Változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatláb 6,50 százalékos szintjét tegnapi ülésén a monetáris tanács: a döntés a várakozásoknak megfelelő volt, hiszen egyelőre nem várt elmozdulást a piac. Ugyanakkor – egyes elemzők várakozásával ellentétben – a monetáris tanács tegnap nem szűkítette a kamatfolyosót, és a kéthetes betétnél bevezetett mennyiségi korlátot sem oldotta fel.
A testület az ülésen megvitatta a február 10-én publikálandó inflációs jelentés első változatát, illetve tudomásul vette Oblath Gábor lemondását a monetáris tanácsban betöltött posztjáról.
A Magyar Nemzeti Bank az euró értékesítésére aukciót hirdetett: az eladásra az MNB ugyanakkor sem mennyiséget, sem árfolyamot nem hirdetett meg. (Az aukció nyilvánvalóan az utóbbi napokban felgyülemlett eurómennyiség csökkentésére irányult, az MNB ugyanis az intervenció alatt arra kényszerült, hogy jelentős mennyiségű eurót vásároljon.)
A jegybank aukciójának eredményét nem hozta nyilvánosságra, ám az a piaci hírek szerint nagyon szolid érdeklődés mellett zárult. A Portfolio című on-line gazdasági újság szerint úgy tűnik, hogy az MNB „csak megszondáztatta a piacot”, hiszen nem lehetett elfogadott ajánlatról hallani. Az MTI-ECO értesülése szerint – amit a hírügynökség piaci hírekre alapoz – az MNB devizaaukciójára 243 forint feletti euróárakat nyújtottak be a bankok, egyes vélemények szerint 245 forintos ajánlat is volt. A jegybank azonban teljes titoktartásba burkolózott, bankonként kétoldalú tárgyalásokat folytatva közölte az aukció eredményét. Ezért a piacon csak találgatják, hogy egyáltalán sikeres volt-e az aukció. Piaci értesülések szerint 244,50 forint alatt nem fogadott el ajánlatot a jegybank, de azt sem tartják kizártnak, hogy egyáltalán nem volt elfogadott ajánlat. Voltak olyan vélemények is, hogy a jegybankhoz nem érkeztek megfelelő mennyiségű és minőségű ajánlatok. A kereskedők egy része úgy véli, hogy a bankok a megadott néhány óra alatt nem tudtak komolyan felkészülni az aukcióra. Találgatják, hogy a jegybank egyszeri próbálkozásáról volt-e szó, vagy máskor is tervez hasonló „rajtaütésszerű” megoldásokat.
Az „eredményhirdetés” elmaradásának következtében ahelyett, hogy megnyugodott volna a piac, csak fokozódott a bizonytalanság: a nap első felében 11,70 százalékig erősödött a forint, néhány perccel a devizaaukció befejezése után 11,26 százalékig gyengült.
*
Az árfolyam-ingadozási korlátok 2001-ben végrehajtott lazítása és az ugyanakkor meghirdetett inflációkövető politika a legutóbbi időben pénzügy-politikai dilemma elé állította a Magyar Nemzeti Bankot, amelynek egyazon eszközzel most két célt kellene követnie – áll a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) Londonban kiadott elemzésében. Az MNB elszánta magát a sáv védelmére, és ez valószínűleg sikerülni is fog neki – írja az elemzés. A befektetési bank szerint azonban az inflációval szembeni nagyobb türelem végső soron akár a magyar valutauniós csatlakozás késedelmének veszélyével is járhat.
***
NZZ: győzelmi hangulat. Az MNB a múlt héten megmutatta, hogy a hatóságok nem eleve esélytelenül állnak szemben a tőkeerős külföldi alapok spekulációs támadásaival. Egyelőre azonban csak egy csatát, s nem a háborút sikerült megnyerni – olvasható a Neue Zürcher Zeitung című független svájci lap csütörtöki számában. – Ugyanakkor az MNB hamarosan arra kényszerül, hogy határozott lépéseket tegyen a piaci likviditás felszívására és az irányadó kamatláb szerény emelésére.
***
WSJE: tart a játszma. – Biztos vagyok benne, hogy a magyarországi játszma még nem ért véget – mondta a Wall Street Journal Europe pénteki számában Rebecca Patterson, az amerikai JP Morgan devizastratégája. Magyarországra folytatódik az alapok beáramlása, ahogyan az ország közelebb kerül az EU- és az euróövezeti tagsághoz. A spekulánsok hamarabb ugrottak fel a vonatra, mint a magyar jegybanknak tetszett volna, de nem fognak tömegesen leugrálni – vélte az elemző.
Olcsó, kétéltű terepjáróra vágyik? Oroszországban erre is van megoldás…
