Nem fogadták még el az üzleti tervet a tulajdonosok, az februárban várható – mondta Balogh Ádám, a Magyar Posta Rt. szóvivője. Elismerte azonban, információink annyiban igazak: több üzleti terv is létezik, így elképzelhető, hogy valamelyikükben 2003-ra szerepel a 3500 fős leépítés és a postahivatalok megszüntetése. Úgy tudjuk: a idei létszámleépítést további elbocsátások követnék, így négy év alatt hétezerötszáz munkavállalótól válna meg a posta. Ez nagyban érintené a fegyveres szolgálatot teljesítő biztonsági személyzetet és az informatikai részleget.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Magyar Posta Rt. valamennyi munkavállalói érdekképviselete közös állásfoglalásban utasította el a társaság új stratégiájának tervezetét. Az érdekvédők bár tudomásul veszik a racionalizálás szükségességét, azt azonban nem fogadják el, hogy technológiai váltás nélküli, nagyarányú létszámcsökkentést hajtsanak végre a postánál. „Mint privatizációs technikát, a tőzsdei bevezetést támogatjuk, ám tiltakozunk a Magyar Posta Rt. bármilyen arányú eladása ellen” – áll a közleményben.
Információink szerint a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt.-ben napirenden van a társaság privatizálása is.
Az átszervezések során regionális igazgatóságokat hoznának létre. Már tavaly év végén Budapesten összevontak két igazgatóságot; a kerületi szolgáltatásokat kontrolláló budapesti és az ugyancsak a fővárosból ellenőrzött Pest, Fejér, Komárom-Esztergom megyei és a fél Nógrád megyei igazgatóságot. Az átszervezést követően jelenleg is folyamatban van mintegy háromszáz munkatárs elbocsátása. Postai dolgozóktól úgy értesültünk, hogy teljes a bizonytalanság a cégen belül: sokan már megkapták az értesítést a leépítésről, viszont azt nem tudják, hogy többéves munkaviszonyuk után kapnak-e végkielégítést. Többen azt gondolják: rákényszerítik őket, hogy ők maguk mondjanak fel, ami után nem jár végkielégítés.
Lapunk értesülései szerint annak ellenére, hogy a Magyar Posta Rt. jelentős veszteségekkel küzd, decemberben mintegy félmilliárd forint értékben vásárolt különféle informatikai és számítástechnikai eszközöket, sőt Szabó Pál, a társaság vezérigazgatója nemrég harmincmillió forintos szolgálati autót vásárolt magának. A posta szóvivője elmondta: úgy tudja, a vezetésnek nem voltak ilyen befektetései.
Medgyessy Péter még miniszterelnök-jelöltként levélben tett ígéretet arra, hogy „a köz alkalmazottai, a nővérek, az orvosok, a postások és a tanárok visszakapják szakmájuk erkölcsi és anyagi megbecsülését”. A Magyar Posta munkavállalóinak bére mintegy húsz százalékkal marad el a nemzetgazdasági átlagtól, a különbség az idén akár 25-30 százalékra is nőhet.
A Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége a közelmúltban petíciót juttatott el a miniszterelnökhöz, amelyben ígéretének teljesítésére szólította fel a kormányfőt.
Defend-hagyaték. A posta ma jelenteti meg a közbeszerzési tenderkiírást, hogy kiválassza azt a céget, amely a pénzszállítást és -feldolgozást végzi majd – jelentették be a posta vezetői. Szabó Pál vezérigazgató elmondta: a végelszámolás alatt lévő Defend legkésőbb március 4-én éjfélig felelős ezért a tevékenységért, ez év március 5-től már új szolgáltatóval szerződik a posta. Az idő rövidsége miatt hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárás keretében választják ki az öt meghívott cég közül a leendő szolgáltatót.
Márki-Zay ismét önazonos: újra lámpavasakról fantáziál
