A nyolc európai állam szolidaritási nyilatkozata Bush elnök tervei mellett tovább fokozza a szociáldemokrata–Zöldek kormánykoalíció különben is kritikus pozícióját. Berlin úgy véli, hogy a háta mögött kötöttek egyezséget. Gerhard Schröder még meg sem szólalt a televízió kamerái előtt, amikor már mindenki tudhatta állásfoglalásának tartalmát – arcvonásai ugyanis félreérthetetlenül tükrözték belső forrongását. „Két héttel ezelőtt az EU külügyminiszterei találkoztak, és közös taktikában egyeztek meg. Annál nagyobb meglepetéssel veszem tudomásul, hogy most nyolc ország külön utat választott. Természetesen tudomásul veszem, hogy mindenkinek jogában áll véleményt nyilvánítani” – vélte Schröder, aki belpolitikai szinten két front közé került.
Az általa kiengedett háborúellenes hangulatot nem lehet egyik napról a másikra érvényteleníteni, hiszen ilyen lépéssel az SPD teljesen elbizonytalanítaná azon választókat, akik holnap két tartományban járulnak a szavazóurnákhoz. Ugyanakkor a jelszó – „Nem veszünk részt a háborúban!” – hangoztatása tovább fokozza az ellenzék érvelésének jogosságát.
A CDU nevében a parlamenti frakció elnökhelyettese, Wolfgang Schäuble annak a meggyőződésének adott hangot: a kilenc ország állásfoglalása bizonyíték arra, hogy Németország nemcsak Amerikával, hanem európai szövetségeseivel szemben is elszigeteli magát: „A szövetségi kormány azzal, hogy a BT-ben nem támogatja az Irak elleni háborút, megakadályozta az európaiak közös pozícióját. Így a kontinens politikailag megoszlik és veszít befolyásából”.
Az SPD-vel koalíciós kormányt alakító Zöldek soraiból is több kritika éri a kancellárt, miután Schröder ígéretet tett arra, hogy háború esetén a német repülőterek, a kikötők és a légi felderítés az amerikaiak rendelkezésére áll. Hans-Christian Ströbele, a Zöldek képviselője most azt követeli a kabinettől, hogy amennyiben a BT Irak kapcsán nem hoz további határozatot, akkor a kancellár köteles visszavonni a Washingtonnak tett ígéretét.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
