Piszkos tizenkettőnek nevezték el annak idején az iraki felső vezetés magját alkotó csoportot, amely a szövetségesek elsőrendű célpontjává vált a háború megindításakor. A számok időközben ugyan változtak – negyven, emberiség elleni bűnökkel vádolt politikusról beszéltek, majd lecsökkentették ezt nyolc főre –, annyi azonban biztos, hogy ezen a képzeletbeli listán Szaddám Huszeint két fia, a brutalitásukról ismert Udaj és Kuszaj követi.
Az olaszok szerint a futball képes olyan sportbarátságokat szülni, amely felülemelkedhet a politika okozta ellenségeskedéseken. A focicsapatával néhány hónapja Itáliában edzőtáborozó Udaj Huszein ezt másképp gondolja. Míg ugyanis az olaszok népünnepéllyel koronázták meg a meccs után amúgy is emelkedett hangulatot, addig Udaj Huszein megkínoztatta a gyengébben szereplő játékosokat.
Bagdad bazárjaiban nemcsak Szaddám, hanem a fiúk képei is kint vannak a falon. Udaj, a folyton szivarozó idősebbik fiú a térséget jól ismerők szerint „lélekben” sokban hasonlít apjához, így ha két szóval kellene jellemezni: brutális és magabiztos. Szaddám tehát nyilván nem véletlenül nézte ki őt utódjául. Udaj rendkívüli befolyásra tett szert, s amellett, hogy bekerült a parlamentbe, apja tanácsadója is lett. Idővel a legnagyobb bagdadi újság, a Bábel mellett gyakorlatilag az egész iraki sajtó a kezébe került – beleértve egy rockzenét játszó rádiót is –, 1994-ben pedig, amikor az Egyesült Államok fokozta a Perzsa-öbölben a jelenlétét, létrehozta a Fedajin Szaddám nevű, jelenleg tizenötezer tagot számláló, félkatonai szervezetet. Milíciájának női tagozata is van, Udaj hozzájuk szólva hangoztatta a háború kezdetekor, hogy „ez az a nap, amit vártunk, amikor az iraki nőknek alkalma nyílik hangosan örömüket kifejezésre juttatni a győzelmes hősöket vagy a hit mártírjait látva”. Ez a mondat volt talán az utolsó, amely biztosan Udaj Huszeintől hangzott el, hiszen a legelső bombázás óta nyoma veszett.
Nem ez volt az első eset, hogy Udaj élete veszélybe került, hiszen egy korábban ellene elkövetett merénylet során súlyosan meg is sebesült. Egy sántító diktátor viszont elképzelhetetlen egy abszolút tekintélyhatalmon alapuló rendszer élén, így aztán képbe került Kuszaj is, aki kinézetében igen hasonlít Szaddám Huszeinhez. A kisebbik fiúra eddig egyetlen igazán nagy feladat hárult, mégpedig annak a nyolcvanezres Köztársasági Gárdának az irányítása, amely feltehetően az iraki hadsereg egyetlen, igazán jól felszerelt alakulata. Nem csekély tehát Kuszaj szerepe sem, noha eddig úgy tűnt, a politikai csatározásokban rendre alulmarad bátyjához képest. Híresztelések szerint a kemény rivalizálás miatt nem is igazán jó a kapcsolat a két fiú között.
Szaddám utódlásról szóló tervei viszont szinte már biztos, hogy nem emiatt fognak elbukni. A háború végkimenetelét kár volna ugyanis megkérdőjelezni, így a Huszein családon belüli hatalmi játszmák hamarosan véget érhetnek.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor