a „sztorikat” ismerheti meg Méhes könyvéből, amely nem csupán a benzingőz szerelmeseinek lehet érdekes. A kötet ugyanis nemcsak a legkiemelkedőbb Forma–1-es személyiségek közötti rivalizálás emlékezetes epizódjait – a sajtóbeli üzengetéseket és odamondogatásokat, valamint a magasan ívelő karrierek krónikáját – idézi fel, hanem a legnevesebb pilóták nagy sikereit vagy tragédiáját is az „őskortól” egészen napjainkig. A Forma–1-kalandok rövid írásaiból például megtudhatjuk, valóban részt vett-e Bernie Ecclestone a nagy angliai vonatrablásban, s hogyan lett egy hajdani biztosítási ügynök a Benetton sikeres csapatfőnökévé; de arra is választ kapunk, miképpen hagyott fel a versenyzéssel vallási megfontolásból a híres angol autóversenyző, Tony Brooks. A bőséges képanyagot felvonultató kötet Nagydíjak című zárófejezete az elmúlt huszonöt év egy-egy feledhetetlen viadalát eleveníti fel az 1977-es dél-afrikai futamtól egészen a Burti túlélésével végződő 2001-es Belga Nagydíjig. Az autósport kedvelői számára izgalmas és színvonalas kikapcsolódást jelenthet Méhes Károly olykor vicces, néhol tragikus Forma–1-es történeteinek olvasása.
(Méhes Károly: Forma–1-kalandok. Alexandra Kiadó, 2002. Ármegjelölés nélkül)

Vicsege, tyiszága
Halvilági figurák
Balavány György
Magyarország halfaunája, legalábbis Észak- és Nyugat-Európáéhoz viszonyítva, igen gazdag. „Mi jólesőbb és mi kellemesebb, mint étkezéseinket változatossá tennünk csukákkal, pontyokkal, pisztrángokkal, lazacokkal, kecsegékkel és más nemes halfajokkal?” – teszi fel a kérdést Bél Mátyás Tractatus de rustica Hungarorum című, XVIII. századi művében. Sok mindennek kell azonban történnie, míg a hal a konyhába kerül – erről szól Pintér Károly hazánk halállományát részletesen bemutató könyve. A hiánypótló, iránymutató kiadvány (az utolsó ilyen jellegű művet, a magyar halászat könyvét éppen száz éve adta ki Herman Ottó) hetvennyolc halfajt mutat be.
Az okleveles halászati mérnök közérthető módon ismerteti a halfauna rendszertanát, majd egyenként bemutatja a fajokat, pontos és részletes leírással, biológiai tudnivalókkal és a hasznosítás jelenlegi állásával, kitérve a telepítés problémáira, és felvillantva a jövőbeni lehetőségeket is. Külön erénye és érdekessége a műnek, hogy a halfajok „hivatalos” és tudományos nevén kívül a népi névváltozatokat is ismerteti – így megtudhatjuk a kecsegéről, hogy kecsige, kecsöge, köcsöge, vicsege néven is tisztelhetjük, a dévérkeszegről pedig, hogy huszonkét különböző névvel illetik, mint a bárdkeszeg, durda, lapiska, lepényhal, sőt tyiszága. Nemcsak amatőr és profi horgászok-halászok, ökológiai, halgazdasági szakemberek és halbiológusok, de laikusok, sőt nagyobbacska gyermekek számára is érdekes lehet a reprezentatív, nagyalakú kötet, amelyben az igen pontos, fekete-fehér grafikákon kívül hatvanegy szép, színes rajzot is találunk.
(Pintér Károly: Magyarország halai. Akadémiai Kiadó, 2003. Ármegjelölés nélkül)

A Fókusz Könyváruház sikerlistája

1. Kertész Imre: Sorstalanság – Magvető Kiadó 1990 Ft
2. Malota László: A gyalázatosak szentélye – Konkrét Könyvek 1980 Ft
3. Tolkien, J. R. R.: A gyűrűk ura, I–III. – Európa Kiadó 3600 Ft
4. Kertész Imre: Kaddis a meg nem született gyermekért – Magvető Kiadó 1890 Ft
5. Kertész Imre: Stockholmi beszéd – Magvető Kiadó 700 Ft
6. Kertész Imre – Esterházy Péter: Egy történet – Magvető Kiadó 1490 Ft
7. Márai Sándor: Egy polgár vallomásai – Helikon Kiadó 2000 Ft
8. Kästner, Erich: A két Lotti – Móra Kiadó 1190 Ft
9. Janikovszky Éva: Ráadás – Móra Kiadó 1290 Ft
10. Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek – Helikon Kiadó 1180 Ft

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.