Valóban titokzatos az adatprojekt

Utasította az In-Forrás Kht. felügyelőbizottságának elnökét Baja Ferenc, a kht. felett tulajdonosi jogokat gyakorló kormánymegbízott, hogy azonnal vizsgálják ki, milyen adatmentési projektben vesz részt az In-Forrás. A kancellária ugyanis nem adott erre megbízást. Lapunk megtudta: az In-Forrás ügyvezetője az Informatikai és Hírközlési Minisztériumnak is megküldte pénzügyi jelentését.

Hommer Tibor
2003. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmiféle megbízást nem adott az In-Forrás Kht.-nak adatgyűjtésre a Miniszterelnöki Hivatal Kormányzati Informatikai és Társadalmi Kapcsolatok Hivatala – nyilatkozta lapunknak Harka Zoltán, Baja Ferenc sajtófőnöke. A Magyar Nemzet tegnapi lapszámában megjelentek alapján viszont az államtitkár utasította a kht. felügyelőbizottsági elnökét, hogy azonnal vizsgáltassák ki, ténylegesen milyen tevékenységet végez az In-Forrás. Ez azért is lényeges, mert Baja Ferenc államtitkár sajtófőnöke szerint tavaly szeptember 10-től az ügyvezető feladata kizárólagosan a folyó ügyek lezárása és a végelszámolásra való felkészülés volt (lett volna).
Tarjáni Istvánt, a kht. ügyvezetőjét is megkerestük több vonatkozó kérdéssel, aki azzal kért haladékot a válaszadással keddig, hogy beteg nagymamáját kell meglátogatnia Nógrád megyében. Azt viszont megtudtuk tőle, hogy nemcsak Baja Ferencnek küldte el tegnap a kht. pénzügyi kimutatását, hanem Mohácsi Bélának, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium helyettes államtitkárának is. A helyettes államtitkár irodáján a kimutatásról szó szerint a következőket nyilatkozták: „Hozzá sincs nyúlva még, az iktatóban van”.

Azért lett volna fontos részleteket is megtudnunk a tegnapra összeállított és a könyvvizsgáló által is auditált pénzügyi beszámolóból, mert abból kiderülhet: ki bízta meg az In-Forrás Kht.-t azzal a feladattal, hogy részt vegyen egy kormányzati adatmásolási és tárolási feladatban. Ezt ugyanis senki nem tudta megmondani a Magyar Nemzetnek. Baja Ferenc titkárságán azt a választ kaptuk, hogy az In-Forrás ügyvezetője tegnap benyújtotta az auditált pénzügyi elszámolást, de „annak elemzése a következő napok feladata lesz”.
Baja Ferenc államtitkárhoz a tegnapi nap folyamán több olyan kérdéssel is fordultunk, amely az In-Forrás Kht. inkriminált, összesen 340 millió forintra rúgó adatvédelmi akciójára vonatkozott. A sajtófőnöktől kapott válaszokból kitetszik, hogy az államtitkárságon semmit nem tudnak arról, hogy ténylegesen mi is folyik az In-Forrás Kht.-nál. Így nem kaptunk választ arra sem, hogy a kormányváltás után több hazai közintézmény, s az In-Forrás Kht. átvilágításával is megbízott Proware Kft. az In-Forrás átvilágítása után folytatott-e bárminemű tevékenységet a kht.-nál. Kérdéses továbbá az is, kapott-e az In-Forrástól további megbízást a Proware? Ismeretlen számunkra, hogy a magáncég, azaz a Proware hozzáférhet-e azokhoz a bizalmas kormányzati információkhoz, amelynek mentésére és tárolására ismeretlen okokból és felhatalmazó által készül az In-Forrás Kht. Baja Ferenc államtitkár sajtófőnöke ezekre a kérdésekre azt mondta, hogy az ügyvezető kompetenciájába tartozik minden szerződés megkötése, ezért nem tudnak nyilatkozni. Az ügyvezető ugyanis az adatmentési projektről sem a tulajdonost, sem pedig a felügyelőbizottság elnökét nem tájékoztatta – állítja Harka Zoltán sajtófőnök. Éppen ezért utasította tegnapi cikkünk nyomán az In-Forrás felügyelőbizottságának elnökét Baja Ferenc arra, hogy haladéktalanul vizsgálják ki, valójában milyen ügyletet kell érteni az adatmentési projekt alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.