Több ezer család jövője vált bizonytalanná a DAM Steel Rt. csődbejelentése kapcsán, ugyanis az új helyzetben senki nem tudott felvilágosítást adni arra vonatkozólag, hogy mikor indulhat meg a termelés a kohászati üzemben. A DAM csődbejelentése azután következett be, hogy a tulajdonos olasz Cogne-csoport vezetői többször is a termelés újraindításáról beszéltek, és bizakodóan várták a kormány beígért segítségét. A csődbejelentés kilencvennapi haladékot ad arra, hogy a tulajdonosok megpróbáljanak megegyezni hitelezőikkel, bár arra vonatkozólag sincs ellenőrizhető és megbízható adat, hogy ténylegesen mekkora tartozása is van a cégnek. A DAM eredetileg veszteséges működése miatt állította le termelését, és az ÉMÁSZ magas energiaárára, valamint az acélhulladék felvásárlásának anomáliáira hivatkozott.
A DAM bejelentése szerint a január 22-én megindított csődeljárás keretében február 18-án tárgyalnak hitelezőikkel. A cég vezetői szerint veszteségük több milliárd forintra rúg, ám a tartozásuk öszszegét nem hozták nyilvánosságra. Hírek szerint ennek nagysága is több százmillió forint. Az előzményekhez tartozik, hogy még január közepén az ÉMÁSZ bejelentette: elfogadja a DAM ajánlatát a vitatott transzformátorállomás visszavásárlására, ám azóta sem történt előrelépés az ügyben. Veres László, a Miskolci Önkormányzat szóvivője elmondta: a héten ismét összeül az önkormányzat kohászati krízismunkacsoportja, hogy megpróbáljanak segíteni. Váratlan volt a csődbejelentés, mert az előző héten Eugenio Marzorti még azt a tájékoztatást adta, hogy hosszú távra gondolkoznak és nem akarnak csődöt jelenteni. Ezzel a lépéssel – a beszállítókat is figyelembe véve – több ezer család megélhetése került veszélybe. A DAM döntése rendkívül nehéz helyzetbe hozza a Diósgyőri Gépgyárat (Digép) is, hiszen egyik legnagyobb partnerük megrendeléseit veszíthetik el. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) reagálása szerint a tárca azt szeretné, ha a DAM Steel Rt.-nél a csődbejelentés után is megmaradnának a munkahelyek, folytatódna a termelés.
A térség munkavállalóinak borús jövőjét vetíti előre az a tegnapi bejelentés is, hogy az ÉMÁSZ Rt. minimális mértékre korlátozza az Ózdi Acélmű Kft.-nek nyújtott villamosenergia szolgáltatást, a társaság milliárdos nagyságrendű felhalmozott tartozása miatt. A korlátozott árammennyiség az élet- és vagyonbiztonság fenntartásához elegendő, ám a termeléshez nem. Lapzártakor érkezett a hír, hogy az Ózdi Acélmű dolgozóit február 17-ig szabadságolják. Mint Ernst Bachner, a német Max Aicher GmbH. többségi tulajdonában lévő acélmű ügyvezető igazgatója jelezte: a társaság a magyar villamosenergia-piac megkezdődött nyitását kihasználva külföldről tervezi az energiaszükséglet fedezését.
Rendőröket támadtak meg egy migránshotelnél
