Fegyveresek a riói karneválon

A riói karnevál történetében először a hadsereg csapatai is vigyázzák az utcák rendjét a tegnap elkezdődött mulatságon. Az intézkedésre azért volt szükség, mert a város egy ideje a drogmaffiák csataterévé változott.

Hírösszefoglaló
2003. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminchatezer felfegyverzett rendőrt és háromezer katonát vezényelt az utcákra a brazil kormány Rio de Janeiróban, ahol tegnap kezdődött el a karnevál. A katonák a mulatság történetében először vigyázzák a szambázó tömegek szórakozását – adta hírül a BBC. Az intézkedést az indokolta, hogy a Rio de Janeiró-i kábítószer-kereskedő bandák az elmúlt hetekben valóságos háborút indítottak a város ellen. A géppisztolyos, házilag készített bombákkal felszerelt maffiózók mostanáig negyvenhét buszt gyújtottak fel vagy támadtak meg az utcákon. Városszerte kisebb bombák robbantak, és gyakorivá váltak a rendőrőrsök elleni akciók is.
A bűnözők a legdurvább támadást hétfőn indították: rendőröket támadtak meg, autókat törtek öszsze, és a tengerpart egyik zsúfolásig megtelt, drága üdülőövezetében két bombát is felrobbantottak kora hajnalban.
Az üzletek egymás után zártak be, mert fenyegető üzeneteket kaptak a bandáktól. Amint arról beszámoltunk, egy lángoló busz mellett a rendőrök utcai tűzpárbajra kényszerültek a gengszterekkel, de nem tudták útját állni a további gyújtogatásoknak. A városban kaotikus állapotok uralkodnak. A rendőrség az elmúlt két nap alatt hét bűnözőt lőtt agyon egy szervezett akcióban. A gengszterek legutóbbi áldozata egy 70 éves asszony, aki tegnap a kórházban belehalt az egyik felgyújtott buszon szerzett égési sérüléseibe.
A brit tévé tudósítója szerint mindezek ellenére a megszokott módon kezdődött a tegnapi karnevál: a szambaiskolák táncosai mögött önfeledt, mámoros tömeg hömpölygött a riói utcákon. Rio de Janeiro vezetése legalább négyszázezer látogatót vár a többnapos ünnepségre.
A hatóságok a Vörös Parancsnokság nevű bandát okolják az erőszakhullámért. A gengnek, amely a város nyomornegyedeit uralja, több ezer fegyveres tagja van. A rendőrség lehallgatott egy mobiltelefonos beszélgetést, amelyben a legszigorúbban őrzött börtönben raboskodó keresztapa, Fernandinho Beira Mar parancsokat osztogatott a banda tagjainak. A Tengerparti Freddy néven is ismert maffiafőnököt azóta átszállították a szomszédos állam, Sao Paulo egyik börtönébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.