Sokk és szkepszis

2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kissé túlreagálták a Fidesz vezetői Jánosi György szocialista választmányi elnök hét végi felszólítását, miszerint végre tegyenek hitet egyértelműen Magyarország európai uniós csatlakozása mellett. Nyilatkozatok helyett elegendő lett volna faxon átküldeni a Köztársaság térre a Fidesz decemberi kongresszusán egyhangúlag elfogadott határozatot, amely az EU-csatlakozás támogatását rögzíti. S ha a feledékeny MSZP-s politikusok még mindig értetlenkednének, akkor megkaphatták volna az általuk talán nem, de a potenciális Fidesz-szavazók által annál inkább olvasott Heti Válasz azon számát, amelyben Orbán Viktor arra hívja fel a figyelmet, hogy az áprilisi referendum nem a Medgyessy-kormányról, hanem az Európai Unióról szól.
Az MSZP ezzel szemben úgy viselkedik, mintha számára valóban elsősorban belpolitikai erőpróba lenne a közelgő népszavazás, s a jelek szerint az igenek imponálóan magas arányát Kovács László egyfajta felajánlásnak tekinti Brüsszel felé. A kormánypártok soraiban – és a társutas sajtó berkeiben – ezért valóságos pánikot keltett az a múlt héten napvilágot látott felmérés, amely szerint csökkent a csatlakozást támogatók hazánkban eddig kirívóan magas aránya (bár gyanítom, a pártpreferenciák változásáról szóló felmérések még ennél is nagyobb riadalmat keltettek e körökben). Csendben jegyzem meg, hogy a közvélemény-kutatók első nagy kudarca az 1997-es NATO-népszavazáshoz fűződik, amikor sem az igenek és nemek arányát, sem a részvételt nem sikerült hibahatáron belül megjósolniuk. Mindenesetre a friss adatok valóban óvatosságra intenek, de a népszavazás sikere továbbra sincs veszélyben, ezért – legalábbis emiatt – feleslegesen estek pánikba a koalíció mind frusztráltabbá váló vezetői. Nincs ugyanis abban semmi rendkívüli, hogy a korábbi, nem kis részben a boldog tudatlanság állapotát tükröző eufória mérséklődik, amikor már az unió nem az eszményi Európaként, hanem brüsszeli bürokraták sokszor kicsinyes érdekek által vezérelt, helyenként arrogáns szervezeteként jelenik meg a közvélemény előtt.
Az, amit a baloldal Orbán szkepticizmusának tart, valójában nem új keletű, még kevésbé az ellenzékiség szülötte (lásd: Van élet az EU-n kívül). A csatlakozási tárgyalások koppenhágai fináléja olyan magas labdákat adott fel, amelyeket egy ellenzéki MSZP (is) irgalmatlanul leütött volna.
A szkepszis erősödéséhez egyébként nem feltétlenül kell elhibázottnak tartanunk a kormány tárgyalási stratégiáját, elég felidézni az EU vezető tisztségviselőinek öntelt kijelentéseit: milyen olcsón megúszták a bővítést. Ha a szocialisták Orbán Viktort okolják a közhangulat változásáért, akkor, amellett, hogy túlzásba esnek és saját tehetetlenségükről állítanak ki bizonyítványt, maguk ruházzák fel mágikus erővel legfőbb ellenfelüket. Ez a lelkiállapot könnyen eltérítheti a korrekt tájékoztatáson alapuló, nyugodt, a pártlogikán túlmutató uniós kampányt egy görcsös belpolitikai adok-kapok irányába.
Állítólag a szocialisták népszavazási kampányát ugyanaz a csapat irányítja, amelyik a tavalyi korteshadjáratokat is levezényelte. Csakhogy most nem valami ellen kell mozgósítani a szavazókat, az Európai Unióba nem Orbán Viktor és a Fidesz legyőzésén keresztül vezet az út. Úgyhogy csak lassan a testtel: ha nagyon rákezdik, a végén még én is elbizonytalanodom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.