Sötét jelentés az ellenőröktől

Irak a jelek szerint még mindig nem szánta el magát arra, hogy őszintén elfogadja leszerelésének követelményét – jelentette ki Hans Blix, a fegyverzetellenőrök vezetője tegnap az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) ülésén. Washington bizonyítottnak látja, hogy Irak nem tett eleget a BT határozatának. A londoni Financial Times cikke szerint Kelet-Európában Magyarország vált a legnagyobb mértékben részesévé az iraki háborús készülődésnek.

Hírösszefoglaló
2003. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hans Blix, az ENSZ Felügyeleti, Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottságának (UNMOVIC) elnöke és Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója az ENSZ fegyverzetellenőreinek tevékenységét értékelte a BT előtt.
Blix jónak minősítette Irak együttműködését abban, hogy az ellenőrzésre kiszemelt helyszíneket megnyitja az ENSZ szakértői előtt. Hangsúlyozta azonban, hogy Bagdad még mindig nem pótolta a tiltott fegyvergyártási programjairól korábban átadott nyilatkozat hiányosságait. Hans Blix három kérdést megválaszolatlannak nevezett: Mennyi tiltott fegyverzet maradhatott Irakban az 1991-es háború előtti időből és esetleg azt követően? Mit szerezhettek be, illetve gyárthattak azóta, ha egyáltalán történt ilyesmi? Hogyan gátolhatja meg a világ, hogy bármiféle tömegpusztító fegyvert állítsanak elő vagy szerezzenek be a jövőben? A Fehér Ház szerint Hans Blix jelentése azt mutatja, hogy Irak nem tett eleget az ENSZ leszerelési követeléseinek, és továbbra is tömegpusztító fegyvereket birtokol.
*
Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója jelentésében közölte, hogy ellenőreik két hónapnyi vizsgálódásuk során nem találtak olyan bizonyítékot, amely szerint Irak felújította volna nukleáris fegyverkezési programját. El-Baradei felszólította a Biztonsági Tanácsot, biztosítson több időt a fegyverzetellenőröknek munkájuk elvégzéséhez.
Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy az iraki fegyverzet-ellenőrzés folytatódik, de fogytán az idő. Fleischer elzárkózott az olyan kérdések megválaszolása elől, amelyek azt firtatták, hogy mennyi idő áll még a fegyverzetellenőrök rendelkezésére, mielőtt George Bush amerikai elnök a háború mellett döntene. Szavai szerint annyi a mai jelentésből egyértelmű, hogy Irak nem tett eleget a BT határozatának. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta, „nem kell füstölgő puskacsövet találni ahhoz, hogy bizonyított legyen a rossz szándék. Ebben az esetben ugyanis a lövedék már elhagyta a fegyvert. Nekünk ezt kell megakadályoznunk”.
Az EU-tagországok az ülés előtt nem sokkal elvi egyetértésre jutottak abban, hogy az ENSZ-nek folytatnia kellene iraki fegyverzetellenőrzéseit. Brüsszelben tartott tanácsülésükön az uniós külügyminiszterek felszólították Bagdadot, hogy „teljes mértékben és aktívan” működjön együtt a világszervezet ellenőreivel. Szintén az ellenőrzések folytatását szorgalmazta Kofi Annan, az ENSZ főtitkára.
Iraknak őszinte szándéka tisztázni a fegyverzetével kapcsolatos kérdéseket – jelentette ki a BT nyílt ülése után tartott sajtóértekezletén Irak állandó ENSZ-képviselője. Mohamed Abdullah Ahmed Sati Duri szavai szerint Bagdad mindent megtesz a tisztázás érdekében, minden téren együttműködik az ENSZ fegyverzetellenőreivel, hogy a lehető leghamarabb befejezhessék tevékenységüket.
Az ENSZ nyílt ülése után a tagok zárt ajtók mögött folytatták a megbeszéléseket, amelyeken döntenek a követendő politikáról. George Bush várhatóan a mai, az Egyesült Államok helyzetét értékelő szokásos év eleji beszédében nyilvánítja ki véleményét.
A londoni Financial Times szerint térségünkben leginkább Magyarország veszi ki a részét az Irak elleni háborús készülődésből. A brit napilap úgy véli, hogy az amerikaiak háborúja szakítópróbának teszi ki az EU-csatlakozás előkészületeit lezáró, a közép-európai országok Egyesült Államokhoz fűződő viszonyát. A lap szokatlannak minősíti, hogy a magyar kormány a taszári támaszponton megengedte az amerikaiaknak háromezer iraki ellenzéki aktivista kiképzését.
***
Amerikai–török megegyezés? A török televízió értesülése szerint Ankara és Washington megállapodott arról, hogy az Irak elleni támadáskor húszezer amerikai katona felvonulási terepként használhatja Törökországot. Az állítólagos megegyezést még jóvá kell hagynia a parlamentnek, amely azonban egyelőre nem tűzte napirendre a kérdés megvitatását. Ugyancsak meg nem erősített hírek szerint az amerikaiak három földközi-tengeri kikötőt, továbbá három légi támaszpontot is használhatnak. (MTI)
***
Irakról tárgyaltak Porto Alegrében. Az Irakra nehezedő nyomás megszüntetése és a háború lehetőségének elhárítása volt az egyik fő követelés a brazíliai Porto Alegrében megtartott III. Szociális Világfórum tegnapi utolsó munkanapján. A rendezvénysorozat résztvevői állást foglaltak a világ más háborús konfliktusai, gazdasági és szociális igazságtalanságok megszüntetése mellett. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.