Hírösszefoglaló
Tony Blair, aki először számolt be a hadműveletekről az alsóházban a háború kezdete óta, megerősítette: a fegyveres beavatkozás célja Szaddám Huszein iraki elnök rendszerének eltávolítása, és a tömegpusztító fegyverek leszerelése. Blair szerint e cél elérése végett a szövetségesek minél előbb el akarják érni Bagdadot. A miniszterelnök szerint azért nem a sokak által előzetesen várt elsöprő légicsapás-sorozattal kezdték az iraki hadjáratot, mert a lehető legkevesebb szenvedést akarják okozni az iraki lakosságnak, és meg akarják őrizni a ország vagyonát a jövő nemzedékének. E stratégia jegyében először a szárazföldi erők indultak meg, és biztonságba helyezték a dél-iraki olajmezőket – mondta. Bejelentette: a déli Fav-félsziget most már teljesen a szövetséges erők ellenőrzése alatt van. Megerősítette, hogy a térségbeli olajkutak alá voltak aknázva, és ha a szövetségesek nem lépnek gyorsan, „Irak jövőbeni gazdagsága már lángokban állna”.
Tommy Franks tábornok, az Egyesült Államok iraki hadműveletének főparancsnoka a szövetséges erők „gyors és olykor látványos” előrenyomulásáról beszélt, és elismerte, hogy az irakiak lelőttek egy Apache Longbow típusú helikoptert, amelynek kétfőnyi legénysége eltűnt. A tábornok az amerikai haderő dohai főhadiszállásán tájékoztatta a sajtó képviselőit a hadműveletek alakulásáról. Elmondta: a két helikopterpilóta sorsa jelenleg ismeretlen. A katonai hatóságok eltűntnek nyilvánították őket. Közölte azt is: felvették a kapcsolatot néhány iraki egység parancsnokával, hogy a megadás feltételeiről tárgyaljanak. Néhány iraki egység kemény ellenállása nem okoz meglepetést a szövetséges katonáknak – állította, hozzáfűzve, hogy a koalíciós erőknek további veszteségekre kell felkészülniük.
Az Egyesült Államok hétfőn felszólította az orosz kormányt, hogy haladéktalanul állítsa le orosz cégek iraki szállításait, páncéltörő rakéták, éjszakai látókészülékek és a földrajzi helymeghatározó GPS-rendszer zavarására alkalmas elektronikus eszközök eladását. A Fehér Ház szóvivője szerint Washingtonnak hiteles bizonyítékai vannak arra, hogy az orosz cégek tiltott eszközöket szállítottak a bagdadi rezsimnek, és segítséget nyújtanak az irakiaknak használatuk elsajátításában.
Ari Fleischer másfelől elmondta, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) megvizsgálja az iraki elnök hétfőn sugárzott televíziós beszédét, hogy megállapítsa, a felvételen valóban Szaddám Huszein hangja hallható-e. A szóvivő megjegyezte, hogy ez csupán a gond fele, mert ha a hang valóban Szaddám Huszeiné, a beszédből még mindig nem lehet tudni, hogy a felvétel mikor készült. Az iraki elnök a televízióban további harcra szólította népét és hadseregét, kijelentve, hogy gyors győzelmet aratnak majd.
Amerikai csapatok vannak már Észak-Irakban is – erősítette meg hétfőn az amerikai haditengerészet egyik tisztje. Keith Lawless ezredes újságíróknak arról számolt be, hogy mintegy 24 órával korábban érkeztek az amerikai erők az észak-iraki kurd területekre, de sem létszámukról sem pontos tartózkodási helyükről nem közölt részleteket – jelentette az AP hírügynökség. Az amerikai csapatokat feltehetőleg légi úton szállították a térségbe, erre utal, hogy az utóbbi napokban több jelentés érkezett a térségben éjszaka leszálló repülőgépekről. Törökország ugyan nem engedte, hogy szárazföldi csapatok vonuljanak át területén, ám a légi forgalmat nem akadályozza.
Leszek Miller lengyel miniszterelnök bejelentette: az iraki hadműveletben a koalíció oldalán részt vevő GROM lengyel terroristaelhárító különleges alakulat katonái már több sikeres akciót hajtottak végre a Perzsa-öböl térségében veszteségek nélkül. A Rzeczpospolita című lengyel napilap hétfői számában arról számolt be, hogy a lengyel kommandósok Umm-Kaszr iraki határvárosban iraki hadifoglyokat ejtettek.
Zajlanak az előkészületek a humanitárius katasztrófa elkerülésére is. Viszonylag gyorsan megszülethet a döntés annak a 79 millió eurós humanitárius támogatásnak a folyósításáról, amelyet az Európai Bizottság a múlt hét végén kezdeményezett az iraki háború áldozatai számára – közölték hétfőn uniós illetékesek. A brüsszeli bizottság pénteken tartott rendkívüli ülésén kezdeményezte, hogy az EU egyelőre összesen 100 millió eurót irányozzon elő a háború miatt szükségessé váló humanitárius támogatásokra. Ebből 21 millió már a korábban jóváhagyott költségvetési előirányzatokban szerepel, így ennek rendelkezésre bocsátása nem igényel további eljárási formaságokat, a 79 millió eurós részt viszont a közösségi költségvetés szükségtartalékából folyósítanák.
***
Chirac levele a pápához. A francia elnök levélben fejezte ki köszönetét II. János Pál pápának az iraki béke megőrzése érdekében tett fáradhatatlan erőfeszítéseiért. A párizsi La Croix katolikus lap hétfői számában ismertetett üzenetében Jacques Chirac elnök reményét hangsúlyozza, hogy a Vatikán és Párizs a jövőben is közösen fognak fellépni a joguralom, az igazságosság és a népek közötti párbeszéd érvényesítéséért. A francia államfő óva int attól, hogy az iraki háborúval összefüggő kihívások – a terrorizmus elleni küzdelem, a közel-keleti konfliktus – a különböző civilizációk és vallások közötti ellentétek további szításához vezessenek. (MTI)

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban