Korrigált a BUX

2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is bizonytalanság uralja a világ tőzsdéit. A befektetők tegnap is elsősorban az iraki konfliktus megoldási lehetőségeit latolgatták. Árnyalták a képet a tegnap kiadott amerikai makroadatok, valamint néhány mamutvállalkozás gazdálkodási beszámolója. Az USA negyedik negyedéves GDP-je nem okozott meglepetést. Az elemzői előrejelzések átlagának megfelelve, a tavalyi utolsó három hónapban 0,7 százalékkal bővült az Egyesült Államok gazdasága. Ezzel a teljesítménnyel azonban lényegesen elmaradt az előző negyedév négyszázalékos bővülési ütemétől. A költségvetésből finanszírozott vásárlások 4,6 százalékkal, a kiadások 10,1 százalékkal emelkedtek, azaz a GDP növekedését majdnem kizárólag az állami kiadások táplálták. A lakosság az építőipari termékek, valamint a személygépkocsik iránt mutatott érdeklődést.
Növekvő nyereségről adott számot a negyedik negyedéves gyorsjelentésében az Exxon olajtársaság. A decemberben emelkedő olajár segítségével 4,1 milliárdos – részvényenként 60 centes – profitot ért el. Veszteséget szenvedett viszont az USA legnagyobb vegyipari vállalata, a Dow Chemical. A 2001. év negyedik negyedében felhalmozódó 37 millió dollár után tavaly októbertől december végéig 809 millió dolláros veszteség keletkezett, amelynek kétharmada egyszeri tételek eredménye. Az európai tőzsdeindexek 0,2–2,4 százalékos nyereséget mutattak, az amerikai tőzsdéken a kereskedés első szakaszában enyhe veszteséget jeleztek.
Nyereséges tartományban ingadozott tegnap a pesti tőzsde indexe, korrigálva az utóbbi napok veszteségeit. A záráskor 0,56 százaléknyi nyereséget őrzött meg a mutató. A vezető részvények kurzusa vegyesen mozgott, az üzletmenet alig haladta meg a négymilliárd forintot. A Richter, a Matáv és a Mol 0,3–1,5 százalékkal javult, az OTP 0,4 százalékkal lett olcsóbb. A nap nyertese a 15 százalékkal dráguló Pannonplast lett. A vegyipari papír kurzusa valószínűleg a tulajdonosi átrendeződés híreire reagált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.