Gyengülnek a piacok

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többnapos várakozás után tegnap végre emelkedhettek a tőzsdemutatók, a drágulásokat a korrekciós nyomás okozta, míg az amerikai elnök mindent elsöprő Irak-ellenes beszéde inkább eróziós hatással bírt. Sem Tokióban, sem az európai parketteken nem lelkesedtek a Bush-beszédtől, mivel a befektetők félnek a háborútól – mondta a Merrill Lynch elemzője tegnap délután. A legnagyobb ázsiai piacon 36 pontos csökkenéssel zárt a Nikkei 225 index. Az japán árfolyam-indikátor gyengülését meglepetéssel vették tudomásul az elemzők, mivel már néhány napja igen kedvező vállalati hírek jelentek meg.
Gyengüléssel indult a tegnapi tőzsdei kereskedés az európai parketteken is: Londonban és Frankfurtban a szokásos lejtmenettel kezdődött a nap, de amikor napvilágra kerültek a kedvező amerikai makrogazdasági adatok, a trend megfordult egy időre.
Hiába lett jó az Egyesült Államok januári munkanélküliségi adata, ha a nagykereskedelmi raktárkészletek növekedtek. A tegnap közzétett adatok szerint a nagykereskedelmi eladások csökkentek, ezért a raktárkészletek növekedtek az USA-ban. A szezonalitástól megszűrt nagykereskedelmi raktárkészletek értéke az év első hónapjában 287,26 milliárd dollárra nőtt.
Miközben a nyugat-európai piacok többsége az amerikai makrogazdasági adatok súlya alatt görnyedt, addig a Budapesti Értéktőzsdén szinte észrevétlenül beköszöntött a zárás ideje. A BUX ugyan azt a kűrt írta le, mint az előző napon, a különbség csupán anynyi volt, hogy csütörtökön magasról szinte folyamatosan gyengült az index, míg tegnap a mélyből folytatólagos erősödés következtében csúcsra járatták a tőzsdemutatót. Záráskor az index a napi csúcsától némileg visszaesve 7439,81 ponton zárt, ami 95,98 pontos emelkedésnek felelt meg. A vezető részvények közül tegnap a Matáv vitte a prímet, a távközlési papírok 30 forinttal drágultak. Hasonló, de gyengébb erejű felíveléssel zárta a hetet a Mol és az OTP is, míg a Richter a vesztesek táborában végzett. Az MTI–Eco adatai szerint a forint a bankközi devizapiacon 10,38 százalékon állt 38 bázispontos gyengülés után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.