A jótállás kötelező

Használt ingatlanok esetében a vevő garanciális biztosítékát a szerződésben érdemes kikötni, míg az új lakásoknál egy 1987-es rendelet szabályozza a kötelezettségeket és jogosultságokat. Ez alapján kijelenthető, hogy három évig szinte teljes biztonságban van a lakástulajdonos.

Munkatársainktól
2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gutaütés is kerülgetheti azt, aki több millió, vagy több tíz millió forintot ad ki új ingatlanáért, majd a beköltözést követően néhány hét múlva azzal szembesül, hogy lakásával komolyabb műszaki problémák vannak. A hibák akár évek múlva is előjöhetnek: a bejárati ajtó, vagy a lakás ablakai közül valamelyik nem záródik pontosan. Legrosszabb esetben pedig akár statikai problémák is előfordulhatnak. Az esztétikai hibák között jelentkezhet például az ablakkeretek besárgulása. Használt lakások esetében a helyzet nem egyszerű, hiszen az eladó kártérítési felelősségét nagyban meghatározza a szerződés szövegezése. A viták gyakran a bíróságokon folytatódnak és érnek véget. Az új lakások esetében a jótállás feltételeit egy 1987-es kormányrendelet szabályozza. Ez előírja: az építési vállalkozó köteles jótállást vállalni az általa épített új lakóépület és az abban található lakások épületszerkezeteire, berendezéseire, továbbá a – rendelet mellékletében meghatározott – kiszolgálóhelyiségeire. Ennek időtartama három év, melynek kezdő időpontja az átadás-átvétel napja. Amennyiben az eladó és vevő közötti szerződés hátrányosabb feltételeket tartalmaz a megrendelő számára, akkor a szerződés helyett a rendeletet kell figyelembe venni. Ugyanakkor a szerződésben a megrendelő számára kedvezőbb feltételekben is meg lehet állapodni. A vevő vagy kezelő jótállási igényét az építővel, vagy az általa kijelölt javítóval szemben érvényesítheti. A jogosult kérheti a hiba kijavítását, a vételár megfelelő leszállítását, a hibás tárgy, szerkezet cseréjét, sőt a hibás munka újbóli elvégzését is.
Cserét csak akkor lehet kérni, ha a hiba megfelelő határidő alatt értékcsökkenés, vagy a vevő érdekeinek sérelme nélkül nem javítható ki. A jótállás megszűnik, ha a jogosult maga próbálja a hibát kijavítani vagy más szerelőt bíz meg. Utóbbit akkor teheti, ha az építő vállalkozó a hiba kijavítását nem tudja megfelelő határidőre vállalni, nem végzi el, vagy ismét hibás munkát ad ki a kezéből. Egyébként a hiba bejelentését követően a vállalkozó 15 napon belül köteles azt megvizsgálni és arról nyilatkozni. Az igényt érvényesíttetni jótállási jeggyel lehet.
Ugyanakkor a megrendelő mellett a vállalkozó is rendelkezik jótállási joggal, mégpedig beszállítóival szemben. Így az alvállalkozókat is felelősség terheli az általuk szolgáltatott termékekre vagy munkákra. A kötelezettség őket az átadás-átvétel napjától addig terheli, amíg az építési vállalkozó a jogosulttal szemben helytállni tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.