Veszélyben a Rába és a Szigetköz?

Átrajzolnák a Nyugat-Dunántúl vízügyi térképét a csapadékhiánytól szenvedő Balatonért aggódó vízügyesek, ám ígérik, a Rába vízkészletét nem veszélyezteti majd, hogy a folyóból nyerik a vizet. Kolber István, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) elnöke lapunkban azzal vádolta meg a WWF Magyarországot, hogy utólag keresnek kifogásokat a tervben. A győri Reflex Környezetvédő Egyesületet ugyanakkor felháborította Kolber nyilatkozata. Szerintük ugyanis csak álegyeztetéseket tartottak az ügyben. Kóródi Mária szakminiszter már elismerte, hogy ökológiai kockázattal járna a folyó részleges elterelése.

Munkatársainktól
2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminckilenc vízpótlási javaslat került múlt ősszel a Vízügyi Tudományos Kutatóintézet (VITUKI) Rt. munkatársai elé, és a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) megbízása alapján ezek közül választották ki azt a gravitációs változatot, amely a legkisebb ráfordítással, gyorsan, és a megfogalmazásuk szerint hatékonyan, de a környezet nagyobb károsítása nélkül oldaná meg a Balaton vizének pótlását. A WWF Magyarország igazgatója, Márkus Ferenc december elején a sajtóban adott hangot aggodalmának, mondván, ökológiai szempontból elfogadhatatlan és pénzpocsékolás a tó folyóból való vízpótlása. A Rába-parti települések polgármesterei is aggodalmukat hangoztatták. Ők attól félnek: a hasznosítható, jelesül az öntözéshez szükséges vizet vonná el a folyótól a balatoniak „vízpótlási akciója”.
– Szó sincs a Rába eltereléséről, vagy „elapasztásáról”. Az a tervünk, hogy idegen víz felhasználásával hosszú távon megoldás szülessék a tó vízpótlására – mondta lapunknak Kolber István. A Balaton Fejlesztési Tanács elnöke emlékeztetett: minden folyónak, így a Rábának is van egy, a vízügyi hatóság által meghatározott vízkészlete, ami nem enged meg semmiféle beavatkozást. Állította: az a vízmenynyiség, amely évenként 15-20 centiméterrel növelné a Balaton vízszintjét, a tudományos szakemberek modellvizsgálata szerint nem veszélyeztetné a Rábát. A VITUKI terve csak a folyó felesleges vízkészletével számol – hangsúlyozta. Hozzáfűzte: a múlt év decemberében megvitatott vízpótlási tervről tovább folynak a konzultációk, és még e hónapban újabb tanácskozást tartanak Siófokon, amelyen a környezetvédők is részt vehetnek.
A BFT elnöke azt reméli: amint a most még aggódók megismerik a természetes lefolyással történő vízátvezetés lényegét, eloszlanak kétségeik. Kolber István lapunknak úgy fogalmazott: a balatoni turizmus csaknem 40 milliárd forintos évi bevételéhez viszonyítva a rábai vízpótlás hárommilliárd forintra becsült összege nem tekinthető jelentősnek. – A magyar turizmus jövője szempontjából meghatározó jelentőségű Balaton nem hagyható magára, nem nézhető tétlenül az aszálytól szenvedő tó, ezért a mesterséges beavatkozás nem késlekedhet. Ha minden a terveink szerint történik, és kormányzati segítségre is számíthatunk, akkor – helyenként alagutas csatornákban, másutt a felszínen, egy mesterséges patakmederben – akár már jövőre csordogálhat a Balaton felé a tó megmentését szolgáló Rába-víz – fogalmazott a fejlesztési tanács elnöke.
A győri székhelyű Reflex Környezetvédő Egyesületet ugyanakkor felháborította a Balaton Fejlesztési Tanács elnökének a WWF Magyarország ellen indított „támadása”, amely szerint a világszervezet hazai vezetője nem vett részt a korábbi egyeztetéseken. – Valóban, például tavaly novemberben Sárváron volt egy rendezvény, amelynek elnevezése nagyon szépen csengett: A Rába, az évtized folyója címmel meghirdetett vita – szögezi le a Reflex közleménye. Lajtmann József, a szervezet elnöke kifejtette: a vízügy és a természetvédelem államtitkárai, térségi szakhatósági emberei ott arról beszéltek, hogyan lehet újra természetközeli állapotba hozni a Rába tönkretett szakaszait. Elhangzott, hogy természetvédelmi oltalom alá kell hoznia a felső, vadregényes részét, illetve, hogy a folyógazdálkodás bevezetésével meg kell szüntetni a víz szanaszét terelgetését, helyette úgynevezett zöldfolyosó, azaz igazi víz- és természetvédelem lesz.
Lajtmann szerint a Sárváron, a Rába mellett élőket erről tájékoztatták, és egy szót sem ejtettek arról, hogy már készül a terv a folyó „felesleges vizének” Balatonba terelésére. Erről egy másik térség helyi lakosságát tájékoztatták, Siófokon. – Mit kell érteni egy folyó „felesleges” vizén? – tette fel egyben a kérdést az elnök. A környezetvédő leszögezte: a Reflex álláspontja azonos a WWF álláspontjával: ne tereljék a Rábát a Balatonba.
Emlékezetes: Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter lapunknak adott interjújában elismerte, hogy a Rábából történő vízpótlás ökológiai kockázattal jár. Sérülhet ugyanis az amúgy is sokat szenvedett Szigetköz élővilága. A tárcavezető szerint ellenben megoldást kell találni a vízpótlásra, ezért a Balaton Drávából vagy Murából való feltöltésének lehetőségét is vizsgálják, ám itt a szomszédos országok kifogásai jelenthetnek akadályt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.