Magyar pilóták világcsúcsa

Több mint három hónapos repülőút után, huszonegyezer kilométeres távot megtéve megérkezett tegnap Sydneybe Kántás Andor és Latky Csongor. A két magyar november elején Keszthelyről indult útnak az egri gyártmányú, ultrakönnyű Apollo Foxszal, hogy felhívják a figyelmet egy ritka betegségre, a Rett-szindrómára.

Grimm Balázs
2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebb tömeg gyűlt össze tegnap Sydney Bankstown repülőterén, hogy üdvözöljék Kántás Andor pilótát és társát, Latky Csongort, akik történelmet írtak azzal, hogy kétszemélyes, ultrakönnyű repülőgépükkel Keszthelytől elrepültek az ausztrál városig.
Amint arról beszámoltunk, a Romániát, Bulgáriát, Törökországot, Szíriát, Szaúd-Arábiát, az Egyesült Arab Emírségeket, Pakisztánt, Indiát, Bangladest, Burmát (Mianmart) és Thaiföldöt érintő, több mint huszonegyezer kilométeres út célja az volt, hogy felhívja a figyelmet egy ritka betegségre, a Rett-szindrómára. Az elsősorban kislányoknál jelentkező, súlyos értelmi fogyatékossággal és mozgássérüléssel járó tünetegyüttest, amelyet genetikai elváltozás okoz, hazánkban évente négy-öt gyermeknél diagnosztizálják, megfelelő gyógykezelésük és ellátásuk azonban még nem megoldott.
A magyar rekordereket a bankstowni repülőtéren többek közt a városrész polgármestere és Sági Gábor sydneyi magyar főkonzul, parlamenti képviselők, valamint Dick Smith helyi milliárdos és híres sportrepülő (ötször repülte körbe a földet) köszöntötte, aki az egri gyártású Apollo Fox földet érése után, a helyszínen tízezer dollárt adományozott a betegség gyógyítására. Az összegből ötezer dollárt a budapesti gyógyközpont létrehozásán dolgozó magyar Rett Szindróma Alapítvány kapott – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek tegnap a fogadásukra rendezett díszvacsorát megszakítva Latky Csongor.
Elmondta: egy hónapos késéssel tudtak csak elindulni, ezért az eredeti terveket módosítva kellett Szaúd-Arábia felé repülniük, ahol egy Magyarországon is ismert család, a Bin Ladenek segítettek nekik üzemanyaghoz és vízumhoz jutni. – Az út mélypontja Indiában ért minket – tette hozzá a repülést filmre rögzítő sportember –, ahol két hetet kellett vesztegelnünk a burmai vízumra várva.
A magyarok vállalkozását mindenhol a média érdeklődése kísérte, így sikerült elérni, hogy több figyelmet kapjon a betegség, amelyet sok esetben még csak azonosítani sem tudnak az orvosok.
A Kántás Andor – szintén Rett-szindrómában szenvedő – 9 éves kislánya után Luciának keresztelt Apollo Fox az egri műhely 3. legyártott példánya volt. A gépen a berepüléseken több hiba is előjött, ám a Lucia az indulás után szinte gond nélkül működött. Egyszer elromlott a futóműve, miután a gép kicsit leszaladt a kifutópályáról, Szumátra fölött pedig egy trópusi viharban megsérült a légcsavarja, ám mindkét hibát sikerült kijavítani. A világrekorder Lucia további sorsa bizonytalan: Latkyékkal együtt sokan szeretnék, ha a Közlekedési Múzeumban állítanák ki, ám hazahozatalára nincs pénze az úton sokszor ingyenbenzinre és egyéb segítségre szoruló sportembereknek. Több helyi üzletember is jelezte tegnap, hogy megvenné az Apollót, ám a pilóta és társa azon fáradozik, hogy támogatókat találjon a konténeres szállítás finanszírozására. Kántás és Latky legalább egy hétig Sydneyben marad, hogy eleget tegyenek a meghívásoknak, majd valószínűleg február közepén érkeznek Magyarországra: Luciával vagy nélküle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.