Milyen helyzetben találja a kongresszus az RMDSZ-t, az erdélyi magyarságot?
– Olyan erős, befolyásos szövetséget sikerült létrehoznunk, amelynek ma valós befolyása van a romániai belpolitikai folyamatokra, Románia és Magyarország kapcsolatára. Figyelnek ránk a térségben és Európában egyaránt. Olyan helyzetet alakítottunk ki, amelyben ez a szervezet már nemcsak arra képes, hogy megfogalmazza a romániai magyarok akaratát, hanem neki is fogjon érvényesítésének. A közösség helyzete felemás. A nemzeti jogok érvényesülését illetően sokkal jobban állunk, mint a kilencvenes évek elején, de emberként ma Romániában mindenki nehéz helyzetben van. Továbbra is nagyon nagy arányú a kitelepülés, és ezt valamilyen módon meg kell állítanunk.
– Az utóbbi időben hangsúlyosan merült fel az RMDSZ egységének kérdése. Mennyire éleződhet ki ez a probléma a kongresszuson, illetve mennyire függhet össze azokkal a módosító javaslatokkal, amelyek a tiszteletbeli elnöki funkcióra vonatkoznak?
– Az egység nem személyi kérdés. Az utóbbi időben sokak számára tűnhetett így, és ez azoknak köszönhető, akik programot nem tudtak felmutatni alternatívaként. Ők állították be úgy az egység ügyét, mintha személyi kérdésről lenne szó. Ez nem így van. Nekem is, másoknak is az a meggyőződésünk, a szervezet egysége azon múlik, hogy mennyire tudjuk biztosítani minden tisztességes vélemény szervezett jelenlétét a szövetségben. Az alapszabályzat módosítása nyitást jelent ilyen irányban, még ha egyesek az ellenkezőjét akarják elhitetni. Létrehozunk egy országos platformtanácsot is, ahol rendszeresen konzultálunk majd a platformok vezetőségével. Megváltoztatjuk a legfőbb döntéshozó testületünk, a Szövetségi Képviselők Tanácsa megválasztási módozatát, és így lehetőség lesz arra, hogy közvetlenül válasszák meg a testület tagjait.
Márki-Zay ismét önazonos: újra lámpavasakról fantáziál
