Tovább nőtt a munkanélküliség

Az elmúlt három hónapban tovább növekedett a munkanélküliségi ráta, amely ismét elérte az 5,9 százalékot, és 0,4 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A foglalkoztatási helyzet a már bejelentett tömeges elbocsátások miatt – mint az IBM, a Philips, a Salamander, a ZA-KO Rt., valamint a Dunaferr és a DAM várható nagy létszámú leépítése – a következő hónapokban drasztikusan romlani fog. A KSH felmérése szerint 244 ezer a munkanélküliek száma, míg a Foglalkoztatási Hivatalnál már 345 ezer munkanélküli regisztráltatta magát.

Mayer György
2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt három hónap átlagában a nemzetközi szinten öszszehasonlítható munkanélküliségi ráta 5,9 százalék volt, ami 0,4 százalékponttal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A munkanélküliek száma október–december hónapokban 244,2 ezerre nőtt, ami 16,6 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbit – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi tájékoztatójából. A vizsgált időszakban a munkavállaló korú népesség 64,2 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A foglalkoztatottak száma az utóbbi három hónap átlagában 3,901 millió fő volt, 23,8 ezerrel magasabb, mint az előző év azonos időszakában, ám a növekedés a mintavételi hibahatáron (40 ezer fő) jóval belül maradt. Az EU-országokban az időszak középső hónapját jelentő szeptemberben a munkanélküliségi ráta átlagosan 7,7 százalék volt.
A KSH kimutatása szerint a munkanélküliek 44,4 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, a tartósan munkanélküliek aránya 2,2 százalékponttal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,3 hónap volt. A 15–24 éves fiatalok aránya az öszszes munkanélkülin belül 23,6 százalék, az ebbe a korcsoportba tartozók munkanélküliségi rátája 12,7 százalékot ért el, ami 1,8 százalékponttal magasabb az egy évvel korábban mértnél. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint december végén a regisztrált munkanélküliek száma 345 ezer fő volt, míg októberben 328 ezer fő. Tehát 17 ezer fős a regisztráltak között a növekedés. A nyilvántartott munkanélküliek közül 116 ezer fő kapott munkanélküli-járadékot, 3 ezren jövedelempótló támogatásban, míg az utóbbit felváltó rendszeres szociális segélyben 110 ezren részesültek. Mint Lakatos Judit főosztályvezető jelezte: a 15–64 éves népesség 40,2 százaléka sem foglalkoztatottként, sem munkanélküliként nem volt jelen a munkaerőpiacon az elmúlt évben. A munkaerőpiacról kikerülők jelentős része a társadalombiztosítási rendszerbe került, segély és alkalmi munka kombinációjából tartja el magát.
Az ismét emelkedésnek indult munkanélküliség további drasztikus növekedését jelzi előre, hogy ezekben az adatokban még nem szerepelnek a nagyobb létszámot érintő, már bejelentett csoportos leépítések, így többek között a székesfehérvári IBM 3700 dolgozóját érintő, a Dunaferr privatizációs elképzeléséhez elkészített tanulmány szerint év végéig várható közel négyezer fős leépítés, valamint a Mol csaknem 2500 dolgozójának jelzett elbocsátása. Szintén ezután fognak megjelenni a statisztikákban a Salamander, a ZA-KO, a Videoton, az Elegant Rt., a Hollóházi Porcelán Rt. utcára került dolgozói, és sajnos szinte a végtelenségig sorolható a napról napra növekvő leépítések, gyárbezárások ténye. Ugyancsak növeli a munkanélküliséget, bár nem szerepel a csoportos elbocsátások között az úgynevezett „csöpögtetéses” leépítés, amikor egyszerre harmincnál kevesebb embert küldenek el.

Kiss Péter munkaügyi miniszter mindezekre reagálva mindig a növekvő foglalkoztatottságot hangoztatja, bár a statisztikák nem támasztják alá optimizmusát. Mint tegnap jelezte: szerkezetváltás zajlik a munkaerőpiacon, elmennek az olcsó munkabért kereső multik, de jönnek helyettük az új technológiát és a kvalifikált munkaerőt igénylők. Bár a miniszter tegnap elismerte azt is, hogy a hazai munkabért terhelő adók és járulékok nemzetközi összehasonlításban is nagyok, továbbra is kitartott amellett, hogy 2-300 ezer új munkahelyet tudnak létesíteni, és megfelelő irányban haladnak a tendenciák. Ugyanakkor Őry Csaba és Balsai István ellenzéki képviselők többször felhívták a figyelmet az elbocsátások veszélyeire és a kormány gazdaságélénkítő programjának hiányára, mint amilyen az előző kormány virágzó Széchenyi-terve volt, amely a hazai kis- és középvállalkozásokat segítette. A gazdasági tárca mulasztásai, kudarcai többször bebizonyosodtak, így az elmaradt Peugeot-beruházás kapcsán is. Mint kiderült a franciák január 14-én döntöttek a beruházásról, miközben a minisztérium csak 17-én akarta tárgyalni az ügyet. A tárca és Csillag István miniszter hozzáállását mutatja, hogy a Medgyessy Péter miniszterelnök által összehívott cégvezetői tanácskozáson a legilletékesebb, a gazdasági minisztérium nem képviseltette magát.

Leépít az Ajka Kristály. Drasztikus árbevétel és nyereségcsökkenés miatt néhány héten belül akár félezer dolgozóját küldheti el az Ajka Kristály Üvegipari Rt. Mint a Napi Gazdaság jelezte: a Fotex Rt. tulajdonában lévő társaság még 1340 dolgozót foglalkoztat, ám az amerikai piacukon bekövetkezett visszaesés miatt az utóbbi másfél évben már kétszáz munkatársukat elküldték. Az exportlehetőségek romlása akár a cég végét is jelentheti.

Változott a KSH módszertana. A 2001. évi népszámlálási adatok figyelembevételével 2003-tól módosult a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaerő-felmérési módszertana. A bevezetett technikai és módszertani változásokból következik, hogy a 2001–2002. évi adatokat – amelyek eddig az 1990-es népszámláláson alapultak – újraszámolják és lecserélik. A népességszám eddigi alkalmazásával a munkavállaló korú csoportot némileg túlbecsülték. A munkanélküliségi ráta nem változott, de a foglalkoztatottsági szint a valóságban némileg kisebb, mint a korábbi munkaerő-felmérés számai jelezték. A korrekció viszont nincs hatással az egyes évek között végbement változások mértékére. A KSH kikérdezéses felmérése a nemzetközi ILO ajánlásait követi. Ennek megfelelően foglalkoztatottnak tekintendő mindenki, aki a vizsgált időszak úgynevezett vonatkozási hetében legalább egy óra, bármilyen jövedelmet biztosító munkát végzett. A két módszer különbségéből adódik, hogy a Foglalkoztatási Hivatalnál bejelentkezett és regisztrált munkanélküliek száma lényegesen, ebben az időszakban százezer fővel volt magasabb, mint a KSH ugyanarra vonatkozó adatsora.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.